› bieżące |
ponad rok temu
16.01.2020 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. Zmiany, jakie zachodzą w organizmie kobiety przygotowującej się do zostania mamą, są niesamowite i daleko idące. Zmienia się gospodarka hormonalna, ciało przybiera na wadze, rozpoczyna się produkcja pokarmu dla dziecka. Wszystkie te przeobrażenia wymagają odpowiedniego zaplecza mikroelementów. Podpowiadamy, jakie substancje warto uwzględnić w diecie karmiącej mamy.
Dieta kobiet karmiących piersią jest tematem częstych dyskusji, a lista składników dozwolonych i zakazanych na zmianę rośnie i kurczy się. Wiele teorii na temat wskazanych potraw lub produktów spożywczych nie ma naukowego uzasadnienia i często jest powtarzaniem zasłyszanego gdzieś mitu lub domysłu.
Co w takim razie powinno znaleźć się w diecie naturalnie karmiącej mamy? Niemalże wszystko to, co jadła do tej pory. Warto jedynie przyjrzeć się dokładniej mikroelementom, które wspomagają produkcję pokarmu i zadbać o ich odpowiednią dawkę w codziennym jadłospisie.
Niektóre produkty zawierają naturalne mikroelementy, które wspomagają produkcję mleka u kobiet. Znajdują się wśród nich takie, które doskonale urozmaicą codzienne posiłki, a także będą samodzielną, zdrową przekąską. Oprócz pokarmów stałych można sięgnąć także po napary lub koktajle, zawierające wartościowe substancje odżywcze. Można je dostać w postaci saszetek na laktację, które następnie należy rozrobić z wodą, jogurtem lub mlekiem (przykład tego typu produktu tutaj).
Co w takim razie warto dostarczać organizmowi, aby pomóc mu w produkcji pokarmu? Świetnie nadadzą się do tego płatki owsiane, które zawierają wapń, błonnik, żelazo i witaminy z grupy B, czyli mikroelementy wspierające układ odpornościowy. Zdrowy organizm znacznie lepiej będzie radził sobie z produkcją mleka.
Wart uwagi jest koper włoski. Możemy stosować go jako element potraw, a także pić napar z jego nasion. Niektóre mamy żują i jedzą same nasiona, ale jest to kwestia indywidualnych preferencji smakowych. Pomaga też słód jęczmienny, dlatego warto sięgnąć po suplementy zawierające jego ekstrakty.
Melisa, znana ze swoich właściwości uspokajających, ma także zastosowanie przy wspomaganiu laktacji. Napar z jej liści wpłynie kojąco na karmiącą mamę i wspomoże organizm w produkcji pokarmu.
Na rynku dostępne są także różnego rodzaju suplementy, zawierające składniki wspierające laktację. Można znaleźć tabletki z kompleksem witamin i substancji odżywczych, a także saszetki na laktację, które posłużą do przygotowania napojów wspomagających wytwarzanie pokarmu przez organizm mamy.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |