› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Bóle głowy - to nie tylko kobiecy problem

› zdrowie i uroda ponad rok temu    20.06.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Bóle głowy - to nie tylko kobiecy problem

Utarło się przekonanie, że częste bóle głowy są tylko domeną kobiet. Często występujące jako wynik stresu, jakichś silnych emocji, ale też nadmiernego zmęczenia, niewyspania, a nawet… nadużywania alkoholu. Owszem, cierpią na przewlekłe bóle głowy kobiety, jednak nie tylko one. Jest coś takiego jak NBG, czyli napięciowy ból głowy.

Może on mieć charakter epizodyczny lub przewlekły. Zwykle nie ustępuje samoistnie, lecz trzeba go leczyć farmakologicznie. Czasami pomaga zmiana codziennych nawyków życiowych. Bo tak naprawdę, pomocne  może być opanowanie kilku technik radzenia sobie ze stresem,częstsze przebywanie i ruszanie się na świeżym powietrzu, a do tego nauczenie się rozsądnego odpoczywania i przede wszystkim się wysypiania. Dziś zwykłe poddenerwowanie mnogością spraw do załatwienia, spędza sen z powiek w dosłownym tego powiedzenia znaczeniu.

Ból głowy u kobiet w ciąży

Napięciowe bóle głowy są szczególnie uciążliwe, gdy zdarzają się kobietom w ciąży, bo wtedy nie dość że mają one ogólnie słabsza kondycję i są bardziej wrażliwe na ból, to jeszcze nie mogą zażywać pierwszych lepszych lekarstw bez konsultacji z lekarzem. Tej kwestii poświęcony jest np. ten artykuł: Przewlekłe bóle głowy u kobiet w ciąży - czy jest na to rada? Dobry lek na ból głowy, taki, żeby był i bezpieczny i skuteczny, trzeba wybrać nomen omen - z głową.

Bóle głowy u mężczyzn

Ta szczególnie dokuczliwa dolegliwość, nie należy do rzadkości również wśród mężczyzn. Choć rzeczywiście najczęściej cierpią na nią kobiety, przytrafia się również panom. Jednymi z głównych jej „winowajców” jest stres, przepracowanie oraz brak ruchu i odpoczynku.

Bóle głowy miewają również dzieci

Jest to problem u dzieci czasami bagatelizowany, bo maluchy nie umieją bardzo dokładnie określić, co, jak długo i na ile mocno ich boli. Jednak, jeśli już taki ból głowy sygnalizują, trzeba koniecznie to sprawdzić udając się na wizytę u lekarza, bo to może być efekt przeziębienia, przewiania w samochodzie klimatyzacją, ale też być może początek poważniejszej choroby. Zwłaszcza w przypadku dzieci, nie można czekać i zastanawiać się samemu, co mogą oznaczac bolesne objawy.

Źródła napięciowego bólu głowy

Do ostrego, napięciowego, występującego z dużą częstotliwością i natężeniem bólu głowy może przyczynić się szereg czynników. Naukowcy, którzy zajmują się tym problemem, na pierwszym miejscu wymieniają stres. Przebywanie pod silną lub długotrwałą presją, determinuje tego rodzaju dolegliwości. Drugie źródło bólu głowy to wyraźne przemęczenie, chroniczny brak snu, ale też przebywanie przez długi czas głodnym, a także – rozemocjonowanie i podekscytowanie jakimś ważnym wydarzeniem. Przy intensywnym życiu zawodowym, tych wydarzeń może być całkiem sporo, a powodów do przemęczenia i niewyspania tym bardziej. Ból głowy pojawia się zwykle wtedy, gdy człowiek intensywnie pracuje, często w pozycji siedzącej przy biurku) w wyjątkowo niewygodnej pozycji. Dla odmiany, ból głowy może dokuczyć i po długiej imprezie, a czasem możemy być tzw. meteopatami i boli nas główa pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Te wszystkie objawy we współczesnym świecie dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, bo obie płcie pracują i bawią się tak samo intensywnie. Czasami bóle głowy są tak dokuczliwe i pojawiają się tak często, że mogą doprowadzać do zmian w psychice. Człowiek zaczyna zadawać sobie fundamentalne pytania egzystencjonalne i wraz ze zmęczeniem i towarzyszącym mu bólem, np. popadać w depresję.

Objawy bólu i profilaktyka

Dolegliwość zwykle obejmuje całą głowę, a kiedy indziej tylko wybrane miejsca w obrębie czaszki, najczęściej jednak są to skronie i czoło. Ból jest odbierany jako tępy, uciskający  i trwający bardzo długo – od kilku godzin do kilku dni (najczęściej trzech). Początkowo natężenie bólu jest do zniesienia. Z czasem jest średnie, ale w miarę upływu czasu ból staje się coraz intensywniejszy. Niektórzy są nadwrażliwi na hałas, słabnie im apetyt i narzekają na nadmierne zmęczenie, nieadekwatne do wykonywanych wcześniej czynności. Napięciowy ból głowy trzeba odróżnić od bólu migrenowego, który obowiązkowo konsultuje się z lekarzem. Objawy mogą jednak być podobne, z towarzyszeniem jednak - mdłości, światłowstrętu, a nawet wymiotów. Dużo zleży od indywidualnej wrażliwości danego człowieka.

Leczenie napięciowych bólów głowy

Na pewno dostępne środki przeciwbólowe mogą w pewnym stopniu przynieść ulgę, ale nie zawsze i nie wszystkim. Wyjątek stanowią chociażby kobiety w ciąży i dzieci, gdzie leki te trzeba starannie dobrać. Trzeba też być ostrożnym, by uniknąć nadużywania tych specyfików, bo organizm i tak po pewnym czasie się na nie uodporni. Tym bardziej, ból ten może po kilku godzinach nawrócić, mimo zażywanych medykamentów.

Tak naprawdę wiele zależy od naszej diety i stylu życia oraz balansu, jaki uda nam się zachować pomiędzy pracą, a resztą życia, w której powinien swoje stałe miejsce mieć czas na odpoczynek. Jest szereg technik relaksacyjnych, które pozwolą zmniejszyć farmakoterapię, która może pomagać w walce z bólem głowy tylko do pewnego czasu. Bieganie, jazda na rowerze albo wręcz przeciwnie, miły masaż, joga czy aromaterapia – to mogą być drogi do rozładowania złych emocji, które bywa, że zatruwają nasz organizm, jaki ten próbuje odreagować bólem.

Spotkanie z psychoanalitykiem, raz na jakiś czas w takiej sytuacji, to też nie fanaberia, a wyraz dojrzałości i uwagi dla samego siebie. I to zarówno w przypadku mężczyzny jak i kobiety, a przy tym możliwe, że i u dziecka bóle głowy mogą mieć podłoże psychiczne. Zapobiegać warto zawsze bardziej, niż potem intensywnie leczyć. Weźmy to pod uwagę wszyscy - bez względu na płeć, rodzaj pracy i przekonania. Dbajmy o siebie!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.