› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dysfunkcje uroginekologiczne najczęściej spotykane w gabinecie fizjoterapeutycznym

ponad rok temu    19.01.2023
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dysfunkcje uroginekologiczne najczęściej spotykane w gabinecie fizjoterapeutycznym

Ciało kobiety przez całe jej życie niesamowicie adaptuje się do różnego rodzaju wyzwań. Wyczekując dziecka przechodzi szereg zmian wiele układów w ciele kobiety jak również jej nastawienie do danej sytuacji. Następnie nadchodzi moment porodu, który dla mamy jest przeżyciem wspaniałym, ale może również nieść ze sobą traumy, które młoda mama pokonuje próbując odnaleźć się w nowej sytuacji i ucząc się opieki nad małym człowiekiem. Po tych wszystkich wzlotach i upadkach macierzyństwa nadchodzi etap menopauzy, który również jest mocno wymagający – dla jednej kobiety bardziej, dla drugiej mniej.

Ze względu na rosnącą świadomość wśród kobiet i coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów związanych z fizjoterapią uroginekologiczną, organizowanych jest coraz więcej szkoleń o tej tematyce. Jednym z nich jest szkolenie z fizjoterapii uroginekologicznej kobiet w ujęciu hollistycznym: schorzenia ginekologiczne i pessaroterapia”, który prowadzi dr n. med. Anita Sikora-Szubert wraz z Sylwią Stoń, która jest fizjoterapeutką uroginekologiczną.

Problemy napięciowe na każdym etapie życia kobiety.

Często narzekamy na ogólne napięcie w ciele, które może skutkować bólem kręgosłupa czy innej części ciała. Zazwyczaj wtedy wybieramy się do fizjoterapeuty, aby to napięcie wyeliminować. Dodatkowo terapeuta może zalecić regularną aktywność fizyczną, aby zapobiec nawracającym problemom. Taka sama sytuacja występuje w obrębie naszej miednicy – czyli rusztowania – oraz mięśni, które znajdują się w jej wnętrzu. Każde nadmierne napięcie może powodować dolegliwości bólowe, ale również dysfunkcje. Obecnie powszechny tryb siedzący działa na niekorzyść naszego dna miednicy.

Wiele młodych kobiet zmaga się z bolesnymi miesiączkami, bólem podczas stosunku, czy problemami z zajściem w ciąże. Te dolegliwości dotykają dużej grupy kobiet. Wcześniej był to problem mocno bagatelizowany przez społeczeństwo. Dzięki uświadamianiu i edukacji kobiet zaczynamy działać w kierunku poprawy ich życia. Coraz rzadziej kobieta słyszy, że „taka jej uroda”. Te uporczywe dolegliwości bólowe mogą być skutkiem nadmiernego napięcia, ale nie tylko dlatego ważna jest diagnostyka. Nie tylko w gabinecie ginekologicznym, ale również pod okiem fizjoterapeutki/ty uroginekologicznej/go, która/y będzie w stanie sprawdzić napięcie poszczególnych mięśni dna miednicy. 

Częste problemy poporodowe.

Podczas porodu może wydarzyć się wiele niespodziewanych sytuacji. W przeciągu minuty położna może uznać, że należy naciąć krocze dla bezpieczeństwa dziecka, a może zdarzyć się sytuacja podczas ochrony krocza, że mimo wszystko tkanka pęknie. Obie te sytuacje wiążą się z blizną poporodową, która niemobilizowana będzie powodem wielu problemów. Kolejną bliznę związaną z porodem może spowodować nagła lub planowana operacja cięcia cesarskiego. W Polsce odsetek cesarek jest spory, czego główną przyczyną jest brak edukacji. Tak rozległa blizna stanowi problem nie tylko estetyczny, ale może powodować wiele dolegliwości bólowych. W gabinecie uroginekologicznym młoda mama nie tylko będzie miała możliwość sprawdzenia stanu dna miednicy, ale również dowie się w jaki sposób mobilizować bliznę po nacięciu lub pęknięciu krocza i cięciu cesarskim.

Dolegliwości nie tylko okresu menopauzalnego. 

Z biegiem lat każdy z nas starzeje się w swoim tempie, kobiety dodatkowo przechodzą okres menopauzy.  W tym czasie mogą wystąpić różne niepożądane dolegliwości, jak również problemy takie jak nietrzymanie moczu czy zaburzenia statyki narządów wewnętrznych. W wieku dojrzałym jest to związane przede wszystkim z mniejszą ilością wydzielanych estrogenów jak również z zmniejszoną ilością kolagenu w tkankach. Jednak nie tylko kobiety dojrzałe borykają się z takimi problemami, dlatego nie możemy stereotypować kobiet. 

Nietrzymanie moczu to częsty problem kobiet zarówno dojrzałych jak i tych młodszych. Występuje kilka postaci nietrzymania moczu:

– wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) – to mimowolna utrata moczu podczas wysiłku fizycznego. 

– parcia naglące – nagła potrzeba oddania moczu. 

– pęcherz nadreaktywny (OAB) – mimowolna urata moczu z towarzyszącym parciem

– forma mieszana. 

Wszystkie te formy można leczyć w gabinecie uroginekologicznym. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki oraz wprowadzeniu odpowiedniej terapii istnieje szansa na to, aby ten problem na stałe wyeliminować. To samo tyczy się zaburzenia statyki narządów wewnętrznych, które w zależności od stopnia nasilenia możemy wyeliminować w gabinecie fizjoterapeutycznym. Jednak pamiętajmy o tym, że nie każdy stopień obniżenia czy nietrzymania moczu uda się wyprowadzić samymi ćwiczeniami, dlatego tak ważna jest współpraca z ginekologami. W tych problemach specjaliści często wspierają kobiety pessaroterapią – to różnokształtne akcesorium, które zaaplikowane do pochwy podtrzymuje jej ściany, dzięki czemu eliminuje dolegliwości obniżenia.

Podsumowanie

Podsumowując, należy podkreślić, że bez względu na wiek kobiety może ona zmagać się z wieloma dolegliwościami obrębu miednicy i nie tylko. W wielu przypadkach fizjoterapia uroginekologiczna eliminuje dolegliwości oraz może zapobiec innym, na które kobieta jest narażona w przyszłości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.