› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Antykoncepcja hormonalna - wady i zalety stosowania

› zdrowie i uroda ponad rok temu    27.02.2016
Ines Kuraś
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Antykoncepcja hormonalna - wady i zalety stosowania  fot. e-makijaz.pl

Czasy, kiedy antykoncepcja była tematem tabu minęły już bezpowrotnie. Coraz częściej kobiety, ale również mężczyźni zaczynają interesować się rodzajami i sposobami zabezpieczeń przed niechcianą ciążą. Jedną z najbardziej popularnych metod jest antykoncepcja hormonalna. Niestety zwolenników, jak i przeciwników tejże metody jest wielu.

Jeżeli zajrzymy na fora internetowe zauważymy, że antykoncepcja hormonalna nie ma najlepszej opinii wśród kobiet. Często można spotkać się z komentarzami typu: „ Hormony są niebezpieczne”, „zniszczycie sobie zdrowie”, „Znajoma brała i przytyła” czy „Stracicie całkowitą ochotę na seks”. Można by rzec, co człowiek to opinia.

Jednak według statystyk, co trzecia kobieta stosująca antykoncepcje wybiera tą hormonalną. Czy rzeczywiście więc jest ona taka niebezpieczna? Nie nam to oceniać.

Największą zaletą jaką mają tabletki antykoncepcyjne, jest fakt że są aktualnie najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Skuteczność metod oceniana jest przez tzw. wskaźnik Pearla. Mówi on do ilu ciąż doszło przy stosowaniu danej metody antykoncepcyjnej w ciągu roku regularnego współżycia na 100 kobiet.

Wskaźnik Pearla w przypadku stosowania dwuskładnikowych tabletek wynosi 0,1 co oznacza, że przez rok tylko jedna spośród 100 kobiet zachodzi w ciąże. Skuteczność innych metod jest mniejsza: tabletki jednoskładnikowe – 0,5, prezerwatywy -3,0 ; środki plemnikobójcze – 6,0, a tzw. kalendarzyk, czy inaczej mówiąc naturalna metoda – 9,0. Wskaźniki mówią o skuteczności metod pod warunkiem, że są one starannie stosowane.

Działanie tabletek jest szersze niż tylko zapobieganie ciąży. Lekarz, poprzez dobranie odpowiedniego składu może pomóc poprawić komfort życia. Pigułka może pomóc kobietom, które mają zbyt obfite albo bolesne miesiączki, często też wpływa na naszą cerę i pomaga zakończyć walkę z uporczywym trądzikiem.

Tylko co oznacza ta „dobrze dobrana” tabletka skoro na rynku farmaceutycznym jest ich kilkadziesiąt rodzajów i to o różnym składzie i działaniu.

Jeżeli lekarz ma dobrać tę odpowiedni rodzaj tabletek musi przeprowadzić szeroki wywiad odnośnie przebytych chorób zarówno osoby zainteresowanej, jak i w jej rodzinie. Jest bowiem cały szereg przeciwwskazań do stosowania pigułek. Najważniejsze z nich to choroby układu krwionośnego, ponieważ przy tego typu chorobach stosowanie tabletek jest niebezpieczne. Może doprowadzić do zakrzepicy naczyń krwionośnych.

Innymi przeciwwskazaniami do stosowania antykoncepcji hormonalnej są: palenie papierosów (pow. 15 sztuk dziennie u kobiet pow. 35 roku życia), znaczna otyłość, choroby wątroby, nowotwory i wiele innych schorzeń. Lista jest naprawdę spora.

Ginekolog przed przepisaniem konkretnych pigułek powinien również wypytać o miesiączki tj. ich intensywność, regularność, obfitość itp. Dodatkowo musi pacjentkę zbadać by wykluczyć ciąże i inne problemy ginekologiczne. Również powinien obejrzeć skórę kobiety ponieważ trądzik czy nadmierne owłosienie może wskazywać na problemy z równowagą hormonalną.

