› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dlaczego trzeba leczyć katar u niemowlaka?

› poradnik ponad rok temu    18.11.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Dlaczego trzeba leczyć katar u niemowlaka?

Katar to dolegliwość, która jest uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Zalegająca w nosie wydzielina nie tylko utrudnia oddychanie, ale może dać początek wielu poważnym powikłaniom. Dlatego kataru u niemowlaka nie można lekceważyć.

O ile katar pojawiający się u osób dorosłych może ustąpić samoistnie, o tyle przypadłości tej nie można pozostawić samej sobie w przypadku niemowląt. Nawet niepozorny katar może skutkować poważnymi schorzeniami, których leczenie bywa długotrwałe i nieprzyjemne dla malucha.

Katar – wirusowy czy bakteryjny?

Katar może mieć podłoże wirusowe lub bakteryjne. Łatwo rozpoznać oba rodzaje dolegliwości – różnią się przede wszystkim gęstością oraz kolorem.

  • Katar wirusowy – to przezroczysta i wodnista wydzielina, która po kilku dniach może zgęstnieć i znów rozrzedzić się. Najczęściej trwa 7 dni.
  • Katar bakteryjny – ma nieco gęstszą konsystencję, która przyjmuje zabarwienie zielonkawe lub żółtawe.

O ile katar bakteryjny zawsze wymaga konsultacji pediatrycznej, tak katar wywołany wirusem może być leczony domowymi sposobami.

Nieleczony katar u niemowlaka – czym grozi?

Chociaż słynne powiedzenie mówi, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni, nie można tej dolegliwości lekceważyć. Koniecznością jest podjęcie stosownych działań – w przeciwnym razie dziecko będzie narażone na poważne powikłania.

  • Zapalenie ucha środkowego

To najbardziej powszechna, a jednocześnie bardzo bolesna choroba. Objawia się m.in. rozdrażnieniem, apatią, pogorszonym apetytem, gorączką, silnym bólem ucha.

Warto przy tym podkreślić, że również zapalenie ucha środkowego może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak np. zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego, ostre zapalenie wyrostka sutkowego.

  • Zapalenie zatok

Nieleczony katar u niemowlaka może doprowadzić do zapalenia zatok. Schorzenie daje takie typowe objawy jak np. ropna wydzielina z nosa, wysoka gorączka, kaszel, niewielki obrzęk powiek.

Podobnie jak w przypadku zapalenia ucha środkowego, zapalenie zatok może skutkować powikłaniami, takimi jak np. ropień oczodołu, zapalenie opon mózgowych.

  • Zapalenie oskrzeli

W związku z tym, że zalegająca wydzielina może spływać do oskrzelików i oskrzeli, katar może stać się przyczyną zapalenia oskrzeli. Świszczący oddech, gorączka, brak apetytu czy charczenie wyczuwalne pod dłonią po przyłożeniu do klatki piersiowej – to typowe objawy tego schorzenia.

Jak wspomóc leczenie kataru?

W walce z katarem u niemowlaka bardzo często pomagają domowe sposoby. Wśród najważniejszych metod wymienić można m.in.:

  • inhalacje – najlepiej solą fizjologiczną
  • oczyszczanie nosa – poprzez odciąganie specjalnym aspiratorem
  • rozszerzanie wydzieliny – poprzez podawanie sporej ilości płynów.

Warto także pod materacykiem umieścić tzw. poduszkę klin – dzięki temu głowa dziecka będzie uniesiona, co ułatwi spływanie wydzieliny.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.