› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
7.06.2017 Marcin Mongiałło komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wczoraj w Bibliotece Elbląskiej odbył cię cykl wykładów edukacyjnych pod hasłem „Karmimy Piersią w Elblągu”. Był on ostatnim akordem po raz trzeci już organizowanej w Elblągu akcji „Karmiące cyce na ulice”. Mowa była o mitach, które niestety są ciągle żywe w społeczeństwie, o lekarstwach, które można stosować podczas karmienia piersią, zdrowym odżywianiu, powrocie do formy po ciąży.
Wśród wykładowczyń znalazły się dwie certyfikowane doradczynie laktacyjne z Elbląga - Elżbieta Winiarczyk i Monika Kaśkiewicz. Organizatorkami spotkania były Ania Sikora i Daria Krzyżanowska. Żniwa były obfite. Około 40 kobiet odwiedziło Bibliotekę Elbląską, aby uzupełnić i poszerzyć swoją wiedzę.
Dlaczego warto karmić piersią?
Z badań naukowych przeprowadzonych przez Amerykanki Alison Stuebe i Eleanor Bimlę Schwarz wynika między innymi, że dziecko, które przez pierwsze 6 miesięcy swojego życia karmione było mlekiem matki ma większe szanse na uniknięcie niektórych schorzeń. Ma to związek z tym, że szybciej i łatwiej nabywa przeciwciała, które chronią w pierwszej kolejności układ pokarmowy, niedostatecznie jeszcze przystosowany do przyjmowania jedzenia. Inni naukowcy podnoszą, że mleko matki posiada składniki, których producenci sztucznych mieszanek nie są w stanie uzyskać. Dotyczy to przede wszystkim przeciwciał, czyli immunoglobulin. Naukowcy podają szereg zalet karmienia piersią: przyśpieszenie rozwoju dziecka, zmniejszenie ryzyka białaczki i innych nowotworów w okresie dziecięzym, ochrona przed ostrymi biegunkami, zapobieganie próchnicy, mniejsze prawdopodobieństwo cukrzycy w późniejszym wieku. Mleko kobiece w porównaniu z mlekiem modyfikowanym zmniejsza ryzyko zachorowania na infekcje bakteryjne, w okresie, kiedy jest nim karmione. Jeśli dziecko zachoruje przebieg infekcji jest łagodniejszy i krótszy. Niektóre badania wykazują silny wpływ karmienia piersią, a zwłaszcza długości jego trwania na lepszy rozwój psychoruchowy dziecka w przyszłości.
Dlaczego mamy tak krótko karmią piersią?
Wsród wielu czynników wymienić można także takie jak brak pełnej wiedzy i pewne mity dotyczące karmienia piersią, jak również stosunkowo powszechne złe postrzeganie karmiących matek w miejscach publicznych. To właśnie stąd wziął się pomysł przeprowadzenia akcji „Karmiące cyce na ulice”. Jej celem jest propagowanie większej swobody karmienia w przestrzeni publicznej, a tym samym zapewnienie karmiącym mamom większego komfortu i bezpieczeństwa.
Raport „Karmienie piersią w Polsce. Raport 2015” nie daje powodów do radości i wskazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia:
Polskie mamy pragną karmić swoje dzieci naturalnie: aż 98% mam rozpoczyna karmienie piersią tuż po porodzie. Polska plasuje się w pierwszej 10 krajów europejskich z wysokim odsetkiem wczesnego rozpoczynania karmienia piersią.
Liczba mam, które karmią piersią, mocno obniża się już w pierwszym miesiącu, po 6 tygodniu przy karmieniu piersią pozostaje tylko 46%, jest to spadek o połowę w porównaniu z sytuacją sprzed 17 lat.
Elblążanki chcą to zmienić!
Stąd przeprowadzona w Elblągu już po raz kolejny akcja „Karmiące cyce na ulice” oraz zorganizowany w jej ramach cykl wykładów. Kobiety mogły dowiedzieć się jak się przygotować do zbliżającego się porodu, jak sobie radzić po cesarskim cięciu, co to jest zespół popunkcyjny, dlaczego laktacja może być utrudniona w pierwszej dobie, czy zgadzać się na dokarmianie mlekiem modyfikowanym w szpitalu, kiedy pojawia się pierwszy nawał oraz jak sobie z nim radzić, czy pomimo dokarmiania można przejść tylko na karmienie piersią... Kobiety biorące udział w wykładach dowiedziały się, że długie karmienie piersią nie zaburza rozwoju emocjonalnego dziecka
Jak powiedziała Elżbieta Winiarczyk to z pewnością nie ostatnia tego typu akcja przeprowadzona w Elblągu, gdyż zarówno zainteresowanie jak i potrzeby są naprawdę duże.
Karmiące kobiety mają wiele problemów. Nie wiedzą kogo zapytać o poradę. Jak rozwiązać dany problem? Stąd wzięła się potrzeba profesjonalnego poradnictwa w tym zakresie, które przeprowadzają doradczynie laktacyjne
- dodała
Wczoraj kobiety mogły zapytać niemal o wszystko otrzymując rzeczową, fachową poradę.
Poniżej program wykładów przeprowadzonych w sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 33% | 1 |
oceń komentarz 1 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |