› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Dodatkowe wsparcie dla członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych już dostępne

› zdrowie i uroda ponad rok temu    13.08.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw SpołecznychMonika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych fot. Marcin Mongiałło

Członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad dziećmi (osobami) niepełnosprawnymi w naszym mieście i okolicy otrzymają dodatkowe wsparcie. Gmina Miasto Elbląg przystąpiła właśnie do realizacji Programu „Opieka wytchnieniowa” jako jedna z 12 gmin (powiatów) województwa warmińsko-mazurskiego, a w zakresie wszystkich modułów - jako jedyna w województwie, otrzymując w tym zakresie duże dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Dzięki temu opiekunowie osób niepełnosprawnych będą mogli korzystać z różnych form wsparcia, m.in. z odciążenia w postaci otrzymania możliwości pozostawienia osoby niepełnosprawnej pod specjalistyczną opieką w ramach pobytu dziennego, jak i całodobowego. 

O możliwościach związanych z realizacją programu mówiła dziś, 13 sierpnia, na konferencji prasowej zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Elblągu Monika Kurpanik, dyrektor Departamentu Zdrowia i Spraw Społecznych.

Elbląski samorząd przeznaczy na wsparcie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów blisko 101 tys. zł, z czego difinansowanie z MRPiPS wynosi 77, 3 tys. zł, a wkład własny Gminy Miasta Elbląg - 23,4 tys. zł.

Program będzie realizowany w trzech modułach. W ramach pierwszego z nich opieka wytchnieniowa będzie świadczona w ramach pobytu dziennego bądź w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej (wówczas usługa będzie świadczona przez elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej im. św. Łazarza "Lazarus", bądź tez w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Gen. Józefa Bema 8 w Elblągu. 

W ramach drugiego modułu opieka wytchnieniowa będzie świadczona w ramach pobytu całodobowego w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Skrzydlatej 15a w Elblągu (prowadzonym przez Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitanrej im. św. Łazarza "Lazarus" lub w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Podgórnej 1 w Elblągu.

Trzeci moduł będzie obejmować specjalistyczne poradnictwo (psychologiczne, terapeutyczne) oraz wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji / rehabilitacji i dietetyki dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opeikę nad osobą niepełnosprawną. W ramach tego modułu usługa będzie świadczona przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Sprawniejs" w Elblągu, ul. Stawidłowa 12.

To, co jest bardzo istotne - podopieczni uprawnieni do otrzymania opieki wytchnieniowej nie ponoszą żadnych kosztów. Obowiązują jednak limity. W ramach pobytu całodobobowego usługa może być świadczona maksymalnie 14 dni w 2019 r., natomiast w ramach pobytu dziennego oraz wsparcia poprzez specjalistyczne poradnictwo limit wynosi 240 godzin w 2019 r. Innym limitem, który obowiązuje dla opieki wytchnieniowej, jest 1 tydzień w miesiącu.  

Aby skorzystać z Programu „Opieka wytchnieniowa” należy złożyć wniosek. Wszyscy zainteresowani tę formą wsparcia powinni sie udać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Winnej 9 w Elblągu (tel.: 55 625 61 00). Tam też zostanie przeprowadzony wywiad środowiskowy, a po spełnieniu wszystkich formalności urząd wyda decyzję administracyjną lub stosowne skierowanie.  

---

Głównym celem Programu „Opieka wytchnieniowa”  (poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej) jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

 • dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji;
 • osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku w Polsce było 819 tys. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Natomiast według danych z systemu SI EKSMOON ponad 1 mln osób posiada prawomocne orzeczenie lub wyrok sądu o znacznym stopniu niepełnosprawności. W systemie figuruje też ponad 220,8 tys. dzieci niepełnosprawnych (do 16 lat). Ich rodzice i opiekunowie to potencjalni beneficjenci programu.

„Opieka wytchnieniowa” może odciążyć opiekunów m.in. poprzez zapewnienie im wsparcia w wykonywaniu dotychczasowych obowiązków lub zapewnienie zastępstwa, dzięki któremu opiekunowie zyskają czas dla siebie” – czytamy w opisie programu.

Źródło / więcej informacji na temat Programu „Opieka wytchnieniowa”:

www.gov.pl/web/rodzina/wytchnienie-dla-opiekunow-nowy-program-z-podpisem-minister-rodziny

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 4
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.