› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Akcja "Krew dla Sary". Aktualne informacje

› bieżące ponad rok temu    23.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Akcja  fot. Marcin Mongiałło

Akcja "Krew dla Sary", o której poinformowaliśmy Was 16 października (informacja o tytule "Pilnie potrzebna krew dla dziewczyny ciężko rannej w wypadku na drodze do Malborka!" ma na chwilę obecną niemal 45 tys. odłson) przybrała niesamowity rozmiar. Zaledwie w ciągu ostatnich trzech dni (wtorek, czwartek i piątek) udało się zebrać 62,55 litra krwi.

Dzisiaj, 23 października, w punkcie krwiodawstwa w dalszym ciągu ludzie oddają krew dla Sary, a więc to jeszcze nie koniec akcji. Cały czas krew jest potrzebna. Organizatorzy zbiórki mają jednak serdeczną prośbę do tych wszystkich, którzy jeszcze krwi nie oddali, a chcą pomóc. Nie przychodźcie wszyscy na raz. Pamiętajcie, że krew pobrana od dawcy też ma tzw. " termin przydatności ", który nie jest długi. Termin ważności krwi pełnej pobranej do płynu CPDA wynosi bowiem 35 dni. W związku ztym, żeby Sara była cały czas zabezpieczona w krew musi być ona oddawana sukcesywnie.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, którzy już oddali krew, ale także dla tych, którzy krew chcieli oddać, jednak z różnych przyczyn oddać jej nie mogli.

To dzięki Wam wszystkim udało się zebrać tak dużą ilość krwi. Apelujemy do Was. Nie kończcie przygody z honorowym krwiodawstem tylko na tej jednej akcji. Wielu ludzi potrzebuje Waszej pomocy. Krew to życie.

Pamiętaj, że niejeden człowiek może otrzymać życie właśnie od Ciebie Czytelniku! 

Krew pełna (na podst. krwiodawcy.org)

Jednostka (j.) krwi pełnej ma objętość około 500 ml i zawiera około 450 ml krwi i 63 ml płynu konserwującego. Jej hematokryt (Ht) wynosi od 0,36 do 0,44 (36-44 %). Przechowywana musi być w lodówce w temperaturze od 2°C do 6°C. Termin ważności krwi pełnej pobranej do płynu CPDA wynosi 35 dni.

Wskazania do stosowania krwi pełnej
Powinno być ograniczone tylko do następujących sytuacji:

 • masywne krwawienia z utratą ponad 25 % objętości krwi krążącej;
 • transfuzja wymienna u noworodków; w takich przypadkach zaleca się przetaczanie krwi przechowywanej nie dłużej niż 5 dni ze względu na wyższe stężenie potasu w osoczu krwi przechowywanej ponad 6 dni.

Powiązane

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.