› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Daktyle - naturalna dawka energii i błonnika pokarmowego

› bieżące 3 miesiące temu    18.06.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Daktyle - naturalna dawka energii i błonnika pokarmowego

Daktyle, owoce palmy daktylowej, uprawiane i spożywane są już od bardzo dawna. Niezwykle cenione są w krajach gdzie znajdują się ich uprawy, czyli na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, za odżywczą dawkę węglowodanów oraz innych cennych składników, m.in. błonnika.

Odmiany daktyli

Daktyle rosną na palmach daktylowych w dużych skupiskach, wyglądających trochę jak ogromna kiść winogrona. Różnią się fakturą, od twardych, suchych odmian - Thoor zwany "daktylowym chlebem", poprzez półsuche rodzaje, takie jak daktyle Dayri, Zahdi oraz najpopularniejsze Deglet Noor, do dużych, miękkich daktyli, takich jak daktyle Medjool (inaczej „królowa daktyli”). Owoce daktylowca mogą osiągając nawet do 7 cm długości. Daktyle Medjool są znacznie większe niż inne odmiany, bez pestki daktyl Medjool waży średnio 24 g.

Dlaczego warto jeść daktyle?

Daktyle są naturalnie słodkie, o dużej zawartości niezbędnego w diecie błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów.

Daktyle zawierają potas, te świeże nawet ponad 600 mg na 100 g produktu. Zawierają również magnez, witaminę B6, wapń i fosfor. Dwa ostatnie są niezbędne dla zdrowia naszych kości ponieważ wpływają na proces ich mineralizacji.

Błonnik zawarty w daktylach przyczynia się do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego, pobudza pracę jelit i przyspiesza przeminę materii.

Daktyle - zdrowa dawka energii

Kiedy brakuje Ci energii, zamiast po kolejną kawę i ciastko sięgnij po daktyle lub koktajl z ich dodatkiem. Jest to doskonała, naturalna przekąska i skuteczny sposób na przypływ energii.

100 g daktyli, około 4-5 sztuk odmiany Medjool, to 277 kalorii, zero cholesterolu i tłuszczu. Duża dawka cukru w daktylach jest tym co zniechęca do ich spożywania. Jednak daktyle nie powodują tak drastycznych skoków cukru we krwi jak przetworzone przekąski. Szczególnie wtedy kiedy połączymy je z kilkoma orzechami, źródłem białka.

Czy osoby z cukrzycą mogą jeść daktyle?

Daktyle spożywane z umiarem, mogą być częścią zdrowej diety, nawet przy cukrzycy. Szczególnie kiedy są to daktyle świeże.

Daktyle zawierają dużo błonnika, ten z kolei pomaga organizmowi wchłaniać węglowodany wolniej. Im wolniej wchłaniane są węglowodany z pożywienia tym mniejsze prawdopodobieństwo gwałtownego wzrostu cukru we krwi.

Jedzenie daktyli razem ze źródłem białka, np. kilkoma orzechami, również spowalnia trawienie węglowodanów, co dodatkowo zapobiega gwałtownym skokom cukru we krwi.

Jaka jest cena daktyli?

Daktyle dostępne na polskim rynku są różnych odmian, świeże lub suszone. W zależności od odmiany daktyli, w przypadku daktyli suszonych, ceny wahają się już od 10 zł za kilogram, aż do 55 zł. Daktyle można kupić w sklepach internetowych, np. cosdlazdrowia.pl, sklepach ze zdrową żywnością i coraz częściej w supermarketach. Daktyle świeże są droższe, ich ceny zaczynają się od 30 zł do ponad 100 zł.

Daktyle w kuchni

Daktyle są doskonalą przekąską w szkole, pracy czy podczas podróży. Można jeść je same lub nadziane orzechami, serem, suszonymi owocami.

Owoce są świetnym składnikiem wypieków, deserów, koktajli owocowo-warzywnych czy różnego rodzaju słodkich past do smarowania pieczywa. Sprawdzą się również jako składnik dań wytrawnych takich jak np. sałatki, dań na bazie kaszy kuskus czy popularnego w Maroku dania tagine.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.