› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dzieci tyją przez tłuste posiłki w szkołach?

› bieżące ponad rok temu    19.09.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Dzieci tyją przez tłuste posiłki w szkołach?

Blisko 90 proc. szkolnych jadłospisów jest źle układanych, a dzieci w szkołach dostają tłuste posiłki, które są smaczne ale niezdrowe - alarmowali eksperci żywnościowi na konferencji dyrektorów szkół w Olsztynie. Według nich, to wyjaśnia dlaczego co piąte dziecko jest w Polsce otyłe.

- Dzieciom podaje się w stołówkach posiłki takie, które dzieci lubią więc jest to np. spagetti, czy słodkie naleśniki ze słodkim serem i do tego polane słodką śmietaną. To nie są rzeczy niesmaczne, ale niekoniecznie zdrowe - powiedziała jedna z organizatorek spotkania Barbara Lewicka-Kłoszewska i dodała, że często tak karmione dzieci na przerwach kupują jeszcze w szkolnym sklepiku chipsy, czy czekoladowe batony.

Organizatorzy olsztyńskiego spotkania poświęconego żywieniu dzieci w stołówkach szkolnych przekonywali, że to wyłącznie od dyrektora szkoły zależy to, co dzieci jedzą oraz co kupują w szkolnych sklepikach. Zamiast chipsów i lizaków można sprzedawać w nich owoce, czy kanapki zrobione na razowym chlebie.

Zdaniem ekspertów od żywienia dyrektor szkoły może narzucić swojemu personelowi w jaki sposób ma przygotowywać serwowane potem dzieciom dania. - Można zamiast niezdrowych poprawiaczy smaku używać ziół, a zamiast smażyć kotlety można je upiec - powiedziała Lewicka-Kłoszewska i dodała, że właśnie do takich sposobów sporządzania posiłków namawiani są dyrektorzy szkół.

Obecny na spotkaniu wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski przyznał, że "choć na dokarmianie dzieci wydawane są publiczne pieniądze, to się okazuje, że nie zawsze są one wydawane tak, jak powinny być".

Jeden z obecnych na spotkaniu dyrektorów szkół z powiatu mrągowskiego powiedział, że nie do końca zgadza się z argumentami organizatorów spotkania.

- Jak dziecko w szkolnym sklepiku nie kupi chipsów to kupi mu je rodzic i włoży do tornistra, jak posiłki w szkole nie będą dzieciom smakować, to nie będą ich jeść a w konsekwencji będą się zapychać czymś innym, np. chipsami. Przesada nie jest wskazana w żadną stronę - powiedział uczestnik spotkania i dodał, że jego zdaniem potrzebna jest szeroka kampania informacyjna dotycząca żywienia nie tylko dzieci ale i dorosłych.

Za szkolny obiad w szkołach warmińsko-mazurskiego trzeba średnio zapłacić 5 zł. Bardzo wielu dzieciom posiłki w szkołach dofinansowuje opieka społeczna.

PAP

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ STEFF_PL
ponad rok temu ocena: 0%  2
Chipsy cola i wychodzi gruba Ola . Chipsy , napoje słodzone , fast foody , chemia w pożywieniu i komputery - to jest przyczyna . Jestem wychowany na wsi , piłem mleko i śmietanę na co dzień , jadłem ziemniaki pieczone na boczku , naleśniki i racuchy na mleku i śmietanie , swojskie masło , a najlepsze były racuchy na siarze jak się krowa ocieliła jeśli wiecie co to jest ( to jest dopiero tłuste ) . W wieku szkolnym byłem chudy i w niczym nie przypominałem klopsa .
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ KAZIK
ponad rok temu ocena: 0%  1
pseudo experci w......ą na co dzień żarcie z GMO i szprycowane wędliny i to im nie przeszkadza , a się niech tym zajmą , O TŁUSTEGO SIĘ TAK NIE TYJE JAK OD CHEMII W PRODUKTACH ,,,
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.