› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Choroby i infekcje kobiece. Jak się przed nimi chronić?

› bieżące ponad rok temu    7.09.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Choroby i infekcje kobiece. Jak się przed nimi chronić?

Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego to prawdziwe utrapienie dużej liczby kobiet. Najczęstszą przyczyną występowania infekcji intymnych, bo tak określa się grupę tych schorzeń, są niewłaściwe nawyki higieniczne, częsta aktywność seksualna, a szczególnie częsta zmiana partnerów. Borykanie się z nawracającymi infekcjami intymnymi powinno skłaniać do poszukiwania przyczyny tych problemów, gdyż z infekcjami można wygrać. A oto kilka najbardziej popularnych dolegliwości oraz wskazówek jak się przed nimi chronić.

Pierwszą oznaką, że coś dzieje się w obrębie układu moczowo-płciowego, jest ból przy oddawaniu moczu, co może świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego, ale także może wskazywać na stan zapalny sromu lub pochwy. W przypadku problemów związanych z drogami moczowymi bólowi towarzyszy parcie na cewkę oraz częste oddawanie go w małych porcjach, uczucie, że pęcherz nie opróżnia się do końca. Często towarzyszy temu ból podbrzusza, krwiomocz lub gorączka.

Cechą charakterystyczną infekcji układu płciowego, np. sromu, pochwy i szyjki macicy jest świąd, pieczenie, ból w czasie stosunku płciowego oraz upławy, których charakter zależy od tego, co było przyczyną zakażenia (wirusy, bakterie, pierwotniaki czy grzyby). To właśnie pochwa jest narządem, gdzie fizjologicznie bytują różne bakterie, a szczególnie pałeczki kwasu mlekowego, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego (kwaśnego) pH pochwy, co zapobiega namnażaniu się bakterii chorobotwórczych. Oprócz funkcji zakwaszania środowiska wytwarzają również substancje bakteriobójcze, bakteriostatyczne i grzybobójcze. Prawidłowa flora bakteryjna decyduje więc o zdrowiu układu płciowego.

Najczęstsze infekcje intymne

Grzybica pochwy i sromu – jedna z najczęstszych dolegliwości wywołana przez grzyby. Charakterystyczne objawy to zaczerwienienie i obrzęk sromu, okolicy krocza i pachwin, a towarzyszy temu silne pieczenie i świąd. Wydzielina z pochwy jest bezwonna, grudkowa, wyglądem przypomina biały ser.

Wirusowe zapalenie sromu – najczęściej sprawcą jest wirus opryszczki. Charakteryzuje się drobnymi, sączącymi się pęcherzykami, bólem i gorączką, węzły chłonne są powiększone. Jest to choroba zakaźna, która często nawraca. Jej leczenie polega na stosowaniu środków przeciwwirusowych.

Kłykciny kończyste – przyczyną ich powstawania jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawia się powstaniem narośli brodawkowatych w okolicy sromu, krocza, odbytu i szyjki macicy.

Rzęsistkowica – jest wywołana przez pierwotniaka- rzęsistka pochwowego. Jest przenoszona drogą płciową. Charakterystyczny objaw to zielono-żółte, pieniste, obfite upławy o nieprzyjemnym zapachu. Pieczenie, swędzenie sromu, zaczerwienienie pochwy i szyjki macicy. Leczenie polega naprzyjmowaniu preparatów przeciwpierwotniakowych przez oboje partnerów.

Zakażenie brodawczakiem ludzkim HPV – to infekcja wirusowa przenoszona drogą płciową, a sprzyjają jej przewlekłe stany zapalne w obrębie sromu i pochwy. Choroba często nie daję żadnych objawów i mija po ok. 2 latach. Niestety okazało się, że niektóre szczepy wirusa odpowiadają za powstawanie zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych. Czynnikiem predysponującym do zakażenia wirusem jest wczesna inicjacja seksualna, młody wiek, częsta zmiana partnera. Ważne jest więc regularne badanie się oraz wykonywanie badań cytologicznych.

Czynniki sprzyjające infekcjom intymnym

Budowa kobiecego ciała sprzyja powstawaniu infekcji. Bliskie sąsiedztwo pochwy z odbytem sprawia, że drobnoustroje pochodzące z jelit zaburzają naturalną mikroflorę pochwy. Także antybiotykoterapia, stres, dieta bogata w węglowodany, niedoleczone infekcje, złe nawyki higieniczne oraz niektóre choroby np. cukrzyca, przyczyniają się do częstych infekcji.

Jak chronić się przed infekcjami?

Należy pamiętać, by każdą infekcję skutecznie wyleczyć, inaczej wróci ze zdwojoną siłą;

Myć okolice intymne 2 razy dziennie, kierunek od przodu do tyłu, nie używając myjki ani gąbki;

Nosić wygodną bieliznę z naturalnych włókien;

Używać produktów do higieny intymnej o pH zbliżonym do pH pochwy(5,5);

W razie wystąpienia świądu, pieczenia, podrażnienia należy użyć sprawdzony probiotyk lub środek łagodzący, po czym niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem;

Zachować szczególną ostrożność na basenie, saunie;

Nie używać pożyczonych kosmetyków, ręczników i nie użyczać swoich;

Drogi rodne powinny być objęte szczególną uwagą i troską. W przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu lub dolegliwości warto szybko skonsultować się z lekarzem, np. poprzez serwis medyczny https://medistore.com.pl/konsultacje-lekarskie/dorosli/konsultacja-ginekologa, na którym szybko umówisz się na wizytę z ginekologiem.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.