› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czym grozi niedożywienie u osób starszych? Prawidłowa dieta seniora

› bieżące 3 miesiące temu    19.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Czym grozi niedożywienie u osób starszych? Prawidłowa dieta seniora

Niedożywienie osób starszych to poważny problem, który może przyczynić się do drastycznego pogorszenia stanu zdrowia seniora. Dowiedz się więcej o niedożywieniu w starszym wieku oraz jak mu zapobiegać.

Czym jest niedożywienie i jakie są jego rodzaje?

Niedożywieniem nazywamy brak równowagi pomiędzy spożywanym pokarmem, a ogólnym zapotrzebowaniem organizmu na składniki odżywcze. W zależności od tego, jakich składników pokarmowych brakuje, możemy wyróżnić trzy rodzaje niedożywienia:

  • niedożywienie ilościowe - taki rodzaj niedożywienia charakteryzuje się nieodpowiednią podażą energetyczną w diecie. Mówiąc prościej - osoba niedożywiona nie spożywa takiej ilości kalorii, na jaką jej organizm ma zapotrzebowanie. Najczęściej w niedożywieniu ilościowym problemem jest niespożywanie dostatecznej ilości białka.
  • niedożywienie jakościowe - niedożywienie to powodowane jest brakiem wystarczającej ilości witamin i minerałów w diecie. Co ważne, taki rodzaj niedożywienia może być problemem również u osób otyłych, z nadwagą czy prawidłową masą ciała. Często niedożywienie jakościowe nazywane jest "ukrytym".
  • niedożywienie mieszane - taki rodzaj niedożywienia łączy w sobie cechy niedożywienia jakościowego i ilościowego.

Dlaczego osoby starsze są szczególnie narażone na niedożywienie?

Seniorzy to grupa obarczona dużym ryzykiem niedożywienia. Wynika to przede wszystkim z naturalnych zmian zachodzących w organizmie wraz z procesami starzenia. Zalicza się do nich stopniowe ograniczanie łaknienia, utratę węchu i smaku, problemy z uzębieniem. Osoby starsze często borykają się z chorobami wpływającymi również na odczuwanie uczucia głodu oraz funkcjonowanie układu pokarmowego - nawracające biegunki, zapalne stany jelit, niewydolność krążenia, zaburzenia gospodarki hormonalnej czy zmiany neurologiczne (zespoły otępienne). Innym czynnikiem predystynującym seniorów do problemów z niedożywieniem są czynniki psychologiczne i społeczne: osoby starsze doświadczające uczucia osamotnienia, stanów depresyjnych czy lękowych dostarczają swojemu organizmowi niewystarczającą ilość składników odżywczych wysokiej jakości.

Dodatkowo dużym ryzykiem niedożywienia obarczone są osoby, które z różnych przyczyn są unieruchomione - chorują obłożnie czy mają dysfunkcje układu ruchowego. A tego typu sytuacje w wieku podeszłym mają często miejsce.

Jakie objawy mogą sugerować niedożywienie u seniora?

Najczęściej niedożywieniu osób starszych towarzyszy gwałtowny spadek wagi. Specjaliści mówią, że spadek masy ciała o 5% w perspektywie miesiąca jest już wskazaniem do wnikliwego przyjrzenia się diecie pacjenta. Innymi typowymi objawami niedożywienia jest chroniczne zmęczenie, osłabienie apetytu, suchość skóry, pogorszenie się kondycji włosów i paznokci. Dodatkowo niepokojące powinny być takie objawy jak spadek temperatury ciała (o 1-2 stopnie), zwiększona wrażliwość na zimno, zwiększenie częstotliwości zachorowania na różne infekcje czy wydłużenie się czasu rekonwalescencji (np. po skaleczeniach).

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedożywienia i jak je leczyć?

Osoby starsze powinny spożywać posiłki często (co 2-3 godziny), ale niewielkie objętościowo i skondensowane odżywczo. Oznacza to, że produkty wykorzystywane do przygotowania posiłków powinny być zawsze świeże, nieprzetworzone, urozmaicone i dostarczać wszystkich niezbędnych składników. W przygotowywaniu posiłków przydatna może okazać się pomoc dietetyka lub lekarza prowadzącego.

Jeśli u seniora stwierdzono występowanie niedożywienia, zasadnym może okazać się wprowadzenie suplementów pokarmowych. Żywność medyczna jest łatwo przyswajalna, dostępna w formie proszków, deserów i napojów. Pozwala w stosunkowo szybkim czasie uzupełnić niedobory pokarmowe, jest bezpieczna w stosowaniu i dostosowana do potrzeb seniorów. Ofertę suplementów pokarmowych dla osób starszych znajdziesz na MojFresubin.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.