› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

3 uciążliwe choroby, których możesz uniknąć

› poradnik 10 miesięcy temu    6.12.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
3 uciążliwe choroby, których możesz uniknąć

O znaczeniu zdrowej diety i aktywności fizycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Wpływ na ogólny stan zdrowia i na dobre samopoczucie ma nie tylko zdrowa dieta i aktywność fizyczna, ale także i codzienne rytuały mające za zadanie redukcję stresu. Oszczędny tryb życia pomaga zmniejszyć ryzyko niektórych uciążliwych chorób.

Unikanie stresu pomaga obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, zdrowa dieta pozwala obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy oraz innych chorób, jak na przykład zespół suchego oka. Sprawdź,  w jaki sposób prowadzić skuteczną profilaktykę tych i innych schorzeń.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka wiąże się z kilkoma bardzo przykrymi objawami, na przykład: uczuciem ciągłej obecności piasku albo ciała obcego pod powiekami, falujący obraz, suchość oka, kłucie, swędzenie oraz pieczenie. Zespół suchego oka jest dolegliwością, która wynika z niedostatecznej jakości i ilości filmu łzowego, który okrywa powierzchnię oka. To zespół objawów, którego nie da się całkowicie wyleczyć. Gdy zostanie raz zdiagnozowany, można jedynie starać się zminimalizować przykre objawy.

W celach profilaktycznych należy jak najbardziej ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera. Jeśli masz pracę biurową, rób przerwy od komputera co najmniej raz na godzinę. To pozwoli odpocząć oczom i zmniejszyć ryzyko wystąpienia suchego oka. Inne czynniki, które mają spory wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia ZSO, to: noszenie soczewek kontaktowych i częste prowadzenie pojazdu po zmroku.

Cukrzyca

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta to najlepsza profilaktyka cukrzycy typu II. Jeśli chcesz uniknąć przykrych objawów związanych z zaburzeniami wydzielania hormonu insuliny, przede wszystkim usuń ze swojego jadłospisu wszelką przetworzoną żywność. Zacznij jeść tylko węglowodany o niskim i średnim indeksie glikemicznym – czyli kasze, makaron i chleb pełnoziarnisty.

Słodycze ogranicz do absolutnego minimum, a najlepiej zastąp je owocami. Staraj się jeść pokarmy lekkostrawne, unikaj tłustych potraw. Do codziennej rutyny włącz umiarkowaną aktywność fizyczną, a znacznie obniżysz ryzyko wystąpienia cukrzycy.

Choroby serca i układu krążenia

Po raz kolejny zdrowy tryb życia, czyli umiarkowana aktywność fizyczna oraz zdrowa dieta są tutaj kluczem do skuteczności profilaktyki. Choroby serca i układu krążenia często wiążą się z siedzącym trybem życia oraz nieodpowiednią dietą. Sport pomaga pozbyć się większości dolegliwości tego typu, a jednocześnie poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego.

Zdrowa dieta i umiarkowana gimnastyka pomagają także zapobiegać miażdżycy. Jak się odżywiać? Jedz dużo warzyw i owoców i uzupełnij dietę o pokarmy lekkostrawne, jak chude mięsa, nabiał i ryby, kasze, ryż oraz produkty pełnoziarniste. Szczególnie ryby mają spore znaczenie dla zachowania zdrowego układu naczyniowego, a to dzięki zawartym w nich wielonasyconych kwasach tłuszczowych Omega-3.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.