› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dzień Pracownika Socjalnego. Trudna i źle opłacana praca?

› rozwój i edukacja ponad rok temu    20.11.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 15 ocen 3 / 100%
A A A

Praktycznie nieograniczony zakres pracy, relatywnie niskie płace, przeciętny prestiż i duże ryzyko związane z wykonywaną pracą – tak wygląda codzienność pracowników socjalnych. Jedyny dzień w roku, który w podniosły sposób przypomina o ich zasługach przypada jutro, kiedy obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego.

Oficjalne uroczystości odbyły się już dzisiaj, w Kamieniczkach. Prezydent podziękował pracownikom socjalnym za trud włożonej pracy. Oczywiście, podziękowania należą się i to ogromne, bo sytuacja pracowników socjalnych w Polsce jest trudna. Przeanalizowaliśmy wszystkie czynniki z którymi każdego dnia ma styczność ów „branża”. Nie jest łatwo.

Zarobki
Pierwszym zasadniczym problemem są zarobki. Są one niskie w porównaniu do tego, jaki jest zakres oraz warunki pracy. Pracownicy muszą jednocześnie zajmować się wieloma sprawami – od spraw typowo „papierkowych”, poprzez bezpośrednią pomoc, przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i innych.

Bezpieczeństwo
Warto przypomnieć o tym, w jak trudnym środowisku pracują oraz jakie niebezpieczeństwa czyhają na pracowników socjalnych. Zapewne większość osób zapomniało już o tym jakie tragiczne zdarzenia były minionego roku, kiedy to bezpieczeństwo pracowników było realnie zagrożone, a w niektórych przypadkach zakończyło się tragicznie – śmiercią. Stąd pojawiły się na wyposażeniu pracowników MOPSu gaz paraliżujący. Niestety nawet tego rodzaju środki ochrony nie są w stanie zapewnić w pełni bezpieczeństwa zarówno w godzinach pracy jak i po.

Czas pracy
Skoro mowa o godzinach pracy, trudno jest je ograniczyć np. od 8 do 16. W przypadku pracowników biurowych z pewnością jest to łatwiejsze, natomiast osoby pracujące w terenie wielokrotnie pracują ponad normy godzinowe. Trudno jest skończyć pracę, kiedy taki pracownik widzi, że nie może pozostawić dzieci w kontrolowanym domu, jeżeli istnieje dla nich zagrożenie np. ze strony rodziców czy prawnych opiekunów. Takie sytuacje wielokrotnie kosztują ich wiele emocji, przeżyć i nerwów. Nawet po pracy powracają wspomnienia minionego dnia.

Biurokracja
Wielu pracowników jest chętnych nieść głównie pomoc potrzebującym, realizować wywiady środowiskowe w rodzinach i podejmować inne aktywne działania. Niestety nie mają wyboru i muszę również spełnić obowiązki związane z typową biurokracją. W takich przypadkach dochodzi bardzo często do problematycznych sytuacji. Z jednej strony chcą pomóc rodzinie widząc, jak jest jej ciężko, a z drugiej strony muszą prowadzić postępowania administracyjne, które wielokrotnie przekreślają szansę na udzielenie pomocy.

Najgorsze przy tym wszystkim jest to, że o pracownikach socjalnych, podobnie jak np. o policjantach czy lekarzach mówi się źle, kiedy wydarzy się coś złego, o czym informują wszystkie media. To wpływa negatywnie na ich samopoczucie oraz spełnianie się w realizowanej pracy czy wręcz misji. Zapomina się o tym, jak na co dzień pomagają wielu osobom. Pracownik socjalny powinien być blisko ludzi, gotowy służyć im swoim profesjonalizmem bazującym na doświadczeniu, ale z pominięciem utrudniającej spełniać tę misję biurokracją.

Mamy nadzieję, że niczego nie pominęliśmy. Jeżeli jednak tak się stało, to chętnie przeczytamy z jakimi jeszcze problemami borykają się każdego dnia pracownicy socjalni.

 

