› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy elbląscy lekarze rodzinni zamkną swoje gabinety?

› bieżące ponad rok temu    15.12.2014
Paweł Makowski
komentarzy 6 ocen 12 / 75%
A A A
Czy elbląscy lekarze rodzinni zamkną swoje gabinety?

Wiele wskazuje na to, że od nowego roku większość gabinetów lekarzy rodzinnych będzie zamkniętych. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienia Zielonogórskiego nie zadowoliły ustalenia, jakie wypracowano z Ministrem Zdrowia, Bartoszem Arłukowiczem.

Z dniem 1 stycznia ma obowiązywać tzw. pakiet onkologiczny. Ma to spowodować, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej dysponować będą szerszym katalogiem badań diagnostycznych. Badania te będą mogły zostać zlecone, by możliwie szybciej wykrywać choroby nowotworowe.

Wymagać to będzie od lekarzy większej czujności onkologicznej, tzn. mają wykrywać podejrzenia nowotworów i zakładać pacjentom Karty Pacjenta Onkologicznego, które uprawniałyby do szybkiej diagnostyki, a następnie terapii onkologicznej bez limitów. Jak by tego było mało, pacjent po stosownych zabiegach ponownie wracałby do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wiele wskazuje również na to, że nowy rok przyniesie zmiany w systemie finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze, którzy zlecać będą badania diagnostyczne, mają być nagradzani odpowiednimi premiami. Taki obrót spraw nie podoba się lekarzom z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy zapowiedzieli, że nie podpiszą kontraktów na nowy rok, co skutkować będzie tym, że na początku stycznia nie będą mogli otworzyć swoich gabinetów.

Jak dowiedzieliśmy się od Bożeny Zyskowskiej, Dyrektor Biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie w Olsztynie: - W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim do Porozumienia przystąpiło blisko 140 przychodni, czyli ok. 80% wszystkich tego typu placówek medycznych, ale szczegółów odnośnie tego, które dokładnie, nie mogę podać. W sumie świadczą one usługi medyczne dla ponad 800 tys. pacjentów.

Można zatem wnioskować, że również niektóre z elbląskich przychodni od nowego roku zastaniemy zamknięte, nie wiadomo jednak które. Dlaczego tak się stanie? Bożena Zyskowska odniosła się do decyzji Walnego Zgromadzenia WMZLPPZ, które zebrało się przed dwoma dniami (13.12). Lekarze narzekali, że i tak mają już dużo obowiązków, a kolejne w znaczny sposób mogłyby wpłynąć na efektywność ich pracy.

Oficjalne stanowisko jest takie, że lekarze wspomnianego Porozumienia zawrą kontrakty dopiero wówczas, gdy: proponowane przez Ministra Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia warunki zawierania umów zapewnią odpowiedni poziom opieki zdrowotnej dla ich pacjentów oraz bezpieczeństwo finansowe praktyk lekarskich, utrzymana zostanie w mocy interpretacja przepisów dotyczących harmonogramów pracy lekarzy i pielęgniarek, zostaną zniesione skierowania do okulisty i dermatologa, nastąpi ustanowienie koszyka świadczeń oddzielnie finansowanych dla nowo wpisanych badań, a umowy zawierane będą na czas określony.

Źródło: wmzlppz.org

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ R.M.
ponad rok temu ocena: 50%  6
Biedni lekarze za mało zarabiają. Nie podoba się niech znajdą sobie inna pracę. Ostatnimi czasy wskutek chorób bliskich miałem okazję często bywać w szpitalach. Oczywiście nie wszyscy lekarze ale spora ich część powinna zaliczyć kurs z psychologii. Ich pogardę dla pacjenta i jego rodziny podczas wizyt w szpitalach czy przychodniach czuć na odległość, co innego wizyta w prywatnym gabinecie, tam już jest inna klasa.
odpowiedz oceń komentarz 10 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ medyk
ponad rok temu ocena: 75% 5
Lekarze w szpitalach to jedna kwestia, ale w artykule jest mowa o lekarzach z przychodni. Faktem jest, że dziś wymaga się od lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, bydawali skierowania do różnych specjalistów a przecież nie mają oni niekiedy odpowiednich specjalizacji, więc ich diagnozy mogą być czasami powierzchowne. No i biorąc pod uwagę liczbę pacjentów, przypadających na jednego lekarza POZ, nie liczyłbym na to, że zdąży on na tyle dobrze obejrzeć pacjenta, by wydać odpowiednią diagnozę i skierowanie.
~ przygłupis
ponad rok temu ocena: 40%  4
Ten zły rząd Tusska nie chce dać więcej pieniędzy biednym lekarzom którzy przymierają głodem!
odpowiedz oceń komentarz 4 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ dfvb
ponad rok temu ocena: 50% 3
Trzeba było się uczyć, a nie teraz narzekac.
~ zatroskana
ponad rok temu ocena: 50%  2
Zaraz, zaraz. Czy to oznacza to, co myślę, że oznacza? Że jeśli w Elblągu przychodnie pozamykają, to z dzieckiem będę musiała jechać dajmy na to aż do Gdańska?
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lozanna
ponad rok temu ocena: 45% 1
zawsze można wezwać prywatną wizytę. Taniej i wygodniej niż wycieczka do Gdańska.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.