› bieżące |
ponad rok temu
13.02.2013 Agnieszka Światkowska komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Podczas zwyczajowego, czterdziestodniowego postu, który w kościele katolickim rozpoczyna Środa Popielcowa, zwykło się rezygnować z potraw zawierających mięso. Nie oznacza to jednak, iż w tym czasie mięsa nie jadano w ogóle, ale rzadziej. W tym okresie na stołach wyjątkowo często pojawiają się za to ryby, jarzynowe zupy i pierogi. Dopiero w Niedzielę Wielkanocną można było bowiem zjeść na śniadanie kawałek poświęconej wędliny oraz jajka.
Z uwagi na chrześcijańskie tradycje, w naszym kraju pojawiało się od najdawniejszych czasów mnóstwo potraw postnych. Oto kilka łatwych i szybkich przepisów na tradycyjne, staropolskie potrawy na Wielki Post.
PIEROGI ZE SZPINAKIEM
Składniki: pół kg mąki pszennej, szklanka wody, łyżka oleju, pół kg szpinaku, cebula, 2 żabki czosnku, ser feta (lub półtłusty twaróg), 2 łyżki masła, sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Sposób przygotowania: do przesianej mąki dodać szczyptę soli, ciągle mieszając dodać stopniowo wodę i olej. Ciasto zagnieść i odstawić w chłodne miejsce na około pół godziny. Na roztopionym maśle podsmażyć drobno posiekaną cebulkę, dodać szpinak i gotować do momentu odparowania. Dodać pokruszony ser feta (lub twaróg), wgnieść czosnek i doprawić. Ciasto podzielić na dwie części i rozwałkować do grubości około 2 mm. Za pomocą szklanki powykrawać kółka, na których środek nałożyć farsz szpinakowy i zlepić dokładnie brzegi. Pierogi gotować przez około 2-3 minuty w osolonej wodzie. Podawać najlepiej z roztopionym masłem i ziołami.
KLUSECZKI ZBOŻOWE
Składniki: szklanka mąki pszennej, szklanka mąki kukurydzianej, szklanka ryżu, 1 jajko, szklanka mleka, 4 dkg drożdży, łyżka oleju, pół łyżeczki cukru, sól.
Sposób przygotowania: ryż ugotować do momentu, aż będzie lekko twardawy. Z mleka, mąki pszennej, cukru i drożdży zagnieść ciasto. Mąkę pszenną i kukurydzianą wymieszać, dodając sól, jajko i olej. Następnie przelać drożdże i ryż. Pozostawić na około 30-45 minut do wyrośnięcia. Na rozgrzanym oleju kłaść uformowane kluseczki i smażyć do momentu zbrązowienia. Najlepiej podawać z duszoną rybą i warzywami.
SMACZNEGO!
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |