› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Będą zmiany w warunkach pracy nauczycieli. W oświacie nie będzie już „śmieciówek”

› rozwój i edukacja ponad rok temu    2.06.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Będą zmiany w warunkach pracy nauczycieli. W oświacie nie będzie już „śmieciówek” fot. archiwum elblag.net

Do konsultacji trafił projekt ustawy o finansowaniu oświaty przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nowe rozwiązania prawne mają obowiązywać od stycznia 2018 roku.

Jakie zmiany szykuje resort? Zostanie wprowadzony dodatek za wyróżniającą pracę. Problem w tym, że możliwość jego otrzymania będzie przysługiwała jedynie nauczycielom z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli dyplomowanym. Co więcej na takie świadczenie będzie mógł liczyć tylko taki nauczyciel dyplomowany, który przepracuje okres pięciu lat od otrzymania tego stopnia awansu. Ponadto będzie musiał dodatkowo spełnić jeszcze jeden warunek, a mianowicie otrzymać wyróżniającą ocenę pracy. Zgodnie z projektem ma ona być weryfikowana każdego roku, a nie jak obecnie tylko w szczególnych sytuacjach, np. przy awansie na kolejny stopień. Przewiduje się, że dodatek w ciągu trzech lat od wejścia w życie ustawy ma wynieść 16 % kwoty bazowej ustalonej w budżecie dla nauczycieli. W chwili obecnej wyniósłby on 440 zł brutto miesięcznie.

Bardzo istotna planowana zmiana dotyczy szerokiego kręgu nauczycieli, a mianowicie wszystkich tych, którzy pracują w prywatnych szkołach i przedszkolach. Przewiduje się, że będą oni musieli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę. Obecnie nauczyciele w prywatnych placówkach są w zdecydowanej większości przypadków zatrudniani na tzw. umowach śmieciowych i pracują tylko od września do czerwca. W czasie wakacji pozostają bez pracy. Znowelizowana ustawa ma skończyć z tą praktyką.

Inna projektowana zmiana zakłada wydłużenie czasu potrzebnego na uzyskanie najwyższego stopnia awansu z 10 do 15 lat. Obecnie ponad 80 % nauczycieli posiada dwa najwyższe stopnie awansu (mianowany i dyplomowany).

Ponadto w świetle planowanych rozwiązań nauczyciel, który rozpoczyna karierę w szkole ze stopniem stażysty, będzie musiał przepracować rok i 9 miesięcy, aby otrzymać umowę na czas nieokreślony i stopień nauczyciela kontraktowego. Warto przypomnieć, ze obecnie ten czas jest znacznie krótszy - wymagane jest 9 miesięcy pracy. Należy nadmienić, że MEN daje dyrektorom samorządowych placówek możliwość podjęcia decyzji o ewentualnym skróceniu stażu do uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego.

Projekt ustawy zakłada ponadto zmianę zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. O wydaniu nauczycielowi zaświadczenia o prawie do skorzystania niego będzie decydował lekarz medycyny pracy, a nie jak dotychczas lekarz rodzinny.

Wśród planowanych zmian jest także zakaz dorabiania przez dyrektorów. Wprowadzony ma zostać przepis, który zakazuje im korzystania z godzin ponadwymiarowych. Planowanym rezultatem tego typu rozwiązania ma być większa ilość czasu jaki dyrektor będzie mieć dla rodziców i uczniów. 

Przewidywane są zmiany jeśli chodzi o urlop dla dyrektorów. Nie będzie udzielany im w okresie wakacyjnym i w czasie przerwy zimowej, natomiast będzie przysługiwał w ciągu całego roku szkolnego. Jego łączny wymiar ma wynieść 35 dni. Dyrektorzy postulowali wprowadzenie tego typu rozwiązania.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Basenji
ponad rok temu ocena: 33%  1
Cóż to za określenie - umowa śmieciowa. Wciąż marksizm - leninizm obowiązuje w tym kraju. I ja też jestem zatrudniony na taką umowę, gdyż nie chcę płacić haraczu na ZUS, z którego i tak nic nie dostanę. Moja praca, mój wybór.
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.