› poradnik |
ponad rok temu
30.03.2020 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
W 19 tygodniu ciąży płód intensywnie się rozwija, a jego narządy wewnętrzne rosną i powoli zaczynają przejmować swoją funkcję. Na kontrolnym badaniu ultrasonograficznym lekarz może rozpoznać płeć dziecka. 19 tydzień ciąży to czas, w którym pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości ciążowe.
19 tydzień ciąży to 5 miesiąc i II trymestr. Jest to również połowa ciąży, a to oznacza, że od tej pory maluszek będzie intensywnie rósł i ruszał się. Powiększy się także ciążowy brzuch i nie będzie go łatwo ukryć pod ubraniem. W 19 tygodniu ciąży kobieta powinna zgłosić się na testy laboratoryjne krwi. Jest to także czas na wykonanie badania ultrasonograficznego – tzw. USG połówkowego.
W 19 tygodniu ciąży płód waży 180–230 g i mierzy ok. 16 cm. Jego wielkość porównywana jest do dużego mango. Od tego momentu będzie przybierał na wadze coraz więcej, ponieważ jego skóra staje się grubsza, a pod nią gromadzi się tkanka tłuszczowa. Dziecko nie jest jednak na tyle duże, żeby wypełnić całą macicę, dlatego jego ruchy nie są jeszcze wyczuwalne przez mamę.
Płód w 19 tygodniu ciąży jest bardzo aktywny i intensywnie się rusza, obraca i wygina, dzięki czemu ćwiczy swoją motorykę. Ma także wyraźnie zaznaczone pory snu i czuwania. Niestety bardzo często dziecko śpi akurat wtedy, gdy mama jest aktywna. Jest to spowodowane tym, że ruchy je kołyszą i uspokajają.
Narządy wewnętrzne płodu w 19 tygodniu ciąży są już wykształcone, jednak nie wszystkie pełnią jeszcze swoją funkcję. Mowa przede wszystkim o płucach. Dziecko jednak intensywnie ćwiczy mięśnie oddechowe, a także połyka wody płodowe. Pojawia się także czkawka, która również ma wpływ na rozwój układu oddechowego.
W 19 tygodniu ciąży macica powiększa się i przesuwa w górę, mniej więcej na wysokość pępka. W tym czasie większość przyszłych mam zaczyna odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony kręgosłupa, a także rwący ból w pachwinach, który jest spowodowany rozciąganiem więzadeł krzyżowych macicy.
Zmiany hormonalne w 19 tygodniu ciąży przyczyniają się do powstania ciemnej linii od pępka w dół (linea negra). Przebarwienia pojawiają się również na twarzy, dlatego warto stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Na skórze brzucha można zaobserwować już pierwsze rozstępy. W 19 tygodniu ciąży u większości przyszłych mam zdecydowanie poprawia się wygląd i kondycja włosów.
Do częstych dolegliwości w 19 tygodniu ciąży należą obrzęki nóg. Ich przyczyną jest ucisk powiększającej się macicy na naczynia krwionośne. W takim przypadku warto unikać pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Należy natomiast odpoczywać z uniesionymi nogami.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |