› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

E-papierosy: Przypadek, czy spisek?

› bieżące ponad rok temu    22.01.2015
Informacja prasowa
komentarzy 13 ocen 24 / 100%
A A A
E-papierosy: Przypadek, czy spisek?

E -papierosy mają potencjał, by uratować miliony ludzi uzależnionych od nikotyny. Organizacje zdrowotne i instytucje rządowe, którzy nie dostarczają prawdziwych informacji na ich temat, tak naprawdę zabijają palaczy - ostrzega dr Gilbert Ross dyrektor medyczny Amerykańskiej Rady Nauki i Zdrowia ( ACSH), autor wielu publikacji medycznych New York Times, Wall Street Journal.

Mimo kompletnego braku jakichkolwiek dowodów, czy nawet raportu pokazującego niekorzystne aspekty e-palenia w porównaniu do śmiertelnych efektów dymu tytoniowego, wiele instytucji rządowych odpowiedzialnych za zdrowie publiczne stygmatyzuje e-papierosy - ostrzega dr Gilbert Ross, dyrektor wykonawczy dyrektor Amerykańskiej Rady Nauki i Zdrowia ( ACSH), autor wielu publikacji medycznych New York Times , Wall Street Journal. Jego zdaniem w walce z e-papierosami stosowana jest bardzo często taktyka "zbliżona do oszustwa i manipulacji", a jej faktyczną stawką może wcale nie być zdrowie publiczne, ale troska o potężny rynek produktów nikotynowych.

W artykule opublikowanym przez wpływowy amerykański magazyn National Review naukowiec zauważa, że ponad połowa z 40 milionów palaczy w USA umrze przedwcześnie z powodu biernego palenia. Pomimo wielu kampanii i regulacji antytytoniowych od 1964 roku liczba osób palących w USA prawie się nie zmieniała, a historyczną zmianę spowodowała dopiero e-papierosowa rewolucja. Dzięki nim miliony amerykańskich byłych palaczy, podobnie jak w Polsce, stało się użytkownikami e-papierosów. W ślad za tym sprzedaż papierosów tradycyjnych wykazała historyczny spadek i - jak przewidują analitycy - w ciągu najbliższych 10 lat sprzedaż e-papierosów może wyprzedzić sprzedaż papierosów tradycyjnych. - Może tak być pod warunkiem, że rządowe organy regulacyjne i działające na rzecz zdrowia organizacje non-profit "zejdą e-papierosom z drogi"... - zaznacza dr Ross. Jego zdaniem, e-papierosy są bowiem dzisiaj opozycją nie tylko dla wielkich koncernów, których interesy stały się zagrożone, ale również dla wielu agencji zdrowia publicznego i dużych organizacji walczących o "cud dla zdrowia publicznego".

Ekspert zauważa, że krytyka e-papierosów wygłaszana przez te instytucje jest chętnie podchwytywana przez media. - Jednym z takich głównych argumentów stosowanych przeciwko e-papierosom jest stwierdzenie, że "Po prostu nie wiemy, co się stanie z użytkownikami e-papierosów w ciągu następnych pięciu czy dziesięciu lat", albo "Nie wiemy, co jest w nich." - wylicza ekspert Ross. I szybko odpowiada na te zarzuty: - Ale na pewno wiemy, co się stanie z wieloma palaczami w ciągu następnej dekady! Wiemy, co jest w e-papierosach, bo ich para została szeroko przeanalizowana w obiektywnych laboratoriach naukowych - mówi dyrektor medyczny Amerykańskiej Rady Nauki i Zdrowia. Dodaje, że zarzuty o rzekome przyciąganie i wciąganie młodzieży w nałóg nikotynowy poprzez e-papierosy nie zostały poparte żadnym ważnym dowodem naukowym.

Przeprowadzone badania wykazały na przykład, że e-papieros minimalizuje ryzyko biernego palenia: podczas użytkowania e-papierosów nie ma procesu spalania tytoniu, nie wydzielają się takie szkodliwe substancje jak tlenek węgla, czy lotne związki organiczne, a stężenie nikotyny oraz pyłów dostających się do otoczenia jest dziesięciokrotnie razy mniejsze, niż w przypadku papierosów tradycyjnych. Wiele instytucji jest jednak głuchych i ślepych na fakty naukowe. Przykład: urzędnicy chcą chronić społeczeństwo przed skutkami dymu tytoniowego... zakazując stosowania w przestrzeni publicznej e-papierosów, które… nie wytwarzają dymu tytoniowego. - Badania długoterminowe nie zostały jeszcze zakończone, ale na zdrowy rozsądek można stwierdzić, że wdychanie składników z e-papierosa, w porównaniu do wdychania tysięcy chemikaliów ze spalania tytoniu, jest wysoce prawdopodobnie mniej szkodliwe – podkreśla dr Ross. Autor publikacji wyraża poważne zaniepokojenie faktem, że niechęć instytucji odpowiedzialnych za zdrowie do e-papierosów nie opiera się na argumentach naukowych. Zwraca uwagę, że pojawiające się skrajnie radykalne koncepcje kontroli i ograniczania dostępu do e-papierosów, są bardzo zaskakujące w porównaniu do wielu innych obszarów walki z uzależnieniami, gdzie z powodzeniem i entuzjazmem stosuje się taktykę redukcji szkód.

