› zdrowie i uroda |
ponad rok temu
12.10.2016 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Wiele słyszy się, że kwas foliowy niezbędny jest kobietom w ciąży do prawidłowego rozwoju dziecka w łonie matki. Prawda jest jednak taka, że większość osób cierpi na niedobór tej bardzo ważnej witaminy!
Czemu służy kwas foliowy?
Kwas foliowy, zwany folacyną jest witaminą z grupy B. Często oznaczany jako B9. To tak naprawdę nie jeden związek ale aż 20 różnych substancji, wyodrębnionych po raz pierwszy w latach czterdziestych z liści szpinaku. Folium to po łacinie właśnie liść. Po pierwsze kwas foliowy jest niezbędny kobietom planującym ciążę oraz tym, które już noszą pod sercem dziecko. Uczestniczy w prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu już w pierwszym trymestrze. Zapobiega tym samym ciężkim wadom rozwojowym już na samym początku.
U każdego z nas kwas foliowy pełni również szereg bardzo ważnych funkcji. Razem z witaminą B12 uczestniczy w procesach krwiotwórczych (czerwonych i białych krwinek), jak również jest niezbędny przy procesach podziału komórek. Badania wskazują, że zapobiega rozwojowi miażdżycy, a także może mieć działanie antydepresyjne. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny, jest to aminokwas którego wysokie stężenie prowadzi do rozwoju chorób serca, wylewów i zakrzepów żylnych. Homocysteina w organizmie przy udziale kwasu foliowego może zamieniać się cysteinę, która występuję we wszystkich białkach organizmu, lub tworzyć metioninę, która w kolejnych procesach powstaje serotonina, czyli hormon szczęścia. Łagodzi tym samym stres i aktywuje głęboki kojący sen. Pomaga również w prawidłowym działaniu układu odpornościowego, co jest szczególnie ważne w okresie jesiennym.
Czym grozi niedobór folianów?
Niedobór kwasu foliowego może objawiać się anemią, zmęczeniem, rozdrażnieniem, trudnościami z zasypianiem, a nawet problemami żołądkowymi. Niedobór powoduje ciężkie wady układu nerwowego płodu. Badania również wskazują, że niedobór kwasu foliowego może wiązać się z większym ryzykiem poronienia, oraz z wystąpieniem innych wad wrodzonych u dziecka, jak rozszczep podniebienia czy wady serca. By temu zapobiec warto rozpocząć uzupełnianie folianów w diecie na kilka tygodni przed planowaną ciążą.
Natomiast u dorosłych niskie stężenie kwasu foliowego może prowadzić do rozwoju depresji, wystąpienia problemów z trawieniem, biegunkami czy wymiotami. Kwas foliowy uczestniczy w tworzeniu się czerwonych krwinek, jego niedobór przyczynia się do wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej.
Gdzie szukać kwasu foliowego?
Najprościej w warzywach i owocach. Najwięcej go mają zielone warzywa jak szpinak, natka pietruszki, brukselka, brokuły, groszek czy sałata. Występuję również w bananach, pomarańczach, orzeszkach ziemnych, fasoli, soczewicy i soi. Można go również znaleźć w jajkach, otrębach pszennych i wątróbce.
Jak widać produktów, które zawierają foliany jest sporo i warto zwiększyć ich udział w codziennej diecie, jednak witamina ta jest bardzo wrażliwa na działanie wysokich temperatur i światła słonecznego. W trakcie gotowania czy smażenia produkty tracą jej nawet do 70%, a samo przechowywanie powoduje utratę nawet połowy folianów.
Dlatego też warto suplementować kwas foliowy produktami takimi jak na przykład Folik. Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy dla kobiet i mężczyzn wynosi 400mg. Natomiast dla kobiet w ciąży jest to już 700mg, a dla matek karmiących 600mg dziennie. Warto więc zaopatrzyć się w lek, który odpowiednio pokryje zapotrzebowanie. Więcej o suplementacji kwasu foliowego i dedykowanych produktach na stronie: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |