› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy warto sięgać po suplementy diet?

› bieżące ponad rok temu    31.08.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czy warto sięgać po suplementy diet?

Suplementy diety wzbudzają często wiele kontrowersji. Wiele osób kwestionuje ich pozytywne działanie na zdrowie. Jednak w przypadku stosowania jakiejkolwiek suplementacji ważny jest umiar i odpowiednie dobranie produktu. W naszym tekście znajdziesz fakty, które wyjaśnią czym są suplementy diety i jak je należy stosować.

Suplementy diety to produkty przeznaczone do zwiększenia dziennego spożycia składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Większość z nich jest bezpieczna dla zdrowia i oferuje znaczące korzyści. Niestety są też takie preparaty na rynku, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza jeśli są nadużywane.

Suplementy diety obejmują aminokwasy, kwasy tłuszczowe, enzymy, probiotyki, substancje ziołowe, botaniczne i ekstrakty zwierzęce. Oprócz witamin i niezbędnych składników mineralnych, popularne suplementy diety zawierają:

  • Chondroityna
  • Olej rybny
  • Czosnek
  • Ginkgo Biloba
  • Zielona herbata
  • Żeń-szeń
  • Glukozamina
  • Dziurawiec świętojański
  • Saw Palmetto

Jakie korzyści oferują suplementy diety?

Normalnie powinieneś być w stanie pozyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze ze zrównoważonej diety. Jednakże suplementy mogą dostarczyć dodatkowych składników odżywczych, gdy brak jest ich w diecie lub spowodowane są pewnymi schorzeniami (cukrzyca, nadciśnienie, nadwaga, wysoki cholesterol)

W większości przypadków, suplement multiwitaminowy/mineralny dostarczy wszystkich mikroelementów odżywczych, których potrzebuje Twój organizm. Są one na ogół bezpieczne, ponieważ zawierają tylko niewielkie ilości każdego składnika odżywczego (mierzone według wartości dziennej).

Poszczególne składniki odżywcze są dostępne jako suplementy, zwykle w dawkach większych niż typowa multiwitamina. Mogą być one stosowane w leczeniu niedoborów, takich jak niedobór żelaza, lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób, takich jak nadciśnienie.

Na przykład, duże dawki witaminy B3 (niacyny) mogą pomóc podnieść "dobry" poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL). Przeciwutleniacze, takie jak witamina C i witamina E, mogą zmniejszyć toksyczne działanie innych substancji, które chociażby spożywamy wraz z przetworzonym jedzeniem.

To, co jest największym grzechem ludzi, to nadmierne stosowanie wielu produktów w tym samym czasie. Niestety dochodzi do sytuacji, gdzie wiele suplementów ma podobne składy przez co dochodzi do przekroczenia dziennych dawek danej substancji czynnej. Dlatego lepiej sięgać po jeden produkt, który zawiera kompleks wielu substancji aktywnego. Warto zajrzeć w tym celu na stronę Pruszkow2019.pl, gdzie można znaleźć recenzje suplementów na wszelkie dolegliwości.

Właściwości substancji zawartych w suplementach

Wapń: zalecana ilość wapnia dla dorosłych wynosi około 1200 miligramów na dzień; jednakże starsze kobiety zachęca się do przyjmowania suplementów wapnia w celu zmniejszenia ryzyka osteoporozy.

Witamina D: potrzebujesz jej do wchłaniania i wykorzystywania wapnia. Większość przyjmowanej przez Ciebie witaminy D pochodzi z ekspozycji na światło słoneczne.

Olej rybny: to kwasy tłuszczowe Omega-3 pomagają, które zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Badania sugerują, że 0,5 do 1,8 grama oleju rybiego dziennie to efektywna ilość.

Kwas foliowy: znajduje się w zielonych warzywach liściastych, owocach cytrusowych i roślinach strączkowych. Suplementy kwasów foliowych są zalecane dla każdej kobiety, która chce zajść w ciążę. Zalecana ilość dla osób dorosłych to 400 mikrogramów dziennie.

Przeciwutleniacze i cynk: wyniki badania dotyczącego chorób oczu związanych z wiekiem wykazały, że połączenie przeciwutleniaczy i cynku jako suplementu diety zmniejsza ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Probiotyki: żywność taka jak jogurt i żywność sfermentowana naturalnie zawiera bakterie zwane probiotykami. Bakterie te są podobne do przyjaznych bakterii powszechnie występujących w Twoim układzie pokarmowym. Probiotyki są również dostępne jako suplementy diety i mogą być korzystne dla osób z zespołem jelita drażliwego.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.