› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czemu nie wolno farbować zniszczonych włosów? Wszystko, co trzeba wiedzieć o koloryzacji

› poradnik 9 miesięcy temu    28.12.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czemu nie wolno farbować zniszczonych włosów? Wszystko, co trzeba wiedzieć o koloryzacji

Komukolwiek zdarzyło się farbować włosy wie, że to trudne zadanie. Kolor z opakowania różni się od tego, który pojawia się na naszej głowie. Włosy nie przyjmują farby. A uzyskany kolor szybko się wypłukuje. Co trzeba wiedzieć o koloryzacji, żeby tego uniknąć?

Koloryzacja to złożony proces, który polega nie tylko na zmianie odcienia włosów. Aktualnie farbowanie coraz częściej jest też sposobem na dodanie włosom trójwymiarowości i głębi, której brakuje, kiedy pasma są matowe i suche. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to wizyta w salonie fryzjerskim, gdzie stylistki mają większe umiejętności i doświadczenie, a także dysponują lepszymi produktami koloryzującymi. Jeśli jednak szykujemy się na farbowanie włosów w domu, powinniśmy mieć przynajmniej podstawowe informacje o tym zabiegu.

NA CZYM POLEGA KOLORYZACJA WŁOSÓW?

Jak to działa? W skrócie mówi się, że farbowanie to sposób na trwałe zabarwienie włosów za pomocą odpowiedniego barwnika. Mogłoby się wydawać, że farba do włosów działa jak ta do malowania pomieszczeń – pokrywa włos kolorem na zewnątrz. Błąd. Wówczas nie byłoby takiego dużego problemu z uzyskaniem niewłaściwego odcienia włosów.

Podczas zabiegu koloryzacji wykorzystuje się naturalne właściwości włosów związane z ich budową. Kluczowa jest tutaj porowatość włosów, czyli ich kondycja. Każdy włos zbudowany jest z cebulki i łodygi, której zewnętrzna warstwa to keratynowe łuski ułożone jak dachówki na domku. Łuski te mogą się otwierać lub zamykać. Standardowo w zdrowym włosie przylegają ściśle do łodygi, a w zniszczonym są maksymalnie rozchylone (mówimy wtedy o wysokiej porowatości).

Co ma porowatość włosów do koloryzacji?

Farbowanie włosów to nic innego jak osadzenie pigmentu barwiącego na stałe we wnętrzu włosa. Żeby to zrobić, trzeba otworzyć łuski – to ułatwia przeniknięcie barwnika do środka przez pory (puste przestrzenie między łuskami). Po odczekaniu odpowiedniego czasu zmywamy farbę i nakładamy specjalną odżywkę. To ważny krok! Zawarte w tym produkcie składniki zamykają łuski, przywracając włosom gładkość i prawidłowe pH, a także zapobiegając wypłukiwaniu się koloru. Cała pielęgnacja włosów po koloryzacji powinna się opierać właśnie na tym – żeby zapewnić włosom prawidłową kondycję i nie pozwolić na podwyższenie się porowatości.

Dlaczego nie wolno farbować włosów zniszczonych?

Koloryzacji nie poddaje się włosów zniszczonych, ponieważ mają one od początku nadmiernie rozchylone łuski. Nałożenie farby mogłoby spowodować, że ekstremalnie się zniszczą. Tak osłabione i odsłonięte włosy mogą zaabsorbować za wiele barwnika, przez co efekt będzie niewłaściwy. A do tego utrzyma się bardzo krótko, ponieważ przez otwarte łuski zniszczonych włosów bardzo łatwo wypłukuje się kolor. Zanim zdecydujemy się na koloryzację, musimy zregenerować i wzmocnić włosy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.