› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Buty w góry na zimę

› poradnik ponad rok temu    12.02.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Buty w góry na zimę

Góry zimą zapewniają niezwykłe widoki oraz pozwalają doznać surowości i majestatu przyrody. Nie są to wyprawy łatwe, wymagają dokładnego przygotowania. Pogoda w górach jest bowiem bardzo zmienna, szczególnie późną jesienią i zimą. Powinniśmy dbać o nasze bezpieczeństwo, dlatego przed wybraniem się w teren, dobrze zebrać wszystkie praktyczne informacje, sprawdzić pogodę i zagrożenie lawinowe. To, że w niskich partiach opady śniegu są znikome, nie oznacza, że nie spotkamy się z dużą pokrywą śnieżną w trakcie wspinaczki. To co najważniejsze w zimowej wyprawie, to dobór odpowiednich butów. Początkowi amatorzy wspinaczek muszą pamiętać, że na zimę przeznaczone są inne buty niż w lecie. Spotykamy się bowiem z zupełnie innymi warunkami pogodowymi.

Model obuwia jest uzależniony od tego w jakie trasy mamy zamiar się wybrać. Jeśli planujemy podróże wysokogórskie, chodzenie po lodowcach, wystarczające będą buty skórzane lub buty łączące skórę, sztuczne tkaniny i Goretex. Dobrze zwrócić uwagę, aby miały możliwość podpięcia pod raki półautomatyczne.

Do wypraw na nartach przeznaczone są buty skiturowe. Są to przetworzone buty narciarskie, posiadające ruchome elementy, dzięki którym możliwy jest długi marsz. Jest to świetna alternatywa do chodzenia zimą po górach. Skituring powoduje, że jesteśmy o wiele szybsi, a jednocześnie mniej się męczymy.

Jeśli planujemy wycieczki jednodniowe, wystarczające będą buty skórzane, z dodatkami ze sztucznych tekstyliów i mające możliwość podpięcia pod raki automatyczne. W takim wypadku podeszwa w nich powinna być bardzo sztywna, buty muszą być trwałe, ponieważ wspinanie się z ekwipunkiem jest dość dużym obciążeniem.

Do drytoolingu, czyli wspinaczki w rakach i czekanach po skałach, który planujemy na łatwych drogach, wystarczające będą buty jednowarstwowe z zapięciem na raki automatyczne. Do trudnych tras poleca się ze skorzystania, z tak zwanych rakobutów, które mają od razu przykręcone raki.

Inną sytuacją jest ta, to kiedy planujemy wielodniowe wyjście w góry. To oznacza się, że byty będą używane przez kilka dni z rzędu, bez możliwości ich wysuszenia, dlatego powinny posiadać wewnętrzne botki, które można wyciągać. Większość najnowszych modelów posiada getrę, która poza tym, że jest dodatkową ochroną, to jest bardziej wodoodporna.

Przed wybraniem się na zakupy, polecamy skorzystanie z portalu internetowego oladi.pl, który pełni funkcję galerii, na której z łatwością sprawdzisz dostępne modele i dowiesz się o ich przeznaczeniu. Zarazem łatwo porównasz oferty różnych producentów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 1
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.