› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

3 rodziny perfum, których prawdopodobnie nie znasz – fougere, chypre i gourmand

› poradnik ponad rok temu    21.11.2017
Informacja prasowa
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
3 rodziny perfum, których prawdopodobnie nie znasz – fougere, chypre i gourmand

Każdy, kto choć trochę interesuje się światem zapachów, powinien znać te pojęcia. Wtedy może nie tylko zabłysnąć w towarzystwie, ale też łatwiej wybierze perfumy dla siebie i dobierze zapach adekwatnie do okazji, pory roku i stroju.

Perfumy gourmand – witamy w świecie cukierkowej słodyczy

Perfumy pachnące cukierkami, marshmallow, czekoladą, toffi, watą cukrową… Wszystkimi słodkimi nutami, które oryginalnie przeznaczone są dla gastronomii – to właśnie perfumy gourmand. Jeśli lubisz słodkie zapachy, szukaj „jadalnych” nut w piramidzie zapachowej kompozycji. Moda na gourmand zaczęła się na początku lat 90., kiedy pojawiły się perfumy Angel Thierrego Muglera. Potem tym torem podążały inne domy perfumeryjne – słodkie zapachy znajdziemy w portfolio Prady, Lancome, Dolce&Gabbana. Cukrowe nuty są obecne w wielu perfumach celebryckich, w tym Katy Perry czy Britney Spears. Gourmand to kategoria pasująca młodym kobietom i zalecana jest raczej na mniej formalne okazje. Oczywiście i w niej można spotkać zapachowe perełki odpowiednie na lato i zimę.

Perfumy fougere, czyli jak pachnie paproć?

Fougere to rodzina czy kategoria perfum zarezerwowana dla mężczyzn, a właściwie eleganckich panów. Idealnie skrojona do garnituru, skórzanej aktówki i drogiego zegarka. Perfumy męskie fougère (czytaj fużer) pachną paprociami, lawendą, mchem, a przede wszystkim świeżo skoszoną trawą. Zapachy mogą zawierać aromatyczne dodatki ziół, przypraw i drewna. Są bardzo klasyczne i mogą pasować zarówno na chłodniejsze, jak i cieplejsze pory roku. Listę z perfumami paprociowych znajdziesz w artykule: Każdy zna paprocie, ale nie każdy zna ich zapach. Czym są perfumy Fougére?

Perfumy z rodziny chypre, czyli perfumy szyprowe

Chypre to po francusku Cypr – na tej śródziemnomorskiej wyspie zostały po raz pierwszy skomponowane. Był rok 1917, gdy perfumiarz François Coty zafascynowany tą śródziemnomorską wyspą, zamknął jej aromaty w szklanym pojemniczku. Kompozycja o nazwie Chypre zawiera bergamotkę (czyli gorzką pomarańczę), olejek paczuli, nuty mchu dębowego, jaśmin i kadzidło. Dziś perfumy szyprowe bazują na podobnych nutach, ale oczywiście ulegają modyfikacjom. Dostępne są perfumy szyprowo-owocowe, szyprowo-kwiatowe, jak i szyprowo-owocowe. Na jakie okazje je wybrać? Pasują szczególnie na chłodniejsze pory roku, ze względu na kadzidlane nuty i charakterystyczną ziemistość paczuli. Dobrze korespondują z dzianinami, grubym szalikiem i wełnianym garniturem. Wśród szyprowych kompozycji znajdziesz perfumy damskie i perfumy męskie. Przykładowe kompozycje to: Givenchy Ysatis, Montale Chypre Fruite, Chanel Antaeus.

Jak wybrać perfumy dla siebie?

Warto zapoznać się z ich piramidą zapachową. Na stronach internetowych perfumerii znajdziesz dokładne opisy perfum. Orzeźwiające i lekkie zapachy są lepsze na lato. Im kompozycja jest bardziej orientalna, tym bardziej nadaje się na chłodniejsze pory roku. Nigdy nie oceniaj perfum, wąchając je bezpośrednio z flakonika. Zapachy rozkwitają na skórze – po kilku minutach możesz ocenić ich środkową nutę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Iza
ponad rok temu ocena: 0%  1
Bergamota to nie jest gorzka pomarańcz.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.