Polega ona na rozpowszechnianiu wśród osób uzależnionych substytutów i środków, które redukują negatywne skutki zdrowotne powodowane przez uzależnienie (np. (np. metadonu i buprenorfiny dla osób uzależnionych od opiatów) - W tym przypadku ma obowiązywać doktryna: "dla palaczy zdrowa jest tylko abstynencja od nikotyny". Czy powodem tej tajemniczej agresji i stygmatyzacji e-papierosów jest działanie firm farmaceutycznych działających pod hasłem „zdrowie”? - zastanawia się amerykański naukowiec.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (13)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ e-palacz
ponad rok temu ocena: 50%  13
Wapuję ponad 3-lata. To jeden z nielicznych artykułów dający szanse na pokazanie społeczeństwu jak jest naprawdę, a co jest manipulacją lobby tytoniowego. Umówmy się - wszelakie koncerny mają nasze zdrowie w głębokim zapleczu, a liczy się kasa. A ta ucieka koncernom tytoniowym coraz szerszym strumyczkiem... A to gdzie ludzie piją, palą, wapują czy jedzą zależy wyłącznie od ich kultury, a nie od tego co robią ;)
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Vapeno.pl
ponad rok temu ocena: 67%  12
Ludzie mają w ciągu ostatnich lat tendencje do pozbywania się wszelakich nałogów - bardzo dobrze. Ludzie zaczynają mieć ochotę o siebie dbać, w wszystkich większych miastach pootwierały się dziesiątki siłowni, centrów rekreacji, w parze z tym idzie chęć rzucenia papierosów, skorzystały z kolei sklepy z e-papierosami, wiele tysięcy ludzi znalazło pracę w biznesie która jest wyjątkowo przyjazna dla studentów, właściciele zatrudniają w godzinach sprzyjających studiowaniu, płacą całkiem normalne pieniądze, wszystko nawzajem się napędza i wszystkim wychodzi to na wielki plus ;)
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bitdx
ponad rok temu ocena: 75%  11
Zgadzam się w 100%.Od 2 lat ćmocham e-papierosa(nie palę,bo proces spalania tu ie zachodzi),czuję się super, ciuchy nie śmierdza i nikogo nie zatruwam.Presz z lobby nikotynowym i bardzo prosze wszystkich o zaprzestanie negatywnych opinii na temat e-papierosów.
odpowiedz oceń komentarz 9 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Twój nick
ponad rok temu ocena: 13%  10
Pan Bóg dał nam wszystkim rozum po to, aby z z niego korzystać ! Nie jestem zwolennikiem żadnych wyrobów tytoniowych, czy ich zamienników. Jest to nałóg społecznie szkodliwy, drenuje w wydatny sposób kieszenie ludzi korzystających z tego typu używek, a także nasze, czyli całego społeczeństwa. Dlaczego nasze ? Wszyscy ponosimy skutki finansowe późniejszego leczenia większości osób palących papierosy. Ponadto chciał bym w tym momencie wspomnieć o niskim poziomie kultury osób palących, nie wiem czy nabytym, na skutek nieodwracalnych zmian w mózgu jakie powoduje nikotyna, czy po prostu wrodzonym, lub jak kto woli, wyniesionym z domu. Przyglądając się niejednokrotnie scenkom, wsiadającego palacza do środków komunikacji : kilka zaciągnięć przed, i wypuszczanie dymu wprost w współpasażerów, już w środku pojazdu, czy jak to mają w nawyku ci elektroniczni, palą gdzie popadnie, racząc niemiłym zapachem wydobywającym się jako efekt spalania z ich E – papierosów, wszystkich wokół ! Absolutny brak
odpowiedz oceń komentarz 2 14
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robcig_M
ponad rok temu ocena: 60% 9
1. W e-papierosach nie zachodzi zjawisko spalania 2. Jest to odparowanie (in. vaporyzacja) roztworu. 3. Poziom kultury jest niezależny od nałogu (np. czyste inaczej lub przesadnie wyperfumowane osoby w śr. komunikacji) 4. Uważaj - nikotyna jest w pomidorach, papryce, ziemniakach a zwłaszcza w oberżynie(bakłażan) -proponuje nie jeść. 5. nie znaleziono w żadnych badaniach choś 1 osoby ludzkiej całkowicie pozbawionej nawet śladowych ilości nikotyny
~ slugmod
ponad rok temu ocena: 78%  8
3,5 roku palę jestem zdrowszy czuje się lepiej i może zmieniłem uzależnienie ale jest mi z tym dobrze olejki tylko z Polski i certyfikowane, rozumiem też firmy które cierpią bo tracą kasę z tradycyjnego peta.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Robcig_M
ponad rok temu ocena: 50% 7
A można wiedzieć CO PALISZ? Jeśli używasz e-papierosa - przypominam, że nie zachodzi w nim zjawisko spalania.
~ slugmod
ponad rok temu ocena: 50% 6
racja nie palę a wapuję :D głównie baza + aromat z inwery. Zgodzę się z "Twój nick" niektórzy e palacze przeginają i faktycznie palą dosłownie wszędzie co nie zmienia faktu że taka forma wydmuchanego "dymu" nie jest uciążliwa oraz tak śmierdząca jak ze zwykłego peta.
~ Moris
ponad rok temu ocena: 82%  5
Duży plus dla Autora. Może zdrowy rozsądek zwycięży.
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kazik
ponad rok temu ocena: 87%  4
Wreszcie NORMALNY artykuł i NORMALNE podejscie do tematu. E-papierosy najbardziej są szkodliwe dla SKARBU PANSTWA!!!
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 79%  3
koncerny tytoniowe przekupują "lekarzy" bo zyski są mniejsze dzięki epapierosom i w ten sposób chcą podważyć ich opinię. W co kto wierzy to już jego sprawa, połowa jest za e papierosami a połowa za normalnymi fajami. CO kto bedzie palił i co kogo zabije to już jego sprawa, wystarczająco dużo chemii mamy w jedzeniu, napojach, wszędzie, i to wszystko nas zabija, raki i nie raki inne choróbska.
odpowiedz oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ania
ponad rok temu ocena: 77%  2
Kupiłam sobie Foof'a żeby ograniczyć palenie, używam coraz słabszych liquidów i nie odczuwam żadnych negatywnych skutków odstawienia nikotyny, to chyba najlepszy sposób na pozbycie się nałogu, przynajmniej dla mnie.
odpowiedz oceń komentarz 10 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Meant
ponad rok temu ocena: 50% 1
@Ania. Pozycjonujesz produkt czy to zwykła reklama jest? Gdyby nie nazwa firmy- reszta jest OK.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.