› bieżące |
ponad rok temu
30.11.2013 Karolina Król komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Już dziś 30 listopada. W Polskim kalendarzu właśnie tego dnia przypadają Andrzejki. A jeśli Andrzejki, to oczywiście zabawa do białego rana, wróżby i dużo śmiechu.
Współcześnie mało kto wierzy w moc wróżb, które w dzisiejszych czasach są raczej dodatkiem do zabaw. Dzisiejsze Andrzejki charakteryzują się głównie świetną zabawą i okazją do spotkań towarzyskich.
Przypomnijmy sobie jak Andrzejki obchodzono kiedyś. Jak można przeczytać na stronie internetowej edukacja.edux.pl, dawno temu, w przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć, co go spotka w najbliższym czasie sięgał po andrzejkowe wróżby.
Był to sposób na oswojenie niepewnej przyszłości, wierzono że są dni, kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takim zwyczajem jak lanie wosku przez klucz, ale istnieją też inne wróżby, dzięki którym panny miały nadzieję poznać imię lub twarz przyszłego męża.
Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności, niż po to by poznać imię, stan i zamożność przyszłego partnera życiowego. Pytamy nie tylko o przyszłych narzeczonych, ale ogólnie o przyszłość i szczęście.
Przykładowe wróżby, które mogą wzbogacić również wasze imprezy Andrzejkowe:
Lanie wosku i odgadywanie kształtów jego cieni to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Wosk należy roztopić w rondelku na małym ogniu. Ciepły wosk ostrożnie przez dziurkę od klucza lejemy do wody. Gdy wosk na wodzie zastygnie podnosimy go do światła i oglądamy powstały na ścianie cień. Z jego kształtu wróżymy naszą przyszłość.
Andrzejkowe serce. Aby wykonać tę wróżbę należy wyciąć serce z papieru i napisać na nim imiona chłopców i dziewczynek. Następnie trzeba serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej.
Wróżba z monetą. Każde dziecko dostaje grosik i ustawia się w kolejce, wymyśla sobie jakieś życzenie. Następnie tę monetę rzuca z odległości do miski. Jeżeli moneta wpadnie życzenie się w tym roku spełni.
Ustawianie butów. Będziesz potrzebować: po jednym bucie każdego z uczestników zabawy. Od najbardziej oddalonego od drzwi miejsca zaczynamy ustawiać buty jeden za drugim. Buty ustawiamy w kierunku drzwi, te z końca "kolejki" przekładamy na początek. Tej osobie, której but pierwszy "dotrze do mety" i przekroczy próg, spełni się największe marzenie.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |