› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Akcja przeciw gwałtom - Solidarne z Aleksandrą z Elbląga

› bieżące ponad rok temu    8.02.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Akcja przeciw gwałtom - Solidarne z Aleksandrą z Elbląga fot. archiwum elblag.net

W naszym mieście One Billion Rising organizuje ruch OSK Elbląg, taniec będący wyrazem współodpowiedzialności jednych kobiet za los innych oraz dezaprobaty dla łamania praw kobiet dotkniętych przestępstwem gwałtu jak i tzw. innych czynności seksualnych przez władzę i wymiar sprawiedliwości. Tańczyć będziemy 14 lutego o godzinie 18.00 na pl. Jagiellończyka. Zapraszamy serdecznie wszystkie Panie oraz organizacje do przyłączenia się do akcji.

 

Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland 2017 W tym roku 14 lutego w ramach akcją Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland Wspólną akcją w Polsce będziemy nagłaśniać problem gwałtu na randce.


Dlaczego ten temat? Za każdym razem akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland porusza trudny społecznie temat przemocy wobec kobiet. W tym roku jest to temat gwałtów na randce. Statystyki podają, że jedna na trzy osoby doświadcza, bądź doświadczyła choć raz w swoim życiu przemocy na randce. Przemoc na randce może przydarzyć się każdej osobie i nie ma związku z jej wykształceniem czy warunkami ekonomicznymi rodziny, z której pochodzi. Większość ofiar przemocy na randce to młode kobiety, należą one do grupy najwyższego ryzyka.

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważny problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009)

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce" – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński".

Dlatego w 2017 roku nasza akcja będzie zajmować się właśnie problemem gwałtów na randce, by nagłośnić, ujawnić i przeciwdziałać.

DEFINICJA

Gwałt na randce/ gwałt dokonany przez znajomego

To stosunek seksualny bez naszej zgody dokonany przez znajomego lub przyjaciela. Wymuszenie stosunku może odbyć się bez użycia siły; gwałt jest także wtedy, gdy ktoś nie jest w stanie wyrazić zgody na stosunek seksualny np. gdy ktoś śpi, jest nieprzytomny – traci świadomość w wyniku m.in. spożycia alkoholu. STATYSTYKI

Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne. Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80% ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia. 42% kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło. 84% kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców. 84% mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt. (dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA)

Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla pani Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw, na która sad nałożył karę pieniężną, ponieważ nie chciała przebywać z oprawcami na jednej sali. Przypominamy,ze sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia, a powodem był błąd proceduralny tj. Uważamy to za skandal. Nie może być tak, żeby ze względu na niedopatrzenia sadów na wypadek wyroku skazującego odwołać się na takiej podstawie, a ofiara musiała jeszcze raz przechodzić przez traumę związaną z postępowaniami dowodowymi, w ten sposób niemożliwa staje się terapia ofiary, bo nie może ona skupić się na zabliźnieniu ran psychicznych. Bądź solidarna z kobietami i dziewczynami, które doświadczają przemocy. Dołącz do akcji Nazywam się miliard/One Billion Rising Poland! Powiedz razem z nami: JEDNA ZA MILIARD. MILIARD ZA JEDNĄ!

W naszym mieście One Billion Rising organizuje ruch OSK Elbląg, taniec będący wyrazem współodpowiedzialności jednych kobiet za los innych oraz dezaprobaty dla łamania praw kobiet dotkniętych przestępstwem gwałtu jak i tzw. innych czynności seksualnych przez władzę i wymiar sprawiedliwości. Tańczyć będziemy 14 lutego o godzinie 18.00 na pl. Jagiellończyka. Zapraszamy serdecznie wszystkie Panie oraz organizacje do przyłączenia się do akcji.

Ogólnopolski Strajk Kobiet Elbląg
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.