› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Drżenie rąk przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego?

› raporty ponad rok temu    5.08.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 6 / 83%
A A A
Drżenie rąk przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego?

Rok szkolny rozpoczyna się już za miesiąc. Jednak nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że zostało tak mało czasu na skompletowanie wyprawek szkolnych dla ich pociech. Często odwlekają oni to na ostatnią chwilę, by potem zmierzyć się z niemałymi wydatkami, które dla niektórych znacząco mogą obciążyć ich rodzinne budżety.

Faktem oczywistym jest, że podręczniki szkolne stanowią niezbędnik każdego ucznia.  Starsze pokolenia przeze wiele lat mogły korzystać z książek odkupionych od starszych roczników z wyższych klas. Jednak wydawcy podręczników by dostosować się do istniejących wymogów i potrzeb obecnych programów nauczania zaczęły co roku wprowadzać nowe, zaktualizowane wydania od dawna istniejących podręczników. Dlatego też rodzice uczniów zmuszeni zostali do zakupu zupełnie nowych zestawów podręczników i ćwiczeń często do prawie wszystkich przedmiotów każdego roku. Może nie byłoby to takie straszne , jeśli tylko ceny tych podręczników nie byłyby tak wysokie.

Zapewne niektórzy rodzice często zastanawiają się nad tym co składa się na koszt wyprodukowania podręcznika szkolnego?

Otóż samo zredagowanie i przygotowanie podręcznika szkolnego może zająć nawet dwa lata. Następnie, przechodzi on szereg testów i kontroli, by była pewność, że spełnia wymogi edukacyjne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Prócz tego, w cenę podręcznika szkolnego wchodzą takie składowe jak: podatek VAT, wykup praw autorskich, wykup licencji, koszt materiałów zużytych do produkcji oraz co oczywiste zysk wydawnictwa. Mnogość podręczników oraz ich wysokie ceny powodują, że wielu rodziców po prostu nie stać na ich zakup. Jak temu zaradzić?

Od pewnego czasu można usłyszeć liczne propozycje usprawnień problemu podręcznikowego w kraju. Niektórzy zwracają uwagę na wysokie ceny podręczników i wychodzą z ciekawymi pomysłami. Jednym z nich jest wprowadzenie podręczników wieloletnich, np. jedna książka na trzy lata szkoły podstawowej. Wydaje się to być bardzo dobrym pomysłem, lecz czy na pewno spowoduje, że większość rodziców nie będzie „trzęsło się” przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.