› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Dieta śródziemnomorska dla seniora – dlaczego warto ją wdrożyć?

› bieżące 10 miesięcy temu    18.12.2020
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dieta śródziemnomorska dla seniora – dlaczego warto ją wdrożyć?

Dieta śródziemnomorska jest bardzo popularnym sposobem odżywiania się we Włoszech, Hiszpanii czy Grecji. Na całym świecie stała się popularna dopiero niedawno, gdy okazało się, że ma ona pozytywny wpływ na zdrowie i wspomaga odchudzanie. Jakie są zasady diety śródziemnomorskiej i dlaczego warto ją wdrożyć, szczególnie w przypadku seniorów?

Czym jest dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to sposób odżywiania się, który jest niezwykle popularny w basenie Morza Śródziemnego. W tych miejscach jest ona stosowana od tysięcy lat. Jednak dopiero niedawno naukowcy odkryli jej związek z mniejszą śmiertelnością spowodowaną chorobami serca. Wśród mieszkańców Grecji, Włoch, Hiszpanii czy Francji odnotowano także dłuższą żywotność. To właśnie dlatego dieta ta staje się coraz popularniejsza na całym świecie. Nie ulega także wątpliwości, że jest to najlepsza dieta dla seniorów.

Nie istnieje jedna dieta śródziemnomorska, która jest ściśle usystematyzowana, jak inne, znane i popularne diety. Nie istnieje lista makroskładników czy wytycznych dotyczących ich spożycia. Różni się ona w zależności od regionu, jednak wszędzie posiada podobne założenia.

Dieta śródziemnomorska – zasady i produkty

DIeta śródziemnomorska opiera się przede wszystkim na spożywaniu lokalnych, nieprzetworzonych produktów, ograniczeniu czerwonego mięsa i zastąpieniem go rybami i owocami morza. Przygotowując posiłki, powinniśmy doprawiać je ziołami oraz naturalnymi przyprawami, a olej wymienić na oliwę z oliwek. Każdy posiłek powinien być także bogaty w owoce oraz warzywa. Dieta zakłada również umiarkowane spożycie czerwonego wina oraz celebrowanie posiłków. Ponadto jest bogata w błonnik, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz witaminy i przeciwutleniacze[1].

Dieta śródziemnomorska jest tak popularna również dlatego, że jest urozmaicona, smaczna i mało restrykcyjna, a także… przyjemna!

Dieta dla seniorów – czy warto wybrać śródziemnomorską?

Osoby starsze powinny w szczególny sposób zwracać uwagę na to, co jedzą. Odpowiedni dobór produktów i posiłków nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, ale także na samopoczucie. Co więcej, zdrowe odżywianie może skutecznie zapobiegać powstawaniu wielu chorób – cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń lipidowych, niewydolności nerek, niedokrwistości  czy osteoporozy.

Naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Melbourne udowodnili także, że stosowanie diety śródziemnomorskiej wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze człowieka[2]. Oznacza to, że poprawia ona koncentrację, pamięć oraz zdolności werbalne. Dzięki temu zapobiega pojawieniu się demencji w podeszłym wieku.

Choć dieta śródziemnomorska to idealna dieta dla seniorów, warto stosować ją już za młodych lat i stosować się do jej zaleceń. Dzięki temu zapewnimy sobie dłuższe życie i o wiele bardziej komfortową starość.

Bibliografia

[1] M. Mizgier, J. Jeszka, G. Jarząbek-Bielecka, Rola diety śródziemnomorskiej w zapobieganiu nadwadze i otyłości, niektórym chorobom dietozależnym oraz jej wpływ na długość życia, w: Nowiny Lekarskie 2010, nr 79, s. 451-252.

[2] PAP/Rynek Seniora, Badania: dieta śródziemnomorska chroni przed demencją, http://www.rynekseniora.pl/zdrowie/116/badania_dieta_srodziemnomorska_chroni_przed_demencja,6415.html [dostęp online: 27.11.2020].

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.