› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Biała Wstążka przeciw przemocy wobec kobiet

› bieżące ponad rok temu    27.11.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
Biała Wstążka przeciw przemocy wobec kobiet fot. Amnsty International

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu wczoraj w ramach kampanii „Biała Wstążka”, udostępniało swoich specjalistów. 26 listopada każdy kto tego potrzebował mógł skorzystać z bezpłatnych porad: prawników, terapeutów i psychologów. Z akcji skorzystało wielu mieszkańców regionu.

Działania podejmowane w ramach kampanii mają na celu wyeliminowanie różnych form przemocy wobec kobiet. Działania mają też przyczynić się do uświadomienia społeczeństw, że przemoc ze względu na płeć stanowi naruszenie podstawowych praw człowieka.

Tego rodzaju akty oraz przemoc domowa są nadal zjawiskami powszechnymi. Niestety także w naszym kraju . Dochodzi do niej także w Elblągu.. „Na świecie więcej kobiet w wieku od 15 do 44 lat umiera na skutek przemocy, niż na raka, malarię czy w wypadkach drogowych. Według danych policji w Polsce w 2012 r. 77 tys. osób padło ofiarą przemocy domowej. Możemy to zmienić, jeśli Polska podpisze i ratyfikuje Konwencję Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.” - zachęcaja aktywiści Amnesty International na swojej stronie.

Kampania „Biała Wstążka” prowadzona jest w dniach międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć”, którą obchodzi się na świecie w ramach Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, przypadającego w dniach: 25 listopada - 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka).

Co może zaskakiwać, kampanię „Białej Wstążki” zainicjowała grupa mężczyzn w 1991 r. w Kanadzie w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Symboliczna ceremonia wygląda następująco: mężczyzna przypinając do piersi białą wstążkę składa osobiste przyrzeczenie: Nigdy nie będę stosował przemocy wobec kobiet lub dziewcząt, ani jej tolerował, ani odwracał wzroku, gdy ta ma miejsce." „Biała wstążka” i inne podobne kampanie społeczne służą też wzmocnieniu lokalnych struktur, przeciwdziałających temu groźnemu zjawisku. Przy okazji powstają lokalne porozumienia i inicjatywy do walki z tą formą patologii. Inicjatorzy kampanii liczą, że dotrą ze swoim przesłaniem, do jak największej liczby osób, które doświadczają przemocy oraz ją stosują. Chcą uświadamiać, że można przerwać błędne koło, otrzymując wsparcie zarówno jako sprawca, jak i ofiara.
 

L
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ drabik
ponad rok temu ocena: 0%  3
to prawda,że bya i wobec mężczyzn, ale skoro mówi się o przemocy wobec kobiet, to warto zauważyć, że jest haniebna jak każda
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Równouprawnienie
ponad rok temu ocena: 0%  2
Zgadzam się z Konrad. Dlaczego wciąż tak mało mówi się o przemocy (głównie psychicznej) kobiet nad mężczyznami? Bo co, baba pójdzie do sądu pochlipie, pociągnie nosem i już wszystkich okręci wokół palca.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Konrad
ponad rok temu ocena: 0%  1
Słuszna akcja. Popieram, ale przemoc stosują nie tylko mężczyźni. Wystarczy spojrzeć ile agresywnych bab siedzi w pudle i jak załatwiają facetów w sądach. Zaznaczam, jednak że nadal głównym sprawą (w przewadze) jest facet.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.