8 sal operacyjnych z zapleczem, 2 sale pooperacyjne i nowoczesny sprzęt medyczny. Tego jeszcze nie ma, ale za pół roku, dokładnie w czerwcu 2013, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu otworzy dla swoich pacjentów Nowy Blok Operacyjny wraz z Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Centralną Sterylizatornią. To będzie zupełnie nowa jakość - przekonuje Elżbieta Gelert, dyrektor Szpitala. Obecnie inwestycja jest na etapie zamykania stanu surowego budynku i na przełomie kwietnia/maja 2013 roku, planowane jest rozpoczęcie wyposażenia w sprzęt medyczny.
- Idziemy zgodnie z harmonogramem prac - komentuje dyrektor szpitla, Elżbieta Gelert. Trwają prace dekarskie, roboty konstrukcyjne nadbudowy łącznika. W trakcie dobudowy jest winda łóżkowa przy łączniku 1 E. Rozpoczęły się też prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz obiektu. Częściowo zamontowano stolarkę zewnętrzną. Wykonano również ocieplenie budynku. Jeszcze przed okresem zimowym wykonawca planuje uruchomić instalację cetralnego ogrzewania.
Nowy obiekt szpitalny to aż 11 tys. m kw. Na I piętrze znajdować się będzie Blok Operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi z zapleczem, salą wybudzeń oraz z osobnymi szatniami dla chirurgów i pielęgniarek i pozostałego personelu. To będzie "serce" tego pawilonu - podkreśla Elżbieta Gelert. Będzie on wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. W bezpośrednim sąsiedztwie na piętrze poniżej znajdować się będzie Centralna Sterylizatornia, która pozwoli na szybki i sprawny transport materiałów i narzędzi. Na wysokim parterze, obok Sterylizatorni znajdzie się Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, wyposażony w trzynaście łóżek. W ramach oddziału powstaną dwie sale wyposażone w pięć łóżek, dwie sale jednoosobowe oraz jedna izolatka. Sale pięciołóżkowe będą posiadać wewnętrzne punkty obserwacyjne w celu zapewnienia ciągłości i fachowości opieki nad pacjentem.
Rocznie w szpitalu wykonuje się 13 tys zabiegów (tendencja rosnąca). - Na obecne potrzeby miasta i okolic, 4 sale operacyjne to zdecydowanie za mało - mówi dyrektor szpitala. Mamy nadzieję, że Nowy Blok Operacyjny rozwiąże ten problem. W nowo budowanym obiekcie ma znaleźć się bowiem 8 sal operacyjnych. Dzięki Nowemu Blokowi Operacyjnemu, poprawią się warunki i komfort pracy personelu medycznego, ale poziom świadczonych usług i co najistotniejsze dla pacjenta, dostęp do zabiegów.
- Przykładowo, ortopedia wykonuje wszystkie operacje wstawianie endoprotez, jak i zabiegi urazowe. Po otwarciu nowego bloku, będzie jedna sala operacyjna specjalnie dedykowana dla endoprotez - wyjaśnia dyrektor. Zresztą sugestią NFZ, jest, by za 2-3 lata każdy szpital wykonujący zabiegi wstawiania endoprotez, miał salę operacyjną przeznaczoną tylko do tego typu zabiegów.
Obecnie na zabieg wszczepienia endoprotezy i zabieg usuwania zaćmy czeka się najdłużej, bo aż ok. 2 lat. Taka sytuacja jest w całej Polsce.