› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Co dwie szkoły, to nie jedna? Rzecz o mariażu placówek edukacyjnych

› bieżące ponad rok temu    18.06.2015
Paweł Makowski
komentarzy 1 ocen 8 / 100%
A A A
SP nr 9SP nr 9 fot. 

Radni chcieli, by od 1 września br. Szkoła Podstawowa nr 9 im. J. Piłsudskiego i Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich, które notabene mieszczą się w jednym budynku, tworzyły Zespół Szkół nr 3. Podczas lutowej sesji RM opowiedziało się za tym 22 z 24 radnych. Później zdecydowano o zmianach kadrowych na szczeblu kierowniczym (i nie tylko) w nowo utworzonym Zespole. Dyrektorem została Ewa Horbaczewska, która do końca sierpnia jeszcze będzie dyrektorem SP nr 9.

Z uzasadnienia stosownej uchwały, podjętej w lutym br. wynika, że powstanie ZS nr 3 nie będzie skutkować zmianami w obwodach łączonych szkół ani aktualnych podziałów na klasy, uczniowie pozostaną w tych samych oddziałach. Nie spowoduje to także żadnych radykalnych zmian w życiu społeczności szkolnej obu placówek, a może przynieść wiele korzyści, chociażby lepszą dostępność do specjalistów, pomocy naukowych, pracowni dydaktycznych, hali sportowej i boisk szkolnych.

Z dokumentu, o którym mowa wynika również, iż nauczyciele nie stracą pracy, stanowić będą bowiem nową kadrę tworzonego zespołu szkół. Pomysł połączenia w jedną placówkę pozytywnie przyjęła zarówno Rada Pedagogiczna SP nr 9 jak i Gimnazjum nr 1. W lutym prezydent Witold Wróblewski przekonywał:

Nie można dublować pewnych stanowisk, nie może być w szkole np. dwóch dyrektorów czy księgowych. Osobom, które w wyniku połączenia stracą pracę, przedstawione zostaną inne propozycje zatrudnienia.

Komisja konkursowa powołana w dniu 7 maja, w skład której weszli m. in. pracownicy Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki, Kuratorium Oświaty, członkowie Rad Pedagogicznych SP nr 9 i Gimnazjum Nr 1, miała za zadanie wyłonić kandydata, który w jej ocenie będzie najodpowiedniejszy, by zostać dyrektorem nowo powstałego Zespołu Szkół nr 3. Po rozpatrzeniu kandydatur zadecydowano, że funkcję tę obejmie Ewa Horbaczewska (pod koniec maja włodarz naszego miasta wydał stosowne zarządzenie – przyp. red.), która do czasu objęcia nowej funkcji jeszcze do końca sierpnia jest dyrektorem SP nr 9. Dyrektorem ZS nr 3 ma być od września br. do końca sierpnia 2020 r.

W związku z powyższym Beata Gadomska, dyrektor Gimnazjum nr 1, została odwołana ze swojego stanowiska.

Pani Beata Gadomska nie przystąpiła do konkursu na stanowisko dyrektora ZS nr 3 w Elblągu, nie złożyła też rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, ze stanowiska dyrektora Gimnazjum nr 1, które Prezydent Miasta Elbląg powierzył jej na okres od 1 września 2012 do 31 sierpnia 2017. Dlatego też zachodzi konieczność odwołania p. Beaty Gadomskiej ze stanowiska dyrektora wskazanej szkoły.

- wyjaśniał Edward Pietrulewicz, Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki w stosownym dokumencie. Sama zainteresowana w rozmowie z nami przyznała, że nie ma do nikogo pretensji, że to po prostu naturalna kolej rzeczy.

Pan prezydent miał pomysł, żeby moja szkoła nie istniała już w pojedynkę. Jego koncepcja ma sens. Poza tym powierzył mi stanowisko dyrektora, więc może mnie z niego odwołać jeśli uzna to za stosowne. To, że nie będę już kierowała szkołą nie oznacza, że kończę swoją przygodę z oświatą. Oprócz pełnienia wspomnianej funkcji jestem też nauczycielem języka polskiego. Zostałam już nawet wpisana w arkusz, przydzielono mi godziny do przepracowania. To naturalna kolej rzeczy dla każdego dyrektora, który przestaje pełnić swoją funkcję.

- mówiła Beata Gadomska.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ karolkiewicz
ponad rok temu ocena: 25%  1
1. podczas konkursu musiał być jeden delegat a nie dwóch przedstawicieli- SP i gimnazjum; tzn. zwołano w tym samym miejscu wszystkich nauczycieli, zeby wybrac jednego delegata; nauczycieli z sp było więcej, więc wygrał ich przedstawiciel, co oczywiście było krzywdzące dla gim. 2. smieszne są przywołane argumenty za połaczeniem szkól- obie szkoły mają od lat swobodny dostęp do pomieszczen , specjalistów , itp. 3. niescisłości i przekłamania można by mnozyć ; smutny wniosek= art. sponsorowany na potrzeby UM
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.