› zdrowie i uroda |
ponad rok temu
21.06.2017 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Nadmierne gazy w przewodzie pokarmowym to popularna dolegliwość, która charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami takimi, jak uczucie pełności i wzdęcia brzucha czy odbijanie się. Sposobem na gazy może być odpowiednio zbilansowany jadłospis.
Nadmierne gromadzenie się gazów nierzadko związane jest z chorobami takimi, jak niedrożność czy nowotwory przewodu pokarmowego, lecz zwykle wynika ono z niewłaściwego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety. Częstym gazom sprzyja ciągły stres oraz pośpiech. Innymi przyczynami mogą być alergie pokarmowe, zespół jelita nadwrażliwego, zapalenie jelit czy nietolerancja laktozy.
By zapobiec ciągłym gazom, niezbędne będzie stosowanie się do pewnych zasad żywieniowych. W pierwszej kolejności pamiętać należy o regularnym spożywaniu 4-5 niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasowych. Każdy kęs należy dokładnie pogryźć i przeżuć przed połknięciem. Jeść powinno się bez pośpiechu – szybkiemu przyjmowaniu pokarmów towarzyszy często połykanie powietrza, które może stanowić jedną z przyczyn wzdęć i gazów. Z podobnego względu zaleca się także wyeliminowanie z diety napojów gazowanych.
Nadmierne gazy powstają w przewodzie pokarmowym na skutek produkcji zbyt dużych ilości dwutlenku węgla, co następuje przeważnie po bardzo obfitych posiłkach bogatych w tłuszcz lub białko.
Niemałą rolę odgrywają tu także nasilone procesy fermentacyjne, które zachodzą ze wzmożoną intensywnością po spożyciu produktów takich, jak kapusta, groch, fasola, kalafior, brukselka czy brokuły. Gdy cierpimy na wzdęcia lub mamy skłonność do ciągłych gazów, postarajmy się ograniczyć wyroby zawierające podatne na fermentację, trudniej wchłanialne węglowodany. Nadmierne gazy pojawić mogą się również po spożyciu suszonych śliwek, cebuli, pora, grzybów, otrębów, śmietany oraz wyrobów cukierniczych. U osób, które borykają się z nietolerancją laktozy, wzdęcia i gazy stymulować może mleko. W tej sytuacji zastąpić należy je fermentowanymi napojami mlecznymi, takimi jak jogurt czy kefir.
Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, że przyczyną uczucia pełności i ciągłych gazów może być także niedobór prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Dieta uboga w warzywa i owoce oraz kuracje antybiotykowe skutkują niekiedy wyginięciem bakterii korzystnych z punktu widzenia pracy jelit. W profilaktyce gazów i wzdęć zaleca się włączenie do diety produktów zawierających żywe kultury bakterii, jak wspominane już jogurty i kefiry oraz przyjmowanie probiotyków (najczęściej mają one formę kapsułek).
Oprócz tego, niezbędne będzie ograniczenie przyjmowania tłuszczów zwierzęcych – tłustych mięs oraz wędlin czy smalcu na rzecz tłuszczów roślinnych – oliwy oraz olejów. Do niewłaściwej pracy jelit przyczyniać może się również nadmierne spożywanie cukrów prostych, które znajdziemy między innymi w słodyczach.
Przygotowując posiłki, zamiast je smażyć, postawmy na gotowanie, pieczenie oraz duszenie. Równie ważna jest odpowiednia podaż płynów, w ilości co najmniej 2 litrów dziennie. Poza niegazowaną wodą, warto sięgnąć po napary ziołowe, na przykład z koperku, mięty czy rumianku.
Czytaj też: Przyczyny wzdęcia i sposoby na jego leczenie
Osoby borykające się z nadmiernymi gazami o nieprzyjemnym zapachu, z codziennego jadłospisu wyeliminować powinny kapustę, fasolę, groch, brukselkę, pora, cebulę, jajka, sery pleśniowe, napoje bogate w kofeinę oraz gazowane, a także słodycze. Produkty mające zdolność absorpcji substancji lotnych, a co za tym idzie – redukujące cuchnące gazy, to między innymi natka pietruszki, zielona sałata oraz jogurty i kefiry.
Poza zmianą diety, pamiętać należy również o regularnej aktywności fizycznej – ruch pozytywnie wpływa na pracę jelit oraz przyspiesza przemianę materii. Dobrze sprawdzą się tu zarówno długie spacery, jogging, jak i jazda na rowerze.
Pomocne może okazać się także regularne masowanie okolic brzucha. By zabieg ten był bardziej skuteczny, wykonywać powinno się go z użyciem olejków eterycznych, na przykład z drzewa herbacianego, który znany jest ze swoich właściwości rozluźniających.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |