› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Dziś Dzień Kobiet – święto, które ma długą tradycję

› bieżące 10 miesięcy temu    8.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Dziś Dzień Kobiet – święto, które ma długą tradycję

Dzisiaj Dzień Kobiet. Pamiętajmy, że to święto ma długa tradycję, a kobiety były uwielbiane także wiele tysięcy lat temu. 

Już w starożytnym Rzymie było święto, które  było poświęcone kobietom – Matronalia. Obchodzono je 1 marca. W tym dniu kobiety udawały się do gaju przy świątyni Junony na Eskwilinie. Składały bogini w ofierze kwiaty i modliły się o szczęście w życiu małżeńskim. Wyprawiane były uczty specjalnie dla pań. W domu kobiety otrzymywały prezenty od swoich mężów i córek, a od mężów rzymskich oczekiwano złożenia ofiary za modlitwę w intencji ich małżonek. Od kobiet natomiast oczekiwano przygotowania posiłku dla niewolników domowych, dla których 1 marca był dniem wolnym od pracy.

Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych i zostały zapoczątkowane przez Socjalistyczną Partię Ameryki.

8 marca 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych, domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Zainspirowane tym marszem pracownice zakładów odzieżowych (głównie imigrantki) podjęły trzymiesięczny strajk zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je właścicielom fabryk, tzw. "Powstanie dwudziestu tysięcy". Zdarzeniem, które wzbudziło duży ferment społeczny był pożar w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist  który wybuchły 25 marca 1911 roku. Zginęło wtedy 146 osób (129 kobiet i 17 mężczyzn). W większości ofiarami były żydowskie i włoskie imigrantki, w wieku od czternastu do czterdziestu ośmiu lat. Jedną z przyczyn tak dużej liczby ofiar było zamknięcie przez właścicieli większości wyjść z budynku, w tym na zewnętrzne klatki schodowe – powszechnie stosowana praktyka w tamtym czasie, mająca na celu uniemożliwienie dostania się na teren zakładu osób niepowołanych oraz kradzieży. 

W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. W konferencji udział wzięło ponad 100 uczestniczek z 17 krajów, w tym trzy kobiety po raz pierwszy wybrane do Parlamentu Fińskiego. 

W 1911 roku po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzono w  Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii (19 marca). Zorganizowane tego dnia wiece zgromadziły ponad milion kobiet i mężczyzn. Domagano się prawa kobiet do głosowania i obejmowania stanowisk publicznych, praw kobiet do pracy i szkoleń zawodowych oraz zaprzestania dyskryminacji w miejscu pracy.

W Polsce święto kobiet zaczęto obchodzić w 1924 roku. Zwyczajowo w tym dniu mężczyźni wręczali kobietom upominki. W okresie PRL w zakładach pracy składano im życzenia i wręczano prezenty (rajstopy, mydło, kawę). W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. 

Warto pamiętać, że Polska była jednym z pierwszych państw, w której wszyscy obywatele zostali zrównani wobec prawa. Po odzyskaniu niepodległości kobiety uzyskały pełne prawa wyborcze, zarówno czynne jak i bierne. W roku 1928, gdy Wielka Brytania przyznała kobietom prawo głosu, w polskim parlamencie zasiadało już 8 posłanek i 4 panie senator.

Aforyzmy o kobietach

Nic nie zdziałasz dla świata, gdy na każdym kroku Ukochanej kobiety brak przy Twoim boku.

Mieczysław Czerwiński

Ciężki jest los współczesnej kobiety. Musi ubierać się jak chłopak, wyglądać jak dziewczyna, myśleć jak mężczyzna i pracować jak koń.

Elizabeth Taylor

Nic łatwiejszego niż zmienić kobietę przeciętną w wyjątkową. Wystarczy ją pokochać.

Marc-Gilbert Sauvajon

Jeśli sądzisz, że kobiety to słabsza płeć, popróbuj przeciągnąć kołdrę na swoją stronę.

Stuart Turner

Kobieta jest najsłabsza, gdy kocha, a najsilniejsza, gdy jest kochana.

Erich Osterfield

Przyjaźń między kobietami jest niczym więcej jak paktem o nieagresji.

Henri Millon Montherlant

Mężczyzna, któremu się powiodło, to ten, co zarabia więcej, niż może wydać jego żona. Kobieta, której się powiodło, to taka, która znalazła takiego męża.

Sacha Guitry

Piękność jest dla kobiety ważniejsza niż inteligencja, bo mężczyźnie łatwiej przychodzi patrzenie niż myślenie.

Marlena Dietrich

Mężczyźni powinni kobietom jak najczęściej mówić komplementy. Kosztują o wiele mniej niż kwiaty, a sprawiają im tę samą przyjemność.

Magdalena Samozwaniec

Mężczyzna poddaje się urokowi przez oczy, czyli przez to, co widzi, kobieta poddaje się urokowi przez uszy, czyli przez to, co słyszy.

Aldous Huxley

Miłość dobrej kobiety – brylant w węgla bryle: Daje blask, światło, ciepło i radości tyle.

Mieczysław Czerwiński

 

Źródła: Wikipedia, informacje własne

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.