› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co to są okulary progresywne?

› bieżące 9 miesięcy temu    28.02.2022
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Co to są okulary progresywne?

Sprawdzamy, jak działają szkła progresywne oraz kto powinien je nosić.

Szkła progresywne to rozwiązanie dla osób zmagających się z kilkoma problemami okulistycznymi jednocześnie. Standardowe okulary jednoogniskowe poprawiają ostrość widzenia do dali dla krótkowidzów oraz do bliży dla dalekowidzów. Dlatego często osoby starsze noszą na stałe jedną parę okularów, a drugą wyjmują, gdy chcą coś przeczytać.

Rozwiązaniem na powyższy problem stały się szkła dwuogniskowe. Ich górna część służy do dali, zaś dolna tzw. wtopka do bliży. Okulary korekcyjne progresywne to podobny produkt optyczny, lecz o wyższym zaawansowaniu technologicznym. Stanowi odpowiedź na potrzeby osób zmagających się zarówno krótko-, jak i dalekowzrocznością.

Czym okulary progresywne różnią się od dwuogniskowych?

W przypadku okularów progresywnych przejście między poszczególnymi fragmentami szkła jest płynne, co daje bardzo duży komfort użytkowania. Poprawiają ostrość widzenia również na odległościach pośrednich.

Różnicą między jednymi a drugimi szkłami jest oczywiście także cena, bo zaawansowane szkła progresywne kosztują niestety więcej, niż te dwuogniskowe. Duży wybór modeli jednak pozwala z łatwością dobrać sobie takie, które podkreślą kształt twarzy, urodę i będą się wpisywać w najnowsze trendy modowe. Przejrzyj modne okulary 2021 Eyerim collection, by wybrać oprawki, w których będziesz się czuć sobą.

Progresy dają ogromną wygodę użytkowania. Nie musisz nosić zawsze przy sobie drugiej pary okularów i wymieniać ich, w zależności od sytuacji. Możesz prowadzić w nich auto, pracować nawet wówczas, gdy część Twoich obowiązków wymaga pracy przy komputerze, lecz wykonujesz też inne czynności tak jak, na przykład, w zawodzie nauczyciela. Dzięki okularom progresywnym zawsze możesz się cieszyć wyraźnym obrazem.

Okulary progresywne to świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą pokazywać otoczeniu, że wkroczyli już w wiek, w którym wzrok nie jest taki, jak kiedyś. Wkładanie okularów do czytania może świadczyć właśnie o problemie z ostrością, która pojawia się najczęściej po czterdziestce. Istnieje nawet możliwość zamówienia okularów progresywnych z zerową korekcją do dali. Na wielu służbowych stanowiskach znacząco ułatwia to pracę i przyspiesza realizację obowiązków.

Dla kogo są okulary progresywne?

Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy zmagają się z różnymi wadami wzroku, widzą gorzej zarówno z bliska, jak i z daleka, a którym jednocześnie zależy na komforcie. Najczęściej sięgają po nie osoby cierpiące na prezbiopię, czyli starczowzroczność. Przypadłość ta pojawia się nie tylko u seniorów, ale znacznie wcześniej. Po kilkudziesięciu latach użytkowania soczewka oka traci swoją elastyczność, a akomodacja nie przebiega już tak sprawnie. Szkła progresywne pomogą skutecznie pozbyć się problemu.

Progresy to także świetne okulary do komputera, szczególnie jeśli dodatkowo wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną. Pomogą odciążyć oko, co może mieć wpływ na zahamowanie dalszego rozwoju wady.

Ceny szkieł progresywnych są mocno zróżnicowane. Nie warto jednak kierować się samym kosztem. Pozwól optykowi lub optometryście dobrać takie szkła, które będą idealnie dopasowane nie tylko do Twojej wady, lecz również potrzeb i stylu życia.

Adaptacja do okularów progresywnych

Za każdym razem, gdy kupujesz okulary, oczy potrzebują pewnego czasu, by się przyzwyczaić do nowej korekcji. W przypadku okularów progresywnych może to trwać nieco dłużej. Jednym wystarczy kilka godzin, u innych trwa nawet kilka tygodni. W procesie tym mogą się pojawić bóle i zawroty głowy i jest to normalne zjawisko. Pamiętaj, by nie zakładać w tym czasie innych okularów. Przerywając adaptację, możesz wydłużyć jej trwanie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.