› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Biegunka u dziecka - jak postępować w przypadku jej wystąpienia?

› bieżące miesiąc temu    28.02.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Biegunka u dziecka - jak postępować w przypadku jej wystąpienia?

Biegunka to dolegliwość niezwykle przykra i zarazem niebezpieczna - szczególnie dla małego dziecka. Według statystyk, u każdego dziecka do 3 roku życia występuje co najmniej 2 epizody ostrej biegunki rocznie. Niewiele osób, wie że sama biegunka nie jest chorobą, a objawem. Czego? Najczęstszym powodem biegunki są zakażenia wirusowe, zwłaszcza przez znane każdemu zatroskanemu rodzicowi rotawirusy.

Przyczyny biegunki u dziecka

Jak już zostało wspomniane we wstępie, najczęstszymi przyczynami biegunki są zakażenia rotawirusami. Do nieżytu prowadzą również adenowirusy oraz norowirusy. Biegunce często towarzyszą objawy dodatkowe takie jak wymioty czy objawy ze strony układu oddechowego. Charakterystyczna jest również wysoka gorączka, sięgająca nawet do 39 stopni - co dla małego dziecka jest stanem mocno niebezpiecznym. Wszystkie te objawy zazwyczaj są burzliwe i nagłe.

Inną przyczyną biegunki są bakterie. Charakterystycznym objawem zakażenia bakteryjnego jest wysoka gorączka (ponad 40 stopni), krew w stolcu i ból brzucha. Najczęstsze bakterie wywołujące biegunkę to Salmonella i Campylobacter. Warto wiedzieć, że w Polsce zakażenie bakteryjne występuje znacznie rzadziej niż wirusowe.

Jednak nie tylko wirusy i bakterie są przyczyną biegunek. Odpowiadają również za nie alergie pokarmowe oraz nietolerancja glutenu (celiakia).

BioGaia

Biegunka u niemowlaka - co podać?

Należy wiedzieć, że nie każdy luźny stolec u niemowlaka oznacza od razu biegunkę. Należy przyjrzeć się koniecznie częstotliwości wypróżnień (jeśli występują dużo częściej niż zwykle, to należy bacznie obserwować malucha i odpowiednio reagować). Dodatkowymi symptomami, które mogą również występować i wskazują na zakażenie wirusowe u niemowlaka jest gorączka i wymioty. W przypadku gdy stwierdzimy objawy biegunki u niemowlaka warto skorzystać z porady lekarskiej. Aby zapobiegać ostrym przypadkom biegunki można podawać dziecku probiotyki przeznaczone specjalnie dla niemowląt. Probiotyki o największej skuteczności to Lactobacillus GG (LGG) oraz Saccharomyces boulardii), oczywiście w odpowiednich dawkach i łącznie z nawadnianiem.

Biegunka u niemowlaka - kiedy do lekarza?

Na pewno w momencie gdy gorączka jest bardzo wysoka i zaobserwujemy objawy odwodnienia. Jednak w przypadku niemowląt i małych dzieci objawy odwodnienia mogą być niejednoznaczne. Zwykle poziom odwodnienia ocenia się w procentach zmniejszenia masy ciała. Dobrą metodą jest porównanie masy aktualnej z pomiarem wykonanym przed zachorowaniem - niezwykle ważne jest zatem, aby ważyć dziecko regularnie, może to okazać się zbawienne w przypadku wystąpienia ostrej biegunki i konieczności oceny stanu dziecka. Ponadto jeśli zauważymy zapadnięcie oczu lekkie lub znaczne, wiotkość ciała, suchość błon śluzowych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pomoc medyczną.

Dowiedz się więcej o biegunkach u dzieci w wieku do 3 lat →
https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/biegunka/

Biegunka u 2 latka - jak reagować?

Na pewno warto baczną uwagę poświęcić diecie malucha przy problemach jelitowych. Powinna być ona lekkostrawna, pozbawiona produktów o wysokiej zawartości błonnika nierozpuszczalnego (przyspiesza on perystaltykę jelit). W początkowym etapie choroby nie podaje się żadnych pokarmów, najważniejsze jest to, aby zapobiec utracie elektrolitów i odwodnieniu. Sama woda nie wystarczy, zalecane jest zaopatrzenie się w specjalne środki nawadniające dla dzieci. Można je dostać w każdej aptece bez recepty. Jeżeli chodzi o kolejne dni zakażenia to należy zwracać baczną uwagę na produkty i niektórych z nich kategorycznie unikać. Są to wszelkiego rodzaju warzywa wzdymające, nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo, surowe warzywa i owoce, grube kasz i płatki czy brązowy ryż makaron razowy. Potrawy smażone, wędzone czy konserwowane też powinny zniknąć z jadłospisu. Podobnie słodkie napoje gazowane, zupy zabielane śmietaną czy tłuste mięsa i wędliny. Przy biegunce przewlekłej, czyli takiej spowodowanej nietolerancją pokarmową, należy wykluczyć z jadłospisu to, co ją uaktywnia.

Dowiedz się więcej o biegunce u dzieci i młodzieży →
https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/biegunka/

Biegunka u dziecka - domowe sposoby

Jeśli u małego dziecka wystąpi silna biegunka, doprowadzić to może do silnego odwodnienia w bardzo krótkim czasie. Aby temu zapobiec, konieczne jest podawanie płynów (niegazowanej lub przegotowanej wody). Warto w domu mieć również środki nawadniające przeznaczone dla dzieci. Leczenie dziecka można uzupełnić również o podawanie probiotyków, które mają za zadanie wspomóc układ odpornościowy w walce z biegunką. Niemowlęta które karmione są piersią i wystąpi u nich biegunka, wymagają częstego nawadniania między posiłkami (dobrym specyfikiem będzie słaby napar z rumianku - ewentualnie dosłodzony glukozą). Jeżeli dziecko pije z butelki, trzeba wymienioną mieszankę rozwodnić. Dla ustalenia właściwych proporcji konieczna jest konsultacja z lekarzem. Małe dzieci i niemowlęta nie mogą pić wody gazowanej, coca-coli, soków owocowych ani rosołu. Niewskazanym jest również podawanie leków, które powstrzymują wymioty i biegunkę wcześniejszej bez konsultacji z pediatrą. Dlaczego? Patogeny w przypadku infekcji są zatrzymywane w organizmie, a to może znacznie pogorszyć stan zdrowia dziecka. Maluchom powyżej 2. roku życia można podawać marchwiankę i kleiki ryżowe oraz jogurty → zawierają one naturalne probiotyki.

Leczenie biegunki domowymi sposobami przynosi przeważnie pozytywne efekty. Jeśli jednak problem nie ustępuje po kilku dniach lub pojawia się gorączka, należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.