We wtorek, 14 lipca o godz. 14.00 pod Bramą Targową na Starym Mieście odbędzie się akcja protestacyjna pod nazwą „STOP GWAŁTOM” zorganizowana przez Antyprzemocową Sieć Kobiet. Zachęcają każdego, którym nie był obojętny los pani Aleksandry, tłumaczki zgwałconej przez ratowników medycznych o wzięcie udziału w przedsięwzięciu oraz pomoc finansową.
Przypomnijmy, że zakończył się proces ratowników medycznych, oskarżonych o gwałt na tłumaczce. Pomimo iż przyznali się do winy, Sąd Rejonowy w Elblągu wymierzył im karę 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.
Zdaniem wielu taki wyrok jest karygodny do popełnionego przewinienia. Dlatego też podjęto się organizacji wydarzenia.
Wyrazimy swoje głębokie oburzenie dla sposobu, w jaki wszelkie instytucje, które zobowiązane są do pomocy i wsparcia dla osoby pokrzywdzonej potraktowały p. Aleksandrę, brutalnie zgwałconą przez dwóch ratowników medycznych podczas wyjazdu służbowego, na którym p. Aleksandra była tłumaczką. Chcemy, by kobiety, które doświadczają przemocy, w tym przemocy seksualnej, nie bały się i nie wstydziły zgłaszać tego faktu, by instytucje odpowiedzialne za pomoc i wsparcie faktycznie ich udzielały. To nie alkohol czy spódniczka gwałci, tylko gwałciciel!
– tłumaczą organizatorzy.
Dodają również, że w dzisiejszym świecie to ofiary są najbardziej pokrzywdzone przez służby.
Protestujemy przeciwko braku odpowiedniej pomocy dla kobiet, które doświadczyły gwałtu, przeciwko powielaniu ze strony przedstawicielek i przedstawicieli instytucji stereotypów przerzucających winę ze sprawcy na ofiarę i domagamy się natychmiastowych działań
– czytamy na Facebooku.
W akcji udział ma wziąć również sama pokrzywdzona.
Fundacji zależy na jak największym odzewie, więc zbierają również fundusze, by zapewnić ewentualne zwroty kosztów podróży i noclegi.
Wspomóc można także wypełniając list protestacyjny znajdujący się na stronie http://www.petycjeonline.com/stop_gwatom. Podpisy zbierane są do 13 lipca.
Akcja jest organizowana przez Antyprzemocową Sieć Kobiet, której Fundacja Feminoteka jest koordynatorką. Wspólfinansowana w ramach projektu "To nie twoja wina!. Stop przemocy wobec kobiet" oraz "Antyprzemocowa Sieć Kobiet" w ramach programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków EOG.