fot. Konrad Kosacz
Poduszeczki pod oczami i cienie mogą być problemem już młodych kobiet. Czy i Ty codziennie rano próbujesz je zatuszować? O niechcianym „dodatku" do kobiecej urody rozmawiamy z dr Danutą Dąbrowską – dermatolog z zakresu dermatologii estetycznej.
Proszę powiedzieć, jaka jest różnica między workami, a cieniami?
Mechanizmów powstawania tych zmian jest bardzo wiele i są one złożone. Upraszczając można przyjąć, że worki to uwypuklenie skóry powieki dolnej, rzadziej górnej. Cienie i sińce wynikają z ciemniejszej barwy skóry wokół oczu lub też widocznych przez cienką skórę naczyń krwionośnych, szczególnie żyłek.
Czy można jasno określić przyczyny powstawania tzw. worków?
Worki pod oczami często są spowodowane obrzękami limfatycznymi, tzn. zatrzymywaniem chłonki. Dzieje się tak, gdy zmniejsza się napięcie mięśnia okrężnego oka oraz skóry. Mruganie powiekami zwiększa przepływ limfy i obrzęki łagodnieją w ciągu dnia, a nasilają się rano. W chorobach nerek, wątroby i serca oraz po niektórych lekach i złej diecie (nadmiar soli) również pojawiają się obrzęki.
Worki mogą pojawiać się również z wiekiem i są związane z nadmiarem oraz wiotkością i tak już bardzo cienkiej i delikatnej skóry okolicy oka. Innymi przyczynami osłabienia skóry tej okolicy są również choroby alergiczne, które powodują przesuszenie i przebarwienia w tym miejscu. Niestety u niektórych osób worki pod oczami występują rodzinnie i trudno je usunąć.
W jaki sposób można je usuwać lub łagodzić, tak by nie psuły nam dobrego humoru?
Metod jest kilka. Takie najprostsze, domowe sposoby na złagodzenie poduszek pod oczami to stosowanie chłodnych okładów z czarnej herbaty, ogórka i lodu . Można też stosować kremy pod oczy m.in. ze świetlikiem, bławatkiem i arniką. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu w chłodnym pokoju z głową lekko uniesioną do góry.
Czy z cieniami pod oczami również możemy walczyć?
Cienie pod oczami łatwiej jest zatuszować makijażem w porównaniu do obrzęków. Służą do tego profesjonalne kosmetyki. Wykonując makijaż należy użyć korektor o zabarwieniu brzoskwiniowym i łososiowym ( barwy różowo-żółte). Unikajmy odcieni białych, aby cienie nie wyglądały na szare.
W jaki sposób medycyna estetyczna likwiduje worki okolic oczu?
W medycynie estetycznej na worki pod oczami stosujemy kwas hialuronowy, laseroterapię , mezoterapię, pilingi wybielające i likwidujące zmarszczki. Na obrzęki limfatyczne bardzo dobrym zabiegiem jest mezoterapia igłowa preparatem Light Eyes Ultra, która nawilża, ujędrnia skórę dzięki kwasowi hialuronowemu oraz poprawia przepływ chłonki dzięki takim składnikom jak ruszczyk czy jagoda.
Dodam, że kwas hialuronowy i koktajle witaminowe podane pod skórę poprawiają jej kondycję, odżywiają, pobudzają do regeneracji i zapobiegają powstawaniu zmarszczek, przez co skóra jest bardziej napięta.
Przy zaawansowanych workach okolicy oczu zalecane są zabiegi laseroterapii lub chirurgiczne polegające na wycięciu nadmiaru skóry( blepharoplastyka) lub tłuszczu okołogałkowego.
Co robić, aby zapobiegać ich powstawaniu?
O skórę okolicy oczu trzeba dbać od najmłodszych lat, zaczynając od natłuszczania, w późniejszym wieku stosowania kremów i żeli pod oczy, ochrony przed słońcem i zabiegów medycyny estetycznej. Pamiętajmy, że skóra okolicy oczu jest bardzo delikatna i cieńsza niż w innych okolicach, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.
Artykuły z zakresu medycyny estetycznej powstają we współpracy z dr n. med. Danutą Dąbrowską, od lat specjalizującą się w dermatologii estetycznej.
Prywatny gabinet dermatologii estetycznej Danuta Dąbrowska znajduje się w Studio Neo Lady
przy ul. ks. Osińskiego 4A w Elblągu.
Rejestracja tel. 55 239 61 36/