› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Bogracz - węgierska zupa gulaszowa

› poradnik ponad rok temu    15.05.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Bogracz - węgierska zupa gulaszowa

Bogracz to pochodząca z Węgier jednogarnkowa potrawa przypominająca w smaku gulasz. Swoją egzotyczną nazwę zawdzięcza naczyniu, w którym pierwotnie ją gotowano. Podstawowym składnikiem tej gęstej zupy jest wołowina, którą należy bardzo długo dusić w towarzystwie warzyw.

Co to jest bogracz i skąd pochodzi nazwa tej zupy

Bogracz to rodzaj kociołka, w którym przygotowuje się potrawy nad ogniskiem. Posiada łańcuch i hak, dzięki którym można go bez problemu rozłożyć na świeżym powietrzu. Najczęściej używany jest do przygotowania gulaszu i innych gęstych dań kuchni węgierskiej. Jedna z najpopularniejszych węgierskich zup przejęła swoją nazwę właśnie od kociołka, w którym pierwotnie ją gotowano. Obecnie, ze względów praktycznych, bogracz rzadko przygotowuje się w kociołku nad ogniskiem. Spokojnie możesz go przygotować w zwykłym garnku i we własnej kuchni.

Przepis na węgierski bogracz

Wędzoną słoninę roztop w garnku, następnie dodaj cebulę, mieloną paprykę i kminek. Do garnka dorzuć wołowinę pokrojoną w kostkę i duś przez kilka minut. Dodaj wodę i drobno pokrojone pomidory. Następnie dorzuć pokrojone w kostkę marchewkę, pietruszkę, kolorowe papryki i ziemniaki. Duś wszystko do momentu, aż mięso będzie miękkie, a potrawa uzyska konsystencję gęstej zupy.

Bogracz z kurczakiem

Przepis na bogracz doczekał się wielu modyfikacji. Jedną z nich jest bogracz z podudzi i skrzydełek kurczaka, które można także zastapić skrzydełkami indyczymi lub combrem z królika. W tej wersji przepisu nie używaj słoniny, zmniejsz ilość wołowiny i zastąp je innymi rodzajami mięsa. Z drobiu lub królika przygotuj też bulion, w którym duś potrawę przez co najmniej kilkadziesiąt minut.

Dodatki do bogracza

Bogracz sam w sobie jest potrawą bardzo treściwą i nie wymaga wielu dodatków. Najczęściej zawiera już pokrojone ziemniaki, a więc podawanie ich osobno nie jest wskazane. Popularnym dodatkiem do tej węgierskiej zupy jest po prostu pieczywo, którym można wyczyścić talerz do ostatniej kropli zupy. Znana jest także wersja bogracza z kluseczkami z lanego ciasta lub kopytkami.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.