› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

8 sal operacyjnych to więcej zabiegów. Nowy Blok Operacyjny przy Wojewódzkim Szpitalu już w czerwcu 2013

› inwestycje miejskie ponad rok temu    3.12.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
28 zdjęć8 sal operacyjnych to więcej zabiegów. Nowy Blok Operacyjny przy Wojewódzkim Szpitalu już w czerwcu 2013 fot. Konrad Kosacz

8 sal operacyjnych z zapleczem, 2 sale pooperacyjne i nowoczesny sprzęt medyczny. Tego jeszcze nie ma, ale za pół roku, dokładnie w czerwcu 2013, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otworzy dla swoich pacjentów Nowy Blok Operacyjny wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią. To będzie zupełnie nowa jakość - przekonuje Elżbieta Gelert, dyrektor Szpitala. Obecnie inwestycja jest na etapie zamykania stanu surowego budynku i na przełomie kwietnia/maja 2013 roku, planowane jest rozpoczęcie wyposażenia w sprzęt medyczny.

- Idziemy zgodnie z harmonogramem prac - komentuje dyrektor szpitla, Elżbieta Gelert. Trwają prace dekarskie, roboty konstrukcyjne nadbudowy łącznika. W trakcie dobudowy jest winda łóżkowa przy łączniku 1 E. Rozpoczęły się też prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu. Częściowo zamontowano stolarkę zewnętrzną. Wykonano również ocieplenie budynku. Jeszcze przed okresem zimowym wykonawca planuje uruchomić instalację cetralnego ogrzewania.

Nowy obiekt szpitalny to aż 11 tys. m kw. Na I piętrze znajdować się będzie Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi z zapleczem, salą wybudzeń oraz z osobnymi szatniami dla chirurgów i pielęgniarek i pozostałego personelu. To będzie "serce" tego pawilonu - podkreśla Elżbieta Gelert. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.  W bezpośrednim sąsiedztwie na piętrze poniżej znajdować się będzie Centralna Sterylizatornia, która pozwoli na szybki i sprawny transport materiałów i narzędzi. Na wysokim parterze, obok Sterylizatorni znajdzie się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wyposażony w trzynaście łóżek. W ramach oddziału powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem.

 
Rocznie w szpitalu wykonuje się 13 tys zabiegów (tendencja rosnąca). - Na obecne potrzeby miasta i okolic, 4 sale operacyjne to zdecydowanie za mało - mówi dyrektor szpitala. Mamy nadzieję, że Nowy Blok Operacyjny rozwiąże ten problem. W nowo budowanym obiekcie ma znaleźć się bowiem 8 sal operacyjnych. Dzięki Nowemu Blokowi Operacyjnemu, poprawią się warunki i komfort pracy personelu medycznego, ale poziom świadczonych usług i co najistotniejsze dla pacjenta, dostęp do zabiegów. 
 
- Przykładowo, ortopedia wykonuje wszystkie operacje wstawianie endoprotez, jak i zabiegi urazowe. Po otwarciu nowego bloku, będzie jedna sala operacyjna specjalnie dedykowana dla endoprotez - wyjaśnia dyrektor. Zresztą sugestią NFZ, jest, by za 2-3 lata każdy szpital wykonujący zabiegi wstawiania endoprotez, miał salę operacyjną przeznaczoną tylko do tego typu zabiegów.
 
Obecnie na zabieg wszczepienia endoprotezy i zabieg usuwania zaćmy czeka się najdłużej, bo aż ok. 2 lat. Taka sytuacja jest w całej Polsce.
ilość zdjęć 28 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.