› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co daje trening mózgu?

› poradnik 2 miesiące temu    22.12.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Co daje trening mózgu?

Trening dla mózgu jest równie ważny jak trening dla mięśni. Odpowiednio dobrane ćwiczenia na pamięć usprawniają mózg, tak jak aktywność fizyczna zapewnia dobrą kondycję mięśniom. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest trening mózgu?

W pierwszej chwili niektórzy zareagują śmiechem na to pytanie, bo przecież trenować można mięśnie, silną wolę, ale mózg…? A jednak jest mnóstwo czynności, które są doskonałym treningiem dla mózgu, bo poprawiają pamięć, koncentrację i zdolność do kojarzenia faktów.

Naukowcy już dawno udowodnili, że mózg człowieka może się rozwijać przez całe życie, nawet wówczas, gdy metryka wskazuje bardzo zaawansowany wiek. Mózg potrafi tworzyć nowe komórki nerwowe i połączenia pomiędzy nimi, co jest podstawą do dobrego postrzegania świata, koordynacji ruchowej, ale nie jest to bezpośrednim czynnikiem wpływającym na poziom inteligencji człowieka.  Najprościej rzecz ujmując, gdy trenujesz mózg to wykonujesz ćwiczenia na pamięć, ale w ten sposób raczej nie wzrośnie twój iloraz inteligencji.

W ramach treningu mózgu można uczyć się języków obcych, rozwiązywać łamigłówki i zagadki. Doskonałym ćwiczeniem jest gra w scrabble, szachy lub brydża. Wiele osób się zdziwi, ale nawet aktywne życie towarzyskie i rozszerzanie kręgu swoich znajomych zmusza mózg do większej aktywności, co pozwala zachować mu dobrą kondycję. Warto też zdobywać nowe umiejętności, chociażby w ramach nowego hobby, bo ponoć majsterkowanie, wszelkie robótki ręczne, a nawet rozwijanie swoich umiejętności kulinarnych są dobrymi ćwiczeniami dla mózgu.

Trening mózgu to ogromne korzyści

Mózg można trenować w różny sposób. Zawsze, gdy uczymy się nowego języka, zdobywamy nowe umiejętności lub zaczynamy trenować nową dyscyplinę sportu, mózg zmuszany jest do wysiłku. To jest dla niego motywacją do tworzenia nowych neuronów i powiązań między nimi, a to w pewnym sensie zdecydowanie poprawia jego strukturę i kondycję.

Dzięki temu o wiele łatwiej zapamiętuje on zarówno nowe słowa, jak i nowe informacje. Znacznemu usprawnieniu ulegają procesy kojarzenia faktów, a także poprawia się pamięć długoterminowa. Wytrenowany mózg znacznie szybciej wyciąga wnioski i pozwala na rozwinięcie wyobraźni przestrzenniej. Zdolność do lepszej koncentracji jest tu tylko dodatkiem.

Trening mózgu ma też ogromne znaczenie w profilaktyce wszelkich chorób degeneracyjnych, które mogą rozwijać się w jego obszarze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wystąpienia udaru lub wylewu, bo po tak traumatycznym doświadczeniu sprawny mózg znacznie szybciej wraca do zdrowia. Ćwiczenia na pamięć mają też niebagatelne znaczenie w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia otępienia starczego i choroby Alzheimera.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.