ilość zdjęć 25 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 1
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 1
    SMUTNY
  • 2
    WKURZONY
  • 6
    BRAK SŁÓW
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Toje
ponad rok temu ocena: 0%  15
Wiedząc wszystko zapomiasz wszystko bo myśląc o wszystkim zapominasz o sobie
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ obywatel miasta
ponad rok temu ocena: 33%  14
Owszem, każdy zawód ma swoje cechy, ale wspomniana np. sprzątaczka nie musiała kończyć studiów wyższych, nie musi biegle poruszać się w ustawie i postępowaniu administracyjnym, jej praca nie polega na często narażaniu swojego życia wchodząc w środowiska osób chorych psychicznie, pijanych, agresywnych itd., a jak wraca do domu - nie zastanawia się czy dzieci państwa X przeżyją spokojną noc czy jest to już ostateczny moment żeby przenieść ich do domu dziecka........
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 38%  13
Ja myślę że żeby o czymś pisać trzeba znać temat a nie pisać co na język ślina przyniesie chcesz pan napisac o ciężkiej robocie idź do wodociagów ludzi którzy pracuja w kanałaćh górników hutników a nie darmozjadów i pierdzistołków
odpowiedz oceń komentarz 3 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mateusz Milanowski
ponad rok temu ocena: 43% 12
Poznając kogoś nowego, zawsze mam podejście, że mogę czegoś nauczyć się od niego i jest mądrzejszy. I tak to zostawiam. Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję :)
~ ŻUL
ponad rok temu ocena: 57%  11
MOPS na Winnej ,,one,, pracuja tam chyba za kare wredne i aroganckie szczególnie ,,te,, z dodatków mieszkoniowych dla nich wszyscy to pijaki złodzieje nieroby wywalić ,,je,, z TEJ ciężkiej roboty niech poczują smak bezrobocia jak ich petenci
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ maja
ponad rok temu ocena: 56%  10
ja nie mogę, jeśli pracownik urzędu ma tak ciężką pracę, to co ma powiedzieć górnik, hutnik, budowlaniec- jak nic lenie patentowane, harujące po 12 godzin w pocie i chłodzie dla własnej rozywki... na prawdę "współczuję" tym biurwom...
odpowiedz oceń komentarz 5 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 73%  9
Panie Mateuszu bo chyba Pan pisał te wypociny do jasnej cholery nie rób Pan z nich męczęnników skąd ty się urwałeś człowieku pisząc że pracują w ciężkich warunkach ludzie pracują w hutach po 12 godzin i nikt im nie daje medali powiniście się wstydzić pisząc takie rzeczy w większosci to jaśnie panie które nie odpowiadają tylko warczą
odpowiedz oceń komentarz 11 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mateusz Milanowski
ponad rok temu ocena: 29% 8
Tak, ja pisałem. Czy wypociny, to już kwestia indywidualna. Natomiast widzę, że należy się pewne wyjaśnienie. Otóż wszyscy komentujący kojarzą "pracownik socjalny" z pracownikami MOPSu. Błędnie. Być może z tego powodu, że przypomniałem iż pracownicy otrzymali gaz do samoobrony. Pracownik socjalny, to osoba, która pracuje w środowiskach społecznych, gdzie są osoby czy rodziny wymagające pomocy w usamodzielnieniu. I tutaj muszę dodać, że pracownicy MOPS to tylko mała część ów pracowników. Chciałbym tutaj przypomnieć m.in. o psychologach, terapeutach, osobach pierwszego kontaktu w przypadku przemocy w rodzinie itd. Są to osoby, które w większości pracują w stowarzyszeniach i nie mają z tego "kokosów", o ile je mają. Oczywiście stowarzyszenia też są różne, tak samo jak różni pracownicy socjalni. Jedni realizują prace biurową, inni niosą pomoc potrzebującym.
~ Mateusz Milanowski
ponad rok temu ocena: 25% 7
Ciąg dalszy odpowiedzi: Te uwagi napisałem na podstawie rozmów z pracownikami socjalnymi, których znam i co do których mam pewność, że pracują solidnie bo widziałem ich pracę. Nie zawsze mogą liczć na wdzięczność osób, którym pomagają. Na własne uszy słyszałem komentarz "Wy... k... z tym jedzeniem, lepiej przynieś mi kasę". Takie są też realia. Jednak starają się, widząc jak trudno jest dzieciom w takiej rodzinie. Nie będę oceniac pracy pracowników MOPS, bo nie znam ich osobiście - dlatego nie mogę odnieść się do komentarzy. Warto jednak pamiętać, że pracownik socjalny, to nie tylko MOPS. Czemu większość pracowników socjalnych związanych z Urzędem Miasta było na tym spotkaniu trudno mi powiedzieć. Warto jednak docenić pracę tych, którzy starają się, bo nigdy nie wiadomo czy i nam nie przyjdzie prosić ich o pomoc. Bezinteresowną pomoc.
~ Mateusz Milanowski
ponad rok temu ocena: 36% 6
I tak na sam koniec... Nie ujmuję żadnej pracy, bo dobrze wiem, że każda praca wiąże się ze stresem, presją i wymaganiami. Każdą pracę należy szanować - ekspedientki, sprzątaczki, pracownika socjalnego... Może trudno będzie uwierzyć, ale pracy w redakcji też towarzyszy stres, niepewność i odpowiedzialność (również karna), ale taki nasz wybór. Urzędnicy też są różni - lepsi i gorsi, ale na pewno nie da się wszystkich opisać w jeden sposób.
~ mikro
ponad rok temu ocena: 62%  5
Trudna i ciężka to jest praca sprzątaczki , a nie pracownika socjalnego!!!
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 69%  4
Nie rozumię MOPS TO JEDNA WIELKA KAWIARNIA A PANIE TAM PRACUJĄCE CHODZĄ ZE SZKLANKAMI JAK KELNERKI MOŻE LEPIEJ ZRÓBMY ,,DZIEŃ BEZROBOTNEGO
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ petent
ponad rok temu ocena: 69%  3
Nie rozumiem jak im ciężko i tak mało płacą to po co kurczowo się trzymają stołków.Jakiś czas temu jak przepracowana pani zaczęła narzekać że jej ciężko to po moim stwierdzeniu że chętnie się z nią zamienię zamknęła jadaczkę wypisała zaświadczenie i było po temacie.
odpowiedz oceń komentarz 9 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 77%  2
Ja proponuję jeszcze zrobić dzień Straznika Miejskiego oczywiście medale nagrody wersalki w samochodach i fotoradary nowe!!!!!!! ten któ ustanowił to świeto to jeszcze chyba nie widział jak zapieprzają ludzie a może dzień pracownika Zieleni miejskiej naszych słynnych Alibabek czyjAK TAM NAZYWAJA MAZOWSZA ,,DZIEŃ MAZOWSZA,,
odpowiedz oceń komentarz 10 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 69%  1
co za głupiec wymyślił to święto a gdzie reszta co haruje po 14 godzin chyba komuś się w głowach poprzewalało co za głupcy co roku medale prezenty nagrody za co?????? to jest ich praca czy to tak trudno zrozumieć dajcie tą kase ludziom potrzebującym anie bierzecie sami nie macie honoru. macie tu przykład jak się szanuje ludzi pracy ten co pierdzi w stołek dostaje medale a ten co haruje nie ma na zycie
odpowiedz oceń komentarz 11 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.