› poradnik |
ponad rok temu
6.07.2020 Informacja prasowa komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Dieta bezmleczna może stanowić konieczność przy różnych dolegliwościach, takich jak uczulenie na nabiał lub nietolerancja laktozy. Zakres potrzebnych zmian i możliwe zamienniki są różne i wynikają zarówno z charakterystyki danej przypadłości, jak i z indywidualnych reakcji organizmu. Zobacz co i kiedy należy zamienić przy diecie bezmlecznej.
Choć nietolerancja laktozy i uczulenie na nabiał używane są czasem wymiennie, w rzeczywistości są to dwa schorzenia wymagające odmiennego podejścia.
Nietolerancja laktozy jest dolegliwością wynikającą z niewystarczającej ilości laktazy, enzymu pozwalającego na trawienie laktozy. Laktoza zaś występuje w mleku i jego przetworach. (1)
Uczulenie na nabiał jest natomiast nieprawidłową reakcją organizmu na białko mleka krowiego. Aktywizuje ono układ odpornościowy, który reaguje w nadmierny sposób na obecność alergenu, czego skutkiem mogą być bóle brzucha, ale też reakcje skórne czy duszności. (2)
Rozróżnienie tych dolegliwości jest istotne, ponieważ stwarzają różne możliwości przy diecie bezmlecznej.
W przypadku diety bezmlecznej należy wyeliminować mleko krowie i jego przetwory. Należy też odstawić przetwory mleka zawierające laktozę i białka mleka zwierzęcego, a zatem:
Oprócz tego unikać należy produktów na bazie tych składników, czyli np. lodów na bazie śmietany, mleka w proszku, mleka skondensowanego oraz przetworzonych produktów zawierających w składzie białko serwatkowe (częste wśród słodyczy).
Ponieważ ilość laktozy w przetworach mlecznych często spada – w wyniku różnych procesów, jakie zachodzą podczas przetwarzania – może okazać się, że osoby nietolerujące laktozy będą mogły sięgać po niektóre przetwory mleczne, albo zjadać je w ograniczonej ilości bez negatywnych reakcji organizmu. Jednak jest to kwestią indywidualną, zależną od stopnia nietolerancji. Można też wspomagać się probiotykami lub suplementami z laktazą, które mogą poprawić trawienie laktozy i umożliwić bezproblemowe przyswajanie tych produktów.
Możliwe zamienniki mleka i jego przetworów zależą od rodzaju dolegliwości. W przypadku nietolerancji laktozy wystarczy często sięgnąć po bezlaktozowe wersje konkretnych produktów, np. mleko czy ser bez laktozy. Jest ich coraz więcej i są coraz łatwiej dostępne. (3)
W przypadku uczulenia na nabiał sytuacja jest inna: jeśli uczulenie dotyczy tylko białek mleka krowiego, alternatywą są inne mleka – kozie, owcze – i ich przetwory. Nie zawsze jednak możliwe jest takie rozwiązanie, ponieważ białka w innych mlekach zwierzęcych podobne są do krowiego, więc możliwa jest także alergia na nie.
W obu przypadkach natomiast można z powodzeniem zastąpić mleko krowie – roślinnym: sojowym, kokosowym, migdałowym itd. Warto też zwrócić uwagę na produkty wegańskie, takie jak na przykład wegańskie sery czy jogurty. Z założenia nie zawierają one składników pochodzenia zwierzęcego, więc także mleka.
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |