› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Co z tym aspartamem?

› poradnik ponad rok temu    3.04.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że cukier nam szkodzi, bo tuczy, więc coraz chętniej sięgamy po różnego rodzaju produkty typu light. Niby wiemy, że cukier zastępują w nich po prostu tzw. słodziki, a i nazwa "aspartam" nie jest nam obca, ale zwykle nie wgłębiamy się w zawiłości dietetyki i chemii. Tymczasem zawsze warto wiedzieć więcej. O co więc chodzi z tymi słodzikami? Czy aspartam jest szkodliwy? Jest zdrowszy od cukru, a może wprost przeciwnie - szkodzi nam bardziej niż popularna sacharoza?

Co to jest aspartam? Aspartam to słodzik, na etykietach produktów zazwyczaj oznaczany kodem E951. Pod względem chemicznym należy do grupy estrów i został wynaleziony w 1965 r. przez pracownika jednej z firm farmaceutycznych. Od 1981 r. aspartan jest produkowany na szeroką skalę i masowo dodawany do żywności. Jego popularność wynika nie tylko z tego, że okazał się 180 razy słodszy od cukru, ale i z faktu, iż nie ma praktycznie żadnej wartości kalorycznej.

Aspartam - produkty

E951 znaleźć możemy w różnego rodzaju produktach żywnościowych. Dodawany jest do napojów typu light, gum do żucia, mięs, a nawet do leków (znajduje się np. w popularnych tabletkach musujących).

Aspartam - szkodliwość

Słodzik (np. aspartam) to jedyny ratunek dla osób chorych na cukrzycę, które chcą posłodzić herbatę czy zjeść coś słodkiego, ponieważ nie powoduje wytwarzania insuliny. To jednak nie znaczy, że pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, jeżeli spożywamy go w nadmiernych ilościach (jak zresztą każda substancja). Aspartam może powodować ryzyko powstawania nowotworów i chorób układu limfatycznego. Jednak z ponad 100 badań wynika, że spożywany w niewielkich dawkach nie wpływa ujemnie na nasze zdrowie i jest całkowicie bezpieczny. Tak więc skutki uboczne aspartamu grożą nam przede wszystkim wtedy, gdy będziemy jeść produkty z tym słodzikiem w dużej ilości.

Warto jednak zauważyć, że to bardzo popularny dodatek do żywności, nie powinniśmy więc lekceważyć jego prawdopodobnych negatywnych skutków dla naszych organizmów. Należy pamiętać o tym, że bardzo łatwo stracić kontrolę nad spożywanymi przez siebie dawkami aspartamu, ponieważ jest on dodawany do wielu produktów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.