› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dokąd płyną harcerze? Co się dzieje z HOW Bryza ?

› bieżące ponad rok temu    13.02.2015
Mirosław Kacprzak
komentarzy 6 ocen 10 / 60%
A A A
 Dokąd płyną harcerze? Co się dzieje z HOW Bryza ?

HOW „Bryza” w Elblągu według pewnych osób umiera. Postanowiliśmy to sprawdzić co się dzieje z ośrodkiem wodnym, który od lat prowadzą harcerze.

HOW „Bryza” oficjalnie działa w Elblągu od 1977 r. Swoją obecną nazwę uzyskał w roku 1982 po likwidacji Szkolno-Harcerskiego klubu „Zjawa”. Ośrodek powstał ze środków funduszu Urzędu Miasta przeznaczonego na czyny społeczne (dziś to nazywa się budżetem obywatelskim) za sprawą harcerzy i Rady Przyjaciół Harcerstwa.

Od września 2014 r. HOW „Bryza” w Elblągu ul. Portowa ma nowego komendanta. Jest nim Mateusz Szmurło, który jednocześnie jest harcerzem. HOW „Bryza” jest własnością Hufca Chorągwi Elbląg, który obecnie ma swoją siedzibę na terenie ośrodka. Sezon żeglarski w 2015 r. rozpocznie się w maju, a skończy w październiku.

Ośrodek posiada 20 własnych jednostek pływających do szkolenia i rejsów żeglarskich. Są to jednostki klasy Optymist, Kadet oraz jedna klasy Trener (jednostka bez kabinowa). Od kilku lat nie ma drużyn wodniackich oraz ośrodek nie zatrudnia etatowego instruktora. Działa jedynie grupa zwana patrolem wodnym, który liczy 7 osób. Ośrodek jest finansowany z budżetu Hufca, który nadal w ramach działalności gospodarczej prowadzi usługę najmu dla prywatnych posiadaczy jachtów i innego sprzętu pływającego np. skuter wodny. Z tej usługi korzysta 60 prywatnych posiadaczy sprzętu pływającego. Pomieszczenia warsztatu szkutniczego również są wynajęte przez prywatnego użytkownika. Za zgodą Hufca pomieszczenia ośrodka wynajmuje firma Marine Poland elbląskiej Agencji Reklamowej, która również wspiera harcerzy.

„Bryza” ma nie tylko duszę i potencjał ale ma właściciela, którym jest Hufiec. Władze miasta Elbląga nie są więc odpowiedzialne za kondycję finansową ośrodka. Jest to sprawa Hufca, któremu podlega HOW „Bryza” a nie zła postawa władz Elbląga. Co więcej w rozmowie z zastępcą dyrektora Departamentu uzyskano informacje, że jakby harcerze zwrócili się o wsparcie to mogli by je uzyskać. Na razie nie nawiązali współpracy.

Problem jest inny. Wiąże się on z trudnością pływania. Mimo, że ośrodek jest zlokalizowany blisko wody to są to wody portu. Na każde wypłynięcie na wody rzeki Elbląg należy starać się o pozwolenie. Nie można więc swobodnie pływać kiedy się chce. Wiąże się to z bezpieczeństwem na wodzie i i ruchem jednostek pływających. Harcerze aby omijać tę biurokratyczna przeszkodę muszą swój sprzęt do pływania kierować do Nadbrzeża. Jest to poważne utrudnienie logistyczne dla harcerzy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nieważne
ponad rok temu ocena: 50%  6
Po pierwsze, Panie redaktorze, jak już się bierzemy za prawidłowe nazewnictwo, to takie coś jak "Hufiec Chorągwi Elbląg" nie istnieje. Jest to Hufiec ZHP Elbląg, który podlega Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej, która natomiast mieści się w Olsztynie. "Jakby harcerze zwrócili się do miasta to by uzyskali pomoc" - ciekawe, a co dotychczas było robione, no tak to było wręcz "błaganie o pomoc", a w zamian podwyższona opłata najmu od Zarządu Portu. Prawda jest taka, że ZHP prosi, błaga urząd miasta o środki, a nie otrzymuje pomocy. UM przypomina sobie o harcerzach w momentach, w których trzeba zrobić coś dla miasta: święto flagi, Piegusa, 11 listopada. Niestety zapomina, o tym, że jest to największa organizacja pozarządowa w Elbląga i nie dostaje rocznych pieniędzy na działanie biura tj. "Regionalne Centrum Wolontariatu", a utrzymać hufiec i innych z czegoś trzeba.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mój nick
ponad rok temu ocena: 0%  5
zastępca dyrektora departamentu? jakiego?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ NoName
ponad rok temu ocena: 20%  4
HOW Bryza upada z roku na rok. Nawet spory teren ośrodka odgrodzono płotem i służy teraz jako plac przeładunkowy, a jachty muszą stać stłoczone na niewielkiej powierzchni.
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bryzowiec
ponad rok temu ocena: 0% 3
Plac ten - nie jest już terenem Bryzy, według Urzędu Miasta jest to teren Glen Portu i tereny te zostały odebrane Bryzie.
~ hhhhhhhhhhytrt
ponad rok temu ocena: 33%  2
właśnie może tak nierób Wcisła zrobi coś dla miasta.!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turban
ponad rok temu ocena: 60%  1
co na to wodniacki autorytet,jurek motorowka? gdzie on teraz jest? przed wyborami byl wszedzie i nigdzie. a teraz zapadl sie POd ziemie, zdjeli go nawet z plakatu na szybie elblaskiej peło. widac nie kojarzyl sie zbyt dobrze.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.