› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Awaria na drodze – sprawdź, co zrobić!

› bieżące 3 miesiące temu    21.09.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Awaria na drodze – sprawdź, co zrobić!

Wszyscy wiemy, że w sytuacji awarii należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podróżnych oraz sprowadzić pomoc, ale jak dokładnie to zrobić? Przedstawiamy podstawowe zasady postępowania po awarii na drodze.

Awarie zdarzają się niespodziewanie, jednak każdy z nas powinien być do nich możliwie najlepiej przygotowany. Poniższy tekst może posłużyć jako przewodnik dla kierowców, którzy w stresującej sytuacji zapomnieli, jak dokładnie należy postępować, gdy na drodze dojdzie do awarii ich pojazdu. Aby dowiedzieć się, jaka powinna być kolejność działań wykonywanych po nastąpieniu awarii, możesz też przeczytać artykuł: Awaria na drodze? Co zrobić krok po kroku?.

Przygotowania musisz zacząć... jeszcze przed wyjazdem

Każdy kierowca jest zobowiązany do posiadania w samochodzie m.in. trójkąta ostrzegawczego, który jest niezbędny w sytuacji, gdy trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku albo awarii. Kolejnym przedmiotem, który będzie wtedy potrzebny jest kamizelka odblaskowa. Jeśli nie będzie można naprawić auta na miejscu, może się przydać linka holownicza, a jeśli w wyniku awarii samochód zacznie płonąć – również gaśnica  Zadbaj o to, żeby zawsze mieć te przybory w swoim samochodzie.

Od razu po awarii zabezpiecz pojazd

Jeśli masz taką możliwość, zaparkuj tam, gdzie nie będziesz utrudniać ruchu drogowego. Może to odegrać ważną rolę w zapewnieniu nie tylko wygody, ale i bezpieczeństwa Tobie i innym kierowcom, pasażerom, rowerzystom czy pieszym.

Zanim wyjdziesz z samochodu, upewnij się, że zostawiasz go w stanie, w którym nie będzie stanowił żadnego zagrożenia. Wyłącz silnik, zaciągnij hamulecręczny i włącz światła awaryjne.

Pamiętaj: nie naprawiaj pojazdu na własną rękę, jeśli nie jesteś specjalistą i nie jesteś pewien, jak to zrobić. Twoje działania mogą doprowadzić do groźnych sytuacji, a nawet stworzyć ryzyko obrażeń ciała u Ciebie i otaczających Cię osób.

Oznacz miejsce zdarzenia

Załóż kamizelkę odblaskową, dzięki której uczestnicy ruchu lepiej Cię zauważą. Wtedy możesz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Uważaj, trójkąt należy ustawić w odpowiedniej odległości za autem, w zależności od rodzaju drogi, na jakiej się znajdujesz:

  • na autostradzie lub drodze ekspresowej będzie to 100 m za samochodem,
  • na terenie niezabudowanym – 30-50 m za pojazdem,
  • na terenie zabudowanym – do 1 m za autem.

Sprawdź, co mogło się zepsuć

Informację na ten temat przekazują lampki kontrolne na tablicy rozdzielczej Twojego pojazdu. Nawet jeśli sam nie jesteś w stanie naprawić auta, powinieneś wiedzieć, co się z nim dzieje, aby móc powiedzieć o tym osobom, które przyjadą Ci z pomocą.

Spróbuj określić, gdzie się znajdujesz

Możesz sprawdzić to na urządzeniu GPS lub w bardziej tradycyjny sposób: w obszarze zabudowanym, ustalając nazwę ulicy i numer budynku, przy którym się znajdujesz, a poza obszarem zabudowanym – znajdując numer drogi i kilometra na słupku kilometrowym. Precyzyjne określenie swojego położenia też pomoże Ci w kontakcie ze służbami, które będą jechały Ci na pomoc.

Zadzwoń po pomoc

Przede wszystkim skontaktuj się ze służbą drogową, która ustawi pachołki wokół Twojego pojazdu i zaparkuje w jego okolicy, za pomocą sygnalizacji świetlnej dając innym uczestnikom ruchu drogowego znak, że muszą zachować ostrożność przemieszczając się obok Twojego pojazdu.

Jeśli potrzebujesz holowania, uważaj na nieuczciwych kierowców lawet, którzy będą oczekiwali od Ciebie bardzo wysokiej zapłaty za swoje usługi. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z wcześniej wykupionego pakietu assistance, o ile taki posiadasz.

Jeśli masz assistance, skontaktuj się z ubezpieczycielem

Niektórzy ubezpieczyciele oferują pomoc w sytuacji awarii w ramach polisy assistance. Często jednak zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się pomagać jedynie kierowcom po wypadkach lub kolizjach, a awarie są objęte ochroną tylko droższych pakietów. Dlatego warto sprawdzać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które będą Ciebie dotyczyły.

Jeśli wiesz, że przysługuje Ci pomoc w przypadku awarii, zadzwoń do ubezpieczyciela. Gdy jesteś szczęśliwym posiadaczem rozszerzonej polisy assistance, możesz spodziewać się prowizorycznej naprawy Twojego pojazdu na miejscu albo holowania go do warsztatu samochodowego i udostępnienia auta zastępczego.

Kiedy będziesz rozmawiać przez telefon z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego, prawdopodobnie zapyta Cię on o następujące dane:

  • Twoje imię, nazwisko, adres i numer telefonu,
  • numer ubezpieczenia assistance lub OC i AC, jeśli posiadasz te trzy polisy w pakiecie,
  • numer VIN,
  • numer rejestracyjny Twojego auta,
  • marka i model samochodu.

Gdy udzielisz konsultantowi tych informacji, będzie mógł sprawdzić, jaką pomoc może zapewnić Ci TU.

Czekając na przyjazd pracowników serwisu nie blokuj swojego telefonu niepotrzebnymi rozmowami, przez które przedstawiciele TU nie mogliby się do Ciebie dodzwonić. Gdy pomoc przyjedzie na miejsce (na co możesz czekać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zależności od odległości i warunków panujących na drodze), pracownicy serwisowi mogą poprosić Cię o kluczyki i dowód rejestracyjny samochodu, jeśli naprawa na miejscu nie będzie możliwa i konieczne okaże się holowanie pojazdu do warsztatu.

Świadomość tego, że przysługują Ci różne świadczenia, może zmniejszyć Twój stres w czasie i tak trudnego oczekiwania na pomoc. Jest to jeden z powodów, dla którego warto wykupić assistance. Jest to ubezpieczenie, które może posiadać różne zakresy i ceny. Koszt ubezpieczenia assistance zależy od wielu czynników, dlatego przed wyruszeniem w drogę warto poświęcić czas na to, aby zapoznać się z różnymi ofertami ubezpieczycieli.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.