› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy elbląskie instytucje włączą się do Strefy Karmienia Piersią?

› dzieci i rodzina ponad rok temu    27.06.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
Czy elbląskie instytucje włączą się do Strefy Karmienia Piersią? fot. www.grandmasdelights.com

Część mam przestaje karmić piersią m. in. z braku społecznego wsparcia i akceptacji, czują się niekomfortowo karmiąc dziecko piersią w miejscach publicznych. 16 maja br. ruszył Ogólnopolski Program Strefa Karmienia Piersią, którego celem jest zidentyfikowanie i promocja miejsc przyjaznych mamom karmiącym oraz popularyzacja karmienia piersią. Dzięki niemu mamy będą mogły w łatwy sposób dowiedzieć się, w jakich instytucjach publicznych, kulturalnych, lokalach usługowych, punktach gastronomicznych i innych organizacjach mogą swobodnie i wygodnie nakarmić dziecko piersią. Instytucje, również te z Elbląga, które przystąpią do programu otrzymają ułatwiającą identyfikację naklejkę z logotypem Strefy Karmienia Piersią, a ich dane zostaną umieszczone na mapie na stronie www.strefakarmieniapiersia.pl

Do programu może przystąpić każda firma prywatna i instytucja publiczna (np. restauracja, sklep, salon fryzjerski, urząd, biblioteka, muzeum), w której karmiące piersią matki są mile widziane oraz - jeśli pozwalają na to warunki lokalowe – wyjaśnia Marta Godlewska – Goska z Fundacji Mleko Mamy. Program, który jest projektem długoterminowym, daje szansę na to, że przedstawiciele coraz większej liczby instytucji zaczną zauważać, że wśród ich klientów znajdują się również mamy karmiące. Dzięki temu kobiety będą mogły kontynuować aktywny tryb życia, a ich dzieci otrzymywać, niezależnie od miejsca przebywania, najlepiej dopasowany do swoich potrzeb pokarm - mleko mamy.
 
Do tej pory do Strefy Karmienia Piersią przystąpiło 18 instytucji – dodaje Marta Godlewska – Goska. Niestety w ich gronie nie ma jeszcze elbląskich lokali i instytucji. Większa część to stołeczne restauracje restauracje i kawiarnie - dominują te dedykowane rodzicom z dziećmi, klub dla dzieci i rodziców, gabinet ginekologiczny, sala zabaw i centrum artystyczne) – wylicza Marta Godlewska – Goska z Fundacji Mleko Mamy. Trzy instytucje mieszczą się w Krakowie (kawiarnia/księgarnia dedykowana rodzicom z dziećmi, kinokawiarnia, biuro festiwalowe), po jednej w Oleśnicy (biblioteka), Poznaniu (kawiarnia dla rodziców z dziećmi), Żorach (ośrodek wsparcia rodziny i rozwoju osobistego), Łodzi (kawiarnia), Sosnowcu (Ośrodek sportu). Oprócz tego chęć przystąpienia do Strefy zadeklarowała sieć salonów optycznych z województwa zachodniopomorskiego, ośrodek rehabilitacji z Tczewa, salon piękności z Redy, urząd w Gliwicach, a także sieć ogólnopolskich laboratoriów Synevo (na razie z 2 punktami). Mamy również dwie instytucje, które stały się tzw. "Wirtualną Strefą Karmienia Piersią" - to Szkoła Masażu Shantala, (która nie ma swojej stałej siedziby, ale wszędzie tam, gdzie organizuje warsztaty, wspiera karmienie piersią) oraz sklep internetowy z ekologiczną żywnością, zamieszczający również porady na temat karmienia piersią – mówi dalej przedstawicielka Fundacji Mleko Mamy.
 
Cały program bazuje z jednej strony na zgłoszeniach samych instytucji, a z drugiej - na propozycjach od mam, które dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i przesyłają informacje o przyjaznych karmieniu piersią miejscach. Mamy zgłaszają centra handlowe, salony fryzjerskie, kawiarnie czy restauracje, ale też sklepy, przedszkola, które my z kolei będziemy zapraszać do dołączenia do programu – dodaje Marta Godlewska - Goska.
 
Chociaż mleko matki jest najwłaściwszym pożywieniem dla dzieci i niemowląt (Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do ukończenia 6 miesiąca życia oraz kontynuowanie karmienia do 2 roku życia dziecka), przynosi szereg korzyści zdrowotnych i emocjonalnych zarówno dla dziecka jak i mamy. W Polsce wiele kobiet przestaje karmić piersią w już pierwszych 3 miesiącach po narodzinach. Z badań realizowanych przez lek med. Urszulę Bernatowicz – Łojko w województwie kujawsko-pomorskim wynika, że choć po porodzie 86% niemowląt jest karmionych wyłącznie mlekiem mamy, w czwartym miesiącu odsetek ten spada do 31%, a w szóstym miesiącu do 14%. Co więcej, w ciągu ostatnich 15 lat procent dzieci karmionych wyłącznie piersią zmniejszył się znacznie: o ponad jedną trzecią w 4 miesiącu życia niemowląt i o połowę w szóstym miesiącu, w porównaniu do danych z 1997 roku.
 
Część mam przestaje karmić między innymi z braku społecznego wsparcia i akceptacji, czują się niekomfortowo karmiąc dziecko piersią w miejscach publicznych. Świadomość istnienia przyjaznych instytucji przyczyni się do zwiększania pewności siebie kobiet i wspierania karmienia piersią, a tym samym do budowania zdrowszego społeczeństwa. „Widzę jak wiele w udanym karmieniu piersią zależy nie tylko od determinacji mamy, ale też od wsparcia, które dostaje i dostępu do rzetelnej informacji. Jednym z elementów tego wsparcia jest akceptacja obecności karmiących mam w przestrzeni publicznej” - stwierdza Agnieszka Stein, psycholog dziecięcy, autorka książki „Dziecko z bliska”.
 
Drogie elblążanki! Poinformujcie Fundację Mleko Mamy, w jakich miejscach można swobodnie nakarmić dziecko piersią, w dobrej atmosferze, przy pozytywnym nastawieniu personelu, siedząc w specjalnie przygotowanym, wygodnym fotelu...Możecie zgłaszać punkty gastronomiczne, usługowe, handlowe, instytucje publiczne… i nie tylko. Podzielcie się swoimi doświadczeniami i zgłaszajcie instytucje do Strefy Karmienia Piersią. Pomóżcie zbudować bazę miejsc przyjaznych karmieniu piersią!
 
Strefę Karmienia Piersią wspierają Fundacja MaMa, Fundacja Bank Mleka Kobiecego oraz Medela. Program został objęty patronatem medialnym przez portale Dzieci są Ważne, Skarby Dzieci, Baby Radio oraz warszawski miesięcznik dla rodziców Czas Dzieci. Ambasadorkami Strefy są Reni Jusis, aktorka Dominika Łakomska i Agnieszka Stein.
 
Jak dołączyć?
Aby zgłosić się do programu należy pobrać zgłoszenie ze strony www.strefakarmieniapiersia.pl i wysłać je na adres m.goska@mlekomamy.pl.
 
Szczegółowe informacje o programie i opis zasad udziału są dostępne na stronie www.strefakarmieniapiersia.pl.
 
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.