fot. Konrad Kosacz
Ciąża to nie choroba, mimo to kobietom w zaawansowanej ciąży trudniej jest się poruszać, miewają problemy z utrzymaniem równowagi, dokuczają liczne skurcze, silniej odczuwają nawet niewielkie zmęczenie. Problem ten stał się jedną z interpelacji przedstawionej przez Roberta Turleja (PO), podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Radny wniósł prośbę o stworzenie w Elblągu kampanii społecznej, która miałaby nie tylko uwrażliwić elblążan na potrzeby kobiet w odmiennym stanie, jak również wydzielenia specjalnych miejsc parkingowych dla pań w ciąży. Za przykład posłużył znak drogowy opatentowany przez rzeszowski WORD.
Robert Turlej, wygłaszając interpelację, zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie kampanii społecznej, która miałaby uwrażliwić społeczeństwo na trudności, z jakimi spotykają się kobiety w ciąży.- W maju br. z inicjatywy dyrektora WORD w Rzeszowi , stworzony został znak drogowy mający na celu oznaczenie miejsc postojowych zarezerwowanych wyłącznie dla kobiet w ciąży. A ponieważ znak ten nie istnieje w przepisach ruchu drogowego może być ustawiony jedynie na wewnętrznych parkingach znajdujących się poza strefą ruchu – tłumaczył radny Robert Turlej.
- WORD Rzeszów stworzył projekt obywatelskich zmian w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym, w którym uwzględniono potrzebę stworzenia miejsc parkingowych dla pojazdów z kobietami w ciąży na parkingach znajdujących się w „strefie ruchu” - mówił radny. - Prowadzona jest również akcja zbierania 100 tys podpisów pod społeczną inicjatywą nowelizacji Ustawy. Dlatego też wnioskuję, aby nasze miasto przyłączyło się do rzeszowskiej akcji zbierania podpisów i wprowadzenie u nas takich miejsc postojowych.
Pomysł włączenia Elbląga do społecznej akcji wydaje się słuszny i potrzebny, jednak z drugiej strony mogą pojawić się pytania, czy „specjalny” znak obok istniejących miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych nie zostanie odebrany jako przejaw dyskryminacji? Być może moje obawy są na wyrost i jeśli pomysł Roberta Turleja podchwycą inni radni, akcja społeczna w elbląskim wydaniu będzie znakiem ukłonu w stronę kobiet, które wysiadając z samochodu, muszą otwierać szeroko drzwi (z powodu dużego brzuszka) oraz z chęcią przyjmują możliwość parkowania blisko wejścia, co wyklucza konieczność spacerów z zakupami.