› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Ciąża po 40-stce - jakie są ryzyka?

› poradnik ponad rok temu    20.10.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Ciąża po 40-stce - jakie są ryzyka?

Coraz więcej kobiet decyduje się na dziecko w późniejszym wieku. Co jest tego powodem? Głównie czynniki ekonomiczne, zmiana stylu życia i brak odpowiedniego partnera. Szanse zajścia w ciąże po 40-stce istnieją, chociaż są znacznie mniejsze niż u kobiet młodszych. Co dobrze wiedzieć podejmując taką decyzję i z jakim ryzykiem się liczyć? Zapraszam do lektury.

Dlaczego decydujemy się na późne macierzyństwo?

Ile kobiet, tyle powodów. Jednak główną przyczyną jest coraz szybsze tempo życia. Najpierw czas poświęcamy na edukację, zdobycie odpowiedniego wykształcenia, satysfakcjonującej pracy. Później nie zawsze łatwo jest znaleźć odpowiedniego partnera, z którym uda się założyć rodzinę. To wszystko przesuwa decyzję kobiet o macierzyństwie.

Musimy pamiętać, że optymalnym czasem na zajście w ciąże jest wiek pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Kobieta jest wtedy w pełni dojrzała, zarówno pod względem biologicznym jak i psychicznym. Już po 30-stce wzrasta ryzyko pojawienia się chorób genetycznych u potomstwa, urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi 1:1000.

Pierwszą ciąża po 35 roku życia, z medycznego punktu widzenia, przyjmuje się jako ciążę późną, a tą po 40-stce, mówimy już o prawdziwie późnym macierzyństwie. Jest ono obarczona większym ryzykiem powikłań.

Ciąża po 40-stce

U kobiet po 40 roku życia znacznie maleje możliwość zajścia w ciąże. Tylko u 10 procent z nich dojdzie do zapłodnienia w sposób naturalny. Kobieta w tym wieku nie ma już takiej wydolności fizycznej jak kiedyś, dlatego też ciąża powoduje znacznie większe obciążenie jej organizmu. Nie bez znaczenia ma również fakt, że w tym wieku pojawiają się już często choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, czy choroby naczyniowo - sercowe.

Jak przygotować się do ciąży po 40-stce?

Kobieta po 40-stce wymaga szczególnego i indywidualnego podejścia. Bardzo ważne jest, aby ona sama również zadbała o przestrzeganie zasad zdrowego trybu życia. Dużo ruchu, zbilansowana dieta i rezygnacja z używek, takich jak papierosy, czy alkohol na pewno pomoże w przygotowaniach do upragnionej ciąży.

Kobiety decydujące się na późne macierzyństwo powinny rozważyć wykonanie specjalistycznych badań. Pozwolą one ocenić stan zdrowia i to jak bezpiecznie przejść przez okres całej ciąży. Wyniki w ten sposób uzyskane pozwolą na zaplanowanie ścieżki postępowania i wybranie najdogodniejszego sposobu prowadzenia pacjentki.

Dobrze jest zatem m.in. ocenić poziom wolnego testosteronu i całkowitej witaminy D we krwi, testów genetycznych w kierunku mutacji w genie FMR1, wykonanie panelu badań w kierunku zaburzeń immunologicznych, mammografii, USG piersi, EKG czy przeprowadzenie prób wysiłkowych. Więcej o badaniach możemy dowiedzieć się na stronie np. Kliniki INVICTA: https://www.klinikainvicta.pl/.

W określeniu szans na naturalne zapłodnienie pomoże wykonanie badania hormonu AMH, a także FSH i HCG. Dzięki nim zostanie określona tzw. rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych, które jeszcze pozostały.

Jakie są ryzyka związane z ciążą po 40-stce?

Ciąża w tym wieku jest ciążą wysokiego ryzyka. Głównym problemem po trudnościach związanych z naturalnym poczęciem, będzie większe prawdopodobieństwo poronienia. U kobiet po 40 roku życia wzrasta o 40 %, wskaźnik dla młodszych ciężarnych np. 20 - letnich to tylko 10%.

Wraz z wiekiem wzrasta także ryzyko wystąpienia wad chromosomalnych, np. zespołu Downa. Tutaj istnieje silna korelacja pomiędzy metryką matki, a pojawieniem się choroby u dziecka. Jednak różnego rodzaju choroby genetyczne mogą pojawić się także w przypadku młodszych matek. Wskazane jest, aby kobieta w tym wieku wykonała diagnostykę prenatalną, pozwalającą wykryć jakiekolwiek anomalie płodu.

Ciąża po 40-stce, narażona jest również na różnego rodzaju komplikacje, w czasie jej trwania. Mogą pojawić się liczne choroby, takie jak cukrzyca, nadmierna otyłość, zatrucie ciążowe, nietolerancja węglowodanów, brak tolerancji pewnych pokarmów, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, czy choroby nerek. Dlatego bardzo ważna jest stała opieka lekarska i regularne badania np. USG.

Wzrasta również ryzyko pojawienia się ciąży mnogiej. Stanowić to może doskonałą wiadomość dla kobiety, która stara się o pierwsze dziecko w tym wieku. Jednak trzeba pamiętać, że dla lekarzy już nie, gdyż jest ona obarczona kilkukrotnie wyższym ryzykiem powikłań, zarówno u matki jak i u dziecka.

Kobiety decydujące się na ciąże po 40-stce powinny wyjątkowo dbać o swoje zdrowie, unikając używek i sytuacji stresogennych, a także możliwości zarażenia się chorobami zakaźnymi. Pozwoli to chociaż na częściowe zmniejszenie ryzyka różnego rodzaju powikłań w czasie ciąży.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.