Wówczas lekarz może skierować na badania poziomu hormonów, niektórzy przed zapisaniem tabletek uważają takie badania za standardową procedurę, jednak według oficjalnych zaleceń takiej konieczności nie ma, jeżeli pacjentka nie ma problemów endykronologicznych.

Wydawać by się mogło, że tabletki antykoncepcyjne to idealne rozwiązanie. Jednak nie należy zapominać, że mają one również wady, które powinno brać się pod uwagę przed podjęciem decyzji. Przede wszystkim pigułki mogą zwiększyć ryzyko zakrzepicy, dodatkowo istnieją badania, które wskazują, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej ma związek ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy.

Jeżeli pomimo wszystkich za i przeciw zdecydujemy się na stosowanie tabletek należy kontrolować sytuację ponieważ mogą wystąpić działania niepożądane. Niektóre pigułki mogą wywoływać bóle głowy, plamienia, nudności, a także niektóre powodują przyrost wagi. Wszystkie niepokojące problemy należy zgłosić lekarzowi. Wówczas może on zmienić rodzaj tabletek lub wykonać dodatkowe badania. Również należy przy każdej wizycie u jakiegokolwiek lekarza pamiętać o poinformowaniu go o przyjmowaniu hormonów. Bywa, że zwykłe antybiotyki mogą zmniejszyć skuteczność działania tabletek.

Oprócz pigułek antykoncepcyjnych, których zalety i wady przedstawiamy w powyższym artykule są również inne metody zabezpieczeń hormonalnych. Jakie?

Plastry antykoncepcyjne są jedną z metod hormonalnych. Według wskaźnika Pearla na 100 kobiet podczas stosowania tejże metody w ciąże zachodzi 9. Zaletą oprócz dość sporej skuteczności jest także wygoda – plaster nakleja się raz na tydzień. Posiadają one także wady tj. plastry nie nadają się dla kobiet ze sporą nawagą oraz grubą warstwą tkanki tłuszczowej. Bywa, że się odklejają, a my możemy tego nie zauważyć. Niektóre z kobiet skarżą się również na reakcje alergiczne.

Kolejną z metod są wkładki IUD z hormonami – wskaźnik Pearla 0,2. Zaletą wkładek jest fakt, że działają one około 5 lat. Przez ten czas tak naprawdę nie trzeba pamiętać o niczym. Jednorazowy wydatek sięga kwoty nawet 1500 zł. Wszystko zależy od lekarza. Wadami, jak zauważają osoby stosujące są często nieregularne miesiączki przez pierwsze miesiące, a także plamienia.

Metodą równie skuteczną są zastrzyki hormonalne. W ciągu roku, przy stosowaniu tegoż sposobu w ciąże zachodzą trzy na sto kobiet. Zaletą jest to, że zastrzyk stosuje się raz na trzy miesiące. Zawiera on tylko jeden składnik – progesteron. Może być więc stosowany nawet podczas karmienia piersią. Wadą jest to, że metody nie można cofnąć przez trzy miesiące. Jeśli nawet kobieta postanowi zajść w ciąże musi odczekać nawet pół roku. Dodatkowo w przypadku wystąpienia działań nie porządanych nie da się szybko tego zmienić czy odstawić tego środka. Według badań zastrzyki źle wpływają również na nastrój i libido.

Najbardziej skuteczną metodą są implanty. Wskaźnik Pearla wynosi 0,05. Jest to połowa mniej niż przy stosowaniu tabletek. Działają około 3 lat, ale w każdej chwili można go usunąć. Wadą tejże metody jest fakt, że w Polsce jest praktycznie niedostępny. Zabieg wszczepienia pod skórę kilkucentymetrowego pręcika nie jest też łatwy ani tani.

Źródło: womenshelth.pl / portal.abczdrowie.pl /polki.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Edek
ponad rok temu ocena: 0%  1
......przeciwwskazaniem do zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest ciąża...Dobre 10/10
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.