› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Brakuje lekarzy specjalistów. Musimy jeździć do Gdańska

› zdrowie i uroda ponad rok temu    5.02.2016
Mateusz Milanowski
komentarzy 9 ocen 2 / 100%
A A A
Brakuje lekarzy specjalistów. Musimy jeździć do Gdańska

W Elblągu oraz całym województwie brakuje lekarzy wybranych specjalizacji. Ponadto zwiększanie środków na leczenie nie przełożyło się na poprawę dostępu do świadczeń zdrowotnych. Tak, jak w ubiegłych latach średni czas oczekiwania na świadczenia wydłuża się.

Kontrola przeprowadzona przez Najwyższą Izbę Kontroli podaje wprost, że średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne wydłużył się we wszystkich badanych rodzajach świadczeń medycznych w porównaniu do roku poprzedniego.

Średni czas oczekiwania na świadczenie, o jakim byli informowani pacjenci w chwili zapisu (stan na grudzień 2014 r.) wynosił: w poradniach okulistycznych 88 dni, kardiologicznych 106 dni, chirurgii urazowo-ortopedycznej 60 dni, neurologicznych 64 dni i we wszystkich wypadkach był dłuższy od mediany średniego rzeczywistego czasu oczekiwania wykazywanego przez NFZ. W przypadku poradni okulistycznych Fundusz wykazywał konieczność oczekiwania 53 dni, w poradniach kardiologicznych 97 dni, na chirurgii urazowo-ortopedycznej 34 dni, a w poradniach neurologicznych 39 dni.

Jednak to nie był największy problem. Zdecydowanie większym był brak specjalistów. Nasze województwo pod tym względem przodowało. Przede wszystkim brakowało specjalistów w zakresie immunologii klinicznej. Znacznym problemem w lecznictwie szpitalnym był także dostęp do niektórych specjalizacji dziecięcych, np. diabetologii dziecięcej czy urologii dziecięcej, których w Elblągu również nie było, podobnie jak w całym województwie.

Ponadto nie zakontraktowano części świadczeń (hospitalizacji) w lecznictwie szpitalnym chorób płuc. Warto przypomnieć, że w Elblągu taki oddział powstał dopiero w minionym roku. Wcześniej chorzy, aby podjąć leczenie, musieli korzystać z usług szpitali w Prabutach, Gdańsku lub Olsztynie.

Narodowy Fundusz Zdrowia chwalił się uruchomieniem 1 stycznia 2015 r. aplikacji internetowej pozwalającej na prezentowanie pacjentom pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia u konkretnego świadczeniodawcy. Sprawdziliśmy ten system na stronie kolejki.nfz.gov.pl. Niestety, nasze wrażenia są negatywne. Ostatnia aktualizacja danych jest z grudnia 2015 roku, a do tego wszędzie widnieją zera. Liczba osób oczekujących, skreślonych oraz średni czas oczekiwania w dniach w najlepszym wypadku wynosi zero. W najgorszym przypadku możemy przeczytać informację o braku danych. Jak widać, system się nie sprawdza.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ gorski.k83
ponad rok temu ocena: 0%  9
Starsi specjaliści oddchodzą na emerytury a nowi, młodzi lekarze uciekają w poszukiwaniu lepszych zarobków i warunków zagranice. 
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kaska
ponad rok temu ocena: 0%  8
O ile ci nowi, wykształceni młodzi lekarze nie wyjadą do Anglii 
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tyjk
ponad rok temu ocena: 0%  7
Brakuje specjalistów? haha,poczekajcie,aż wejdzie tzw. "dobra zmiana"-wtedy doiero zobaczymy,że nie ma w ogóle specjalistów!zostawcie sobie narzekanie na pryszłość,przyda się,oj przyda,....
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dartp
ponad rok temu ocena: 25%  6
Dlategootworzyli prywatne szkoły medyczne, za kilka lat bedzie więcej lekarzy.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ anty RYŚ
ponad rok temu ocena: 33%  5
przecież wg Waszego Rysia bycie sypialnią Gdańska to wspaniała perspektywa! Więc w czym problem?! Po cegły do Gdańska, po buty do Gdańska, po meble do Gdańska, do lekarza też chyba powinno być równie entuzjastycznie...
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Prawie-Ryś ;)
ponad rok temu ocena: 60% 4
Przyznaję rację - w Pasłęku np. szybciej dostaniemy się na gastroskopię niż w Elblągu. Podobnie ma się sprawa z wizytą u dermatologa - szybciej zostaniemy przyjęci na wizytę w Nowym Dworze Gdańskim. Nie wiem jak z cegłami, ale jeżeli chodzi o meble i ogólnie produkty budowlano-wykończeniowe, to w Trójmieście jest o wiele większy wybór i często ceny są ciut niższe.
~ An
ponad rok temu ocena: 0%  3
do okulisty np. w szpitalu na ul. Komeńskiego już nie rejestrują na ten rok, płacimy składki a i tak trzeba iść prywatnie, bo inaczej się do specjalisty nie można dostać!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ za co my placimy
ponad rok temu ocena: 0%  2
mlodzi lekarze uciekaja z tego kraju bo od razu po studiach sa chore warunki w porownaniu do tych jakie sa za granica kolejki sie wydluzaja a jednak ciagle brakuje miejsc rezydenckich na specjalizacje takie jak okulistyka czy urologia, kolejki beda coraz dluzsze niestety
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bat
ponad rok temu ocena: 0%  1
A składka na ubezpieczenie zdrowotne znów wzrosła.Za co my płacimy !
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.