› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Dlaczego warto jeść kiełki?

› zdrowie i uroda ponad rok temu    5.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Dlaczego warto jeść kiełki?

Można śmiało powiedzieć, że w ostatnich latach panuje moda na kiełki i bardzo dobrze! Zimą znacznie trudniej prawidłowo zbilansować naszą dietę tak, aby znajdowała się w niej odpowiednia ilość substancji odżywczych. Jest to okres wręcz wymarzony, aby zacząć przygodę z kiełkami, co nie oznacza, że w innych porach roku należy zrezygnować z ich spożywania. W kiełkach znajdziemy multum witamin, mikroelementów, ale także dużą ilość łatwo przyswajalnego białka oraz błonnik.  

Ludzie spożywali kiełki już kilka tysięcy lat temu. Nieprzypadkowo zakochali się w nich Chińczycy. Do Europy kiełki trafiły stosunkowo niedawno, ale bardzo szybko zdobyły duże uznanie. Nic dziwnego. W kiełkach znajdziemy najwartościowsze substancje odżywcze - co więcej, znajdują się w nich w gigantycznych ilościach. W kiełkach znajdziemy: witaminy z grupy B, witaminę C (w bardzo dużej ilości), D, E, K, PP oraz liczne pierwiastki niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu: żelazo, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, lit, mangan, miedź, selen, jod. To nie wszystko. Jest w nich dużo błonnika, beta-karotenu, bardzo wartościowego, łatwo przyswajalnego białka oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Kiełki maja niesamowity, niezwykle pozytywny wpływ na nasz organizm. Znane są z tego, że zapobiegają nowotworom, miażdżycy, obniżają poziom złego cholesterolu Sprawiają, że nasz organizm dużo szybciej się regeneruje, a my dłużej zachowujemy młodość. Doskonale działają na naszą cerę, włosy, paznokcie, wzmacniają kości.

Najbardziej popularne nasiona na kiełki

Kiełki rzeżuchy

Rzeżucha pochodzi z Azji Południowo-Zachodniej, Pakistanu, Etiopii i Egiptu. Rzeżucha to roślina zawierająca duże ilości witaminy C, A, B1 oraz liczne olejki eteryczne pobudzające apetyt.

Kiełki fasoli mung

Fasola mung pochodzi z Indii, ale obecnie jest bardzo popularna szczególnie w Chinach. W kiełkach tej fasoli znajdują się między innymi: witamina A, C, PP, magnez, cynk, żelazo, sole wapnia. Świetnie nadają się do sporządzenia surówek, sałatek, jako dodatek do kanapek.

Kiełki lucerny

Kiełki lucerny polecane są zwłaszcza w stanach wyczerpania, jako dodatek do surówek, sałatek. Nic dziwnego, gdyż sa prawdziwą bomba witaminową. znajdziemy w nich: prowitaminę A (51 IU/33g), witaminę C (2,7 mg/33g), witaminy z grupy B i witaminę K (ok. 10 mcg/33g), żelazo (0,3 mg /33g) . Zaledwie 33 gramy tych kiełków w znaczący sposób uzupełniają zapotrzebowanie organizmu na magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan. To nie wszystko. Znajdziemy w nich wyjątkowo dużo wartościowego, łatwo przyswajalnego białka (35%), kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Kiełki brokuła

Kiełki brokuła zawierają bardzo duże ilości sulfofranu, który wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe (ocenia się, że zawartość sulfofranu w kiełkach jest 20-30 razy większa niż w dojrzałej roślinie!). Kiełki brokuła to prawdziwa witaminowa i mineralna bomba. Znajdują się w nich między innymi witaminy: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E. Znajdziemy tutaj także składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, selen, mangan... znajdziemy w nich, podobnie jak w innych kiełkach, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wyjątkowo dużą ilość wartościowego, łatwo przyswajalnego białka (ok. 35%).

Kiełki rzodkiewki

Rzodkiewka pochodzi prawdopodobnie z Chin. Do Europy trafiła przez Egipt, gdzie była uprawiana już 2000 lat temu. W kiełkach rzodkiewki znajdują się między innymi: witamina A, C (tej witaminy zawierają około 3 razy więcej niż korzeń tej rośliny!), PP, magnez, cynk, żelazo, sole wapnia.

Kiełki soczewicy

Roślina ta pochodzi z Azji środkowej. W kiełkach soczewicy znajdziemy między innymi: witaminę A, C, PP, magnez, cynk, żelazo, sole wapnia oraz mnóstwo bardzo wartościowego białka! Badania potwierdzają, że jedzenie żywności zawierającej dużą ilość błonnika, takiej jak soczewica, pomaga zapobiegać chorobom serca.

Kiełki kukurydzy

Kukurydza była podstawowym pożywieniem Inków, Azteków i Majów. Nic dziwnego. Znajdziemy w niej mnóstwo witamin (m.in. witaminę A, C, PP, magnez, cynk, żelazo, sole wapnia) oraz bardzo dużą ilość wartościowego, łatwo przyswajalnego białka.  

Kiełki rukoli

Rukola pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Ta wspaniała, bardzo wartościowa roślina jest spokrewniona z chrzanem i rzodkiewką. Kiełki rukoli są bardzo bogate w wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor i siarkę. Znajdziemy w niej dużo witamin: A, B1, B2, B3, C.

Wszystkie opisane powyżej nasiona na kiełki można kupić za pośrednictwem strony internetowej:

nasiona na kiełki

Kiełki są niezwykle łatwe w uprawie

Wszystko czego potrzebujesz do uprawy kiełków to: nasiona, woda, światło, powietrze i odpowiednie miejsce.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.