› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Chcesz być zdrowa? Badaj swoje piersi

› zdrowie i uroda ponad rok temu    10.10.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Chcesz być zdrowa? Badaj swoje piersi

Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Również w Elblągu wiele instytucji włącza się do tej akcji. W ramach skutecznej profilaktyki, kobiety po 50 roku życia, mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. Ministerialny program "Mammografia – obowiązkowe badanie każdej kobiety po pięćdziesiątce" realizuje wojewódzki Szpital Zespolony przy ul. Królewieckiej.

Mammografię powinny wykonać raz na dwa lata wszystkie panie w wieku 50-69 lat, bowiem rak piersi to jeden z najczęściej występujących wśród kobiet nowotworów i najchętniej atakuje właśnie kobiety po menopauzie. 
 
Jak przebiega badanie mammografem?
Podczas badania pierś umieszczana jest na małej podstawce i uciskana plastikową płytką, od góry oraz z boku. Pozwala to na uzyskanie dwóch obrazów. Ucisk może być nieprzyjemny dla pacjentki, ale trwa zaledwie kilka sekund i jest niezbędny do uzyskania dobrej jakości zdjęcia.
 
Na badanie nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jednak w tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicach piersi, pach i dekoltu.
 
Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o mammografii. Tym bardziej, że czas oczekiwania na badanie jest bardzo krótki – w szpitalu wojewódzkim na mammografię finansowaną przez NFZ pacjentki zapisywane są niemal na bieżąco. Gwarantujemy paniom: nowoczesny sprzęt obsługiwany przez doświadczonego technika radiologii, rzetelny opis badania przez lekarza radiologa, a w razie potrzeby także możliwość dalszej diagnostyki - zachęca Anna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. 
 
Zapraszamy panie do Zakładu Radiologii na I piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu przy ul. Królewieckiej. Na mammografię można zarejestrować się osobiście lub telefonicznie: 55 239-58-80. Prosimy mieć przy sobie numer PESEL.
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.