› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Dwa elbląskie szpitale w rankingu najlepszych w Polsce

› zdrowie i uroda ponad rok temu    15.12.2016
Maciej Markowski
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. archiwum elblag.net

Po raz 13 ogłoszono ranking najlepszych placówek medycznych w Polsce "Bezpieczny Szpital". W 2016 roku wystartowało 226 szpitali, które odpowiedziały na ankietę Centrum Monitorowania Jakości. Wśród topowej 100 znalazły się dwa elbląskie szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Elbląski Szpital Specjalistyczny. Najwyżej sklasyfikowane i ocenione zostało Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, które uzyskało w punktacji CMJ 918.25 punktów na 1000 możliwych.

W całym kraju jest oczywiście dużo więcej placówek medycznych, a 226, które wzięły udział w ankiecie to 1/4 zaproszonych do rankingu.

- W tym roku w rankingu wzięło udział 226 szpitali na 1050 zaproszonych. Ktoś mógłby powiedzieć, że to niewielka liczba. Jednak szpitale obecne w rankingu reprezentują 42 proc. bazy łóżkowej i realizują 67 proc. hospitalizacji w Polsce - mówił dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Warunek z Centrum Monitorowania Jakości (CMJ). - Szpitale, które zgłosiły się do udziału w rankingu, dysponują 79 tys. łóżek spośród zarejestrowanych 188 tys., a w ciągu roku przeprowadziły 4,5 mln ze wszystkich 7,9 mln hospitalizacji.

Punktacja przyznawana była w różnych kategoriach, m.in. za zarządzanie, jakość opieki czy opiekę medyczną. W zestawieniu setki najlepszych zabiegowych szpitali wielospecjalistycznych i onkologicznych znalazło się miejsce dla dwóch elbląskich szpitali. Wojewódzki Szpital Zespolony (ul. Królewiecka 146) zajął bardzo wysokie 32 miejsce z punktacją 841.28 punktów na 1000 możliwych. Elbląski Szpital Specjalistyczny (ul. Komeńskiego 35) z kolei znalazł się na miejscu 73 z liczbą 794.26 punktów. Najlepiej w zestawieniu szpitali wielospecjalistycznych wypadło Centrum Onkologii im. Prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy. W zestawieniu zabiegowych szpitali monospecjalistycznych triumfował Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy, a w zestawieniu szpitali niezabiegowych Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr. S. Jasińskiego w Zakopanem.

Jeżeli spojrzeć na przedstawione wyniki pod kątem samego województwa warmińsko-mazurskiego to Wojewódzki Szpital Zespolony jest trzecią najlepszą placówką zaraz za olsztyńskimi: Miejskim Szpitalem Zespolonym oraz Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalem Dziecięcym im. Prof. S. Popowskiego.

- Jeśli patrzeć na średnie wyniki, najlepsze okazały się województwo warmińsko-mazurskie, następnie świętokrzyskie oraz kujawsko-pomorskie – mówił Andrzej Warunek. - Coraz trudniej jest szpitalom zakwalifikować się do „złotej setki", w której znalazło się aż 88 szpitali z akredytacją ministra zdrowia, za której realizację odpowiedzialne jest CMJ.

Dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego zajęcie 32 miejsca w rankingu oznacza spadek o 4 pozycje w porównaniu z rokiem ubiegłym.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ EuPi
ponad rok temu 1
Oczywiście, jak wysyłają na cmentarz (tak jak mnie), to statystyka jest wspaniała